Przejdź do głównej zawartości

"Carcassonne: Księżniczka i smok" (recenzja gry)

„Carcassonne” to jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Nie dziwi więc liczba dodatków, które zasilają całą serię i wzbogacają urozmaicaj każdą kolejną rozgrywkę. Jak dotąd opowiedziałam Wam krótko o pierwszych dwóch („Karczmy i katedry”, „Kupcy i budowniczowie”). Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam trzeci z nich o wdzięcznym tytule „Księżniczka i smok”.


Zawartość pudełka i instrukcja
Niewielki rozmiar pudełka jest identyczny jak w przypadku poprzednich dodatków. Znajdziemy w nim:
•        30 nowych płytek terenu
•        1 drewniany pionek smoka
•        1 drewniany pionek wróżki
•        polska instrukcja

O czym jest gra?
W ramach krótkiego przypomnienia - „Carcassonne” to gra strategiczna, której głównym celem jest rozbudowanie terenu wokół tytułowego miasta, wzbogacając go o nowe trakty, miasta i klasztory. Dzięki umieszczeniu na nowo powstałych elementach własnych rycerzy, zbójców, chłopów i mnichów, gracze zbierają punkty, a osoba, która zgromadzi ich najwięcej zwycięża.

Nowe zasady
Podstawowe zasady gry nie uległy zmianie, jednak bieżący dodatek wprowadza znacznie więcej rywalizacji i negatywnej interakcji (a wśród co bardziej krewkich graczy może prowadzić nawet do rękoczynów!)

Pomijając kilka nowinek, jak wprowadzenie magicznego portalu, klasztoru w mieście, czy tunelu, w grze pojawiają się trzy wpływowe postaci.


Smok wchodzi do gry w chwili, gdy któryś z graczy wylosuje płytkę z wulkanem. Jaszczur przyczaja się wtedy na plującej lawą górze i czeka, aż ktoś wylosuje inną płytkę ze znajdującą się na niej gadzią podobizną. Wtedy po wykonaniu normalnego ruchu przez danego gracza następuje chwila przerwy, podczas której smok wykonuje sześć ruchów po płytkach (pionowo lub poziomo). Kolejnie gracze przesuwają go o jedno pole, a za każdym razem smok usuwa wszystkie pionki z tych płytek, na których staje.

Wróżka jako jedyna może nam pomóc obronić się przed smokiem – jeśli postawimy ją na płytce, gdzie znajduje się już nasz pionek, smok nie ma prawa go ruszyć. Jak przeciągnąć wróżkę na swoją stronę? Bardzo prosto – trafia ona w ręce każdego gracza, który w danej turze postanawia nie wystawiać nowego podwładnego. Ponadto jej obecność w każdej rundzie owocuje większą ilością zdobytych punktów.

Księżniczka jako jedyna z postaci pojawia się nie w postaci pionka, a jako podobizna na sześciu płytkach terenu. Jeśli zostanie wylosowana, gracz wykłada ją tak samo jak inne żetony, przy czym, jeśli zostanie przyłączona do miasta, w którym znajdują się już jakieś pionki, jeden z nich należy zwrócić właścicielowi. O tym, kto straci podwładnego decyduje osoba, która wylosowała Księżniczkę.


Podsumowanie
„Księżniczka i smok” to chyba najbardziej kontrowersyjny z dostępnych dodatków do „Carcassonne”. Niektórzy zżymają się, że zasady pozwalające na usuwanie pionków wprowadzają niepotrzebne zamieszanie, jednak ja się z tym nie zgadzam. Bardzo podoba mi się wykorzystywanie smoka i usuwanie z drogi pionków należących przeciwników i stojących na drodze do całkowitego podboju. Niestety muszę się zgodzić z tym, że zasady używania Wróżki nieco mi przeszkadzały. W ferworze gry często zdarzało nam się zapomnieć o jej istnieniu – w końcowych turach niemal nieustannie powinna być w użyciu ciągle zmieniając właściciela, co szybko staje się nieco męczące. 

Niemniej jednak dodatek uważam za naprawdę udany. Świetnie komponuje się też z poprzednimi rozszerzeniami. Włączone do gry wszystkie razem potrafią wydłużyć krótką rozgrywkę nawet do dwóch godzin, zapewniając przy tym świetną zabawę.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.