Przejdź do głównej zawartości

"Zaprzysiężeni. Wilcze morze" Robert Low

Tytuł Zaprzysiężeni. Wilcze morze
Autor Robert Low
Seria Zaprzysiężeni.
Saga o nieustraszonych wikingach

Część 2
Wydawnictwo Książnica 
Data wydania 2014

Stron 302
Orm Zabójca Niedźwiedzia właśnie powrócił. A wraz z nim kompania Zaprzysiężonych, których łączy na dobre i na złe wspólna przysięga złożona przed staronordyckimi bóstwami. Czy można się oprzeć drużynie Wikingów, którzy skorzy są zarówno do bitki, jak i do wypitki? Absolutnie nie! Przynajmniej tak długo, jak pozostają na kartach powieści.

Rok 965 n.e. Zaprzysiężeni, którzy przeżyli pechową wyprawę do uznawanego za legendarny grobowca Attyli, dotarli do Konstantynopola, gdzie liżą rany i próbują opracować plan, jak odzyskać pozostawione na stepach bogactwa. Niestety, Orm, któremu dosyć nieoczekiwanie powierzono przywódco, traci Runicznego Węża – szablę, na której rękojeści wyryta była mapa do skarbca. By ją odzyskać, Zaprzysiężeni muszą ruszyć w podróż, z której niewielu będzie mieć szansę na powrót.

„Wilcze morze” to drugi z czterech tomów serii „Zaprzysiężeni” i to jeszcze lepszy niż poprzednia część, „Skarb Attyli”. Choć już pierwsze spotkanie z niepokornymi Wikingami było przyjemne, nie brakowało w nim drobnych zgrzytów, głównie pod postacią niekiedy nienaturalnie brzmiących dialogów. Natomiast do bieżącego tomu nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Przeczytałam go błyskawicznie i już od pierwszych stron dałam się porwać fabule oraz rwącej akcji, która pędzi aż do samego końca.

Opowieści o Wikingach mają w sobie to coś, czemu nie mogę się oprzeć. I nie ma znaczenia, czy ich akcja toczy się na północnych morzach, na terenie Wysp Brytyjskich czy w innych zakątkach świata. Robert Law skupił się na obszarze, o którym raczej rzadko się mówi w kontekście skandynawskich wojowników – o Bliskim Wschodzie.  Jest to o tyle dziwne, że w okresie, w którym toczy się akcja „Zaprzysiężonych”, wiele wikińskich drużyn była wynajmowana przez tamtejszych władców jako prywatne armie. Bohaterowie powieści rozpoczynają podróż w Konstantynopolu (określanym przez nim mianem Miklagardu), a los prowadzi ich poprzez greckie wyspy, aż do Jerozolimy. Przyzwyczajeni do szumu fal i mroźnej, północnej pogody, będą musieli zmierzyć się z żarem i bezkresem pustyni. Jednym słowem, trafią do świata, który jest im zupełnie obcy.

Czytając „Zaprzysiężonych” nie sposób nie porównać ich do rewelacyjnego cyklu Bernarda Cornwella „Wojny Wikingów”. I choć ten drugi jest dla mnie zupełnie bezkonkurencyjny, powieści Roberta Low plasują się tuż za nim. W obydwu seriach nie brak brutalnych walk, bezkompromisowych zagrywek i zwykłego obijania mord, jeśli coś jest komuś nie w smak. Nie oszukujmy się, Wikingowie to nie grzeczne paniątka, nie tracą czasu na zbędną dyskusję, skoro jako argumentu można użyć pięści. Albo miecza. Albo topora…

Jednak to, co odróżnia „Wilcze morze” od niemal każdej powieści Cornwella jest zupełnie inne podejście autora do kwestii religijnych. O ile w prozie tego drugiego wyraźnie pobrzmiewa niechęć do ówczesnych działań Kościoła Katolickiego, a księża przedstawieni są niemal jednoznacznie negatywnie, o tyle Low nie ocenia żadnej religii. W bieżącym tomie „Zaprzysiężonych”, główni bohaterowie – choć nadal pozostają wierni Odynowi i innym nordyckim bóstwom, przyjęli chrzest z rąk irlandzkiego mnicha. Na ich drodze stają także przedstawiciele kościoła prawosławnego, a także Muzułmanie. I choć żadna z owych grup nie jest wybielana, żadnej także nie jest przypisywana odgórnie nikczemność lub złe zamiary.

„Wilcze morze” pozostawia mnie z pozytywnym uczuciem niedosytu, który może zaspokoić jedynie kolejny tom cyklu. Książkę polecam wszystkim, którzy szukają wciągającej powieści przygodowo-historycznej, pełnej zwrotów akcji i krwawych bitew.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.