Przejdź do głównej zawartości

"Straceńcy" Mariusz Wollny

Tytuł Krwawa jutrznia. Straceńcy 
Autor Mariusz Wollny
Tom 2
Wydawnictwo Otwarte 
Rok wydania 2014

Stron 464
„Krwawa jutrznia”, pierwszy tom przygód Kacpra Turopońskiego Juniora, zwanego Ryksem, pozostawił mnie w stanie pozytywnego zaskoczenia, a jednocześnie pobudzonej ciekawości, bo zakończenie było dramatyczne i urwane w kulminacyjnym momencie. 

Gdyby nie fakt, że na półce czekała już druga część, pod wiele mówiącym tytułem „Straceńcy”, pewnie byłabym równie mocno zaintrygowana, co poirytowana, ale na szczęście szybko mogłam rzucić się w wir kolejnej lektury.

Obydwie powieści równie dobrze mogłyby zostać wydane jako jedna książka, ponieważ „Straceńcy” to na tyle bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tomu, że nawet rozpoczyna się fragmentem kończącym „Krwawą jutrznię”. Dzięki ogromnemu szczęściu i sprytowi Kacprowi oraz jego towarzyszom udaje się wydostać z kanałów pod moskiewskim zamkiem. Ma to jedna wysoką cenę – młody Ryx zostaje poważnie ranny i nie wiadomo, czy i kiedy odzyska pełną sprawność. Boleśniejszym ciosem jest jednak dla niego poznanie prawdziwej twarzy Maryny Mniszkówny, którą przez kilka lat ślepo wielbił. A gdy w końcu mężczyzna odnajduje prawdziwą miłość, wkrótce ma ją utracić i to prawdopodobnie na zawsze.

Jak widać, wiele się dzieje w życiu młodego Turopońskiego, którego rozterki sercowe muszą jednak zejść na drugi plan w obliczu zbliżającej się wojny. Po śmierci Dymitra I Samozwańca na politycznej arenie pojawia się kolejny człowiek podający się za prawowitego następcę carskiego tronu. O ile jednak w przypadku pierwszego Dymitra istniało dość duże prawdopodobieństwo, że jest on prawdziwym synem Iwana Groźnego, o tyle w przypadku drugiego, nie ma żadnych wątpliwości, że jest on oszustem. Nie przeszkadza to jednak magnaterii, z rodem Mniszchów na czele, poprzeć jego żądań i tym samym utrzymać się u władzy. Jest to dowód ich zakłamania i gotowości do poświęcenia wszystkiego, co święte, byle tylko odnieść na tym korzyść.

Mariusz Wollny świetnie oddaje ducha epoki i z rozmachem przedstawia ówczesne wydarzenia. Jest krwawo i brutalnie, mamy przed oczami wiarygodny obraz dzikich i wręcz wynaturzonych działań zarówno ze strony Polaków, jak i Rosjan. Przekonujący jest także portret Maryny Mniszchówny, kobiety wyrachowanej i rozpustnej, dla której głównym celem jest zdobycie jak największej władzy i jej utrzymanie. Jednocześnie jednak zdarzają się jej również chwile słabości, w których dostrzega, że przyjdzie jej zapłacić za błędne decyzje. Jej postać zdecydowanie zasługuje na oddzielną opowieść i liczę na to, że wkrótce na taką trafię.

Choć akcja płynie wartko i książkę czyta się wręcz błyskawicznie, nie sposób nie odnieść wrażenia, że przynajmniej pierwsza połowa straciła nieco sarmackiego i awanturniczego ducha, za który tak bardzo polubiłam poprzedni tom. Ilość opresji, z których niemal bez szwanku udaje się wyjść głównym bohaterom i niezwykłe szczęście towarzyszące Ryksowi była miejscami doprowadzona do pewnej przesady i straciła na wiarygodności. Niemniej jednak, druga połowa powieści nadrabia te potknięcia i pozwala w pełni cieszyć się lekturą. Autor ponownie postawił na dramatyczne zakończenie, urwane w samym środku emocjonujących wydarzeń, ale niestety podejrzewam, że tym razem znacznie dłużej przyjdzie mi czekać na poznanie ich dalszego ciągu.

Podsumowując, „Straceńcy” to powieść przygodowo-historyczna, która z pewnością spełni oczekiwania miłośników gatunku. To także dobra, choć niestety nie rewelacyjna kontynuacja poprzedniego tomu. Liczę na to, że kolejna odsłona przygód Kacpra Ryksa pozytywnie mnie zaskoczy i dorówna poziomowi pierwszej części.

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu, „Krwawa jutrznia”.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.