Przejdź do głównej zawartości

Mini-fotorelacja z Warszawskich Targów Książki

Piąta edycja Warszawskich Targów Książki już za nami. W wielu miejscach przeczytacie szczegółowe relacje na temat frekwencji i programu, dlatego dla odmiany zapraszam Was do krótkiej subiektywnej relacji z mojej wizyty na stadionie w sobotę.

Na miejsce dotarłam już przed 10:00 i choć przed wejściem tłoczyło się już wiele osób, wewnątrz było raczej pusto. Dzięki temu mogłam spokojnie pospacerować między stoiskami, zerknąć na wystawione nowości, odkryć kilka nieznanych mi wcześniej wydawnictw.


Na początku udało mi się dostać do Jakuba Ćwieka, który wprawdzie nie tryska na zdjęciu entuzjazmem, ale podczas rozmowy okazał się uroczym człowiekiem. Zdradził też, że wkrótce możemy spodziewać się trzeciej części "Chłopców", a cykl będzie liczył cztery tomy + dwie książki z tego samego uniwersum.O 11.00 odbyło się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim. Wprawdzie niezbyt długie, ale za to przesympatyczne. Autor krótko opowiedział o swojej najnowszej powieści, trzeciej (i jak zapowiedział - ostatniej) części cyklu o Teodorze Szackim, a także o powodach, dla których "Uwikłanie" przerodziło się w trylogię. Przytoczył kilka anegdotek, odniósł się także do przygotowywanej właśnie ekranizacji oraz zdradził, że trzeci tom prawdopodobnie będzie nosił tytuł "Gniew", a nie jak wcześniej zapowiadano "Na czerwonej ziemi".


A oto i ja w towarzystwie Autora, niestety z nieszczególnie szczęśliwą facjatą, ponieważ wykonanie tego zdjęcia okupione było ogromną frustracją - rozładował się i aparat, i telefon... Na szczęście pan Zygmunt przyszedł z pomocą. Jeszcze raz dziękuję! :)


Naturalnie, nie mogłam opuścić Targów bez spotkania z Marcinem Mortką. Nad brakiem zdjęcia ubolewam ogromnie, ale złośliwość rzeczy martwych była nie do przeskoczenia. Wynagrodziła mi to jednak miła rozmowa na temat "Miasteczka Nonstead", podczas której pan Marcin zdradził, że jest to jedyna powieść jego autorstwa, którą przeczytał . Jeszcze bardziej ucieszyła mnie informacja, że wprawdzie nie ma tego w najbliższych planach, ale chciałby wrócić do konwencji horroru. 

A oto i łupy, jakie wywiozłam:Pozycje zakupione za 50% ceny, a czasem nawet taniej:


A teraz byle do przyszłego roku :)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…