Przejdź do głównej zawartości

"Krwawa jutrznia" Mariusz Wollny

Tytuł Krwawa jutrznia 
Autor Mariusz Wollny
Tom 1
Wydawnictwo Otwarte 
Rok wydania 2014

Stron 464
Początek XVII wieku to czarna karta w historii Rosji – okres Wielkiej Smuty, zawirowań na carskim tronie i dymitriad, zbrojnych interwencji polskich magnatów, pragnących sięgnąć po władzę na Wschodzie. Na tle tych właśnie wydarzeń rozgrywa się powieść Mariusza Wollnego „Krwawa jutrznia”.

W okolice Sambora przybywa młody Kacper Turopoński, zwany Ryksem, syn słynnego przed laty królewskiego inwestygatora i medyka. Po ojcu odziedziczył nie tylko imię, ale i lotny umysł, ciekawość świata oraz smykałkę do tropienia i wyjaśniania tajemnic. Wraz z towarzyszami odkrywa na dnie pobliskiego jeziora, o wiele mówiącej nazwie Czarcie Oko, liczne okaleczone zwłoki, w tym ciało swojej niedoszłej narzeczonej. Wszystkie poszlaki prowadzą do siejących postrach w okolicy Białoskórskich, przybocznych wpływowego rodu Mniszchów. Na swoje nieszczęście młody Ryx zakochuje się w Marynie Mniszchównie, której ambicja i przebiegłość zdają się nie mieć granic.


Wiele osób z pewnością dobrze zna Kacpra Ryksa seniora, bohatera czterotomowego cyklu, w którym tropił on zbrodnie i wyjaśniał zagadki na królewskim dworze. Można więc odnieść wrażenie, że rozpoczynanie nowej serii, tym razem czyniąc protagonistą syna bohatera, który już zdobył popularność i sympatię czytelników, będzie swego rodzaju odcinaniem kuponów od sukcesu. Pozornie trudno się z tym nie zgodzić, jest to jednak mylne wrażenie, przynajmniej z punktu widzenia osoby, która nie zna poprzednich książek autora. Podchodząc do „Krwawej jutrzni”, cykl o Kacprze Ryksie znałam jedynie ze słyszenia, mogę więc z czystym sumieniem stwierdzić, że przygody młodego Turopońskiego to zupełnie niezależna seria, do której lektury nie jest potrzebna wiedza o tym, kim był jego ojciec.

Polubiłam Kacpra Ryksa już od pierwszego spotkania. Mimo młodego wieku jest rozsądny, odważny i ma głowę na karku, a jednocześnie potrafi gorąco kochać (choć akurat kiepsko wybiera obiekt pożądania) i równie mocno nienawidzić. Ponadto jest mistrzem we władaniu rapierem i strzelcem o sokolim oku, który nigdy nie pudłuje. No dobrze, nieco za dużo tych zalet, młody Turopolski to niemal chodzący ideał, ale co z tego? Tacy bohaterowie też są potrzebni i świetnie pasują do tego rodzaju powieści. 

„Krwawa jutrznia” to rasowa powieść przygodowo-awanturnicza przedstawiona na malowniczym, ale krwawym tle siedemnastowiecznej Ukrainy i Rosji. Nie brak tu mrocznych tajemnic, krwawych potyczek i pościgów, pojawia się też nutka niespełnionego romansu, a akcja mknie od początku do samego końca. Samo zakończenie jest na tyle dramatyczne i urwane w takim momencie, że gdyby na półce nie stał już drugi tom, pewnie rwałabym włosy z głowy, a tak pozostaje mi cieszyć się kolejną doskonałą lekturę.

W posłowiu autor stwierdza, że dziewięćdziesiąt procent fabuły powieści ściśle opiera się na faktach historycznych. Czyni to z książki naprawdę świetny obraz ówczesnych czasów oraz dosyć obiektywne spojrzenie na wydarzenia, które doprowadziły do tzw. pierwszej dymi triady oraz jej przebieg. Do tej pory historycy nie są zgodni, czy Dymitr I Samozwaniec był prawdziwym synem Iwana Groźnego, czy jedynie uzurpatorem, marionetką w rękach polskich magnatów. Wollny skłania się ku pierwszej opcji i przedstawia ją bardzo wiarygodnie. Nie wybiela też postępowania naszej szlachty, wśród której znalazło się wielu awanturników i zwykłych zbrodniarzy, mających na sumieniu wiele gwałtów i mordów na mieszkańcach rosyjskich wsi i miasteczek, znaczących krwawym szlakiem drogę do Moskwy. 

Podsumowując, pierwsze spotkanie z prozą Mariusza Wollnego uważam za bardzo satysfakcjonujące i obiecujące. „Krwawa jutrznia” dała mi dokładnie to, czego od niej oczekiwałam – mieszankę przygody i historii, opisaną lekkim piórem autora, który doskonale porusza się po XVII wieku i po prostu zna się na rzeczy. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.