"Jungle Speed" (recenzja gry)

Impreza, spotkanie ze znajomymi, czy popołudnie w rodzinnym gronie – każda okazja jest dobra, by wyciągnąć sprawdzoną grę towarzyską, która nie tylko pomoże przełamać lody, ale także pozwoli przyjemnie spędzić czas. Jakiś czas temu proponowałam Wam sięgnięcie po „Dobble”, dzisiaj nadszedł czas na klasykę gier imprezowych, „Jungle Speed”.


O czym jest gra?
Dawno, dawno temu w dalekiej Szybkopotamii żyło plemię Abulubulu. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych im plemion, członkowie Abulubulu wybierali swego wodza nie na drodze krwawych pojedynków, a przy pomocy… liści eukaliptusa. Po wielu setkach lat, gdy używanie liści stało się już passe, zastąpiono je kartami. Zasady pozostały jednak te same – zdobyć totem. Jesteście gotowi powalczyć o stanowisko wodza?

Zawartość pudełka
W niewielkim (i niestety raczej nietrwałym) pudełku znajdziemy drewniany totem, instrukcję oraz 80 kart umieszczonych w cudnym, lnianym woreczku. Tylko tyle i aż tyle, bo więcej już nam do szczęścia nie będzie potrzebne.


Rozgrywka
Zasady gry są banalnie proste. Na środku stołu należy ustawić drewniany totem. Gracze otrzymują po  stosie kart, które kładą obrazkami do dołu. Następnie każdy z nich po kolei odkrywa po jednej karcie. Kiedy na stole pojawią się dwa takie same symbole (ich kolor może się różnić), ich właściciele muszą chwycić totem. Kto pierwszy, ten lepszy! Przegrany musi zabrać odkryte karty zwycięzcy i wciągnąć je do swojego stosu.


Nie można jednak zapomnieć, że totem jest święty! Osoba, która złapie go, chociaż nie ma ku temu podstaw (bo na przykład zamiast kółka zobaczyła kwadrat), musi zabrać odkryte karty od wszystkich pozostałych graczy. Podobnie dzieje się, gdy totem przewróci się lub (o nie!) spadnie ze stołu.

Aby urozmaicić rozgrywkę (a także wprowadzić nieco zamętu) do talii dodano trzy rodzaje kart specjalnych przedstawiających białe i kolorowe strzałki. Każdy z nich ma inne działanie i wymaga od graczy określonego postępowania.


Zwycięzcą jest gracz, który odkryje ostatnią kartę ze swojego stosu i jednocześnie wygra pojedynek. Jeśli zdarzy się, że po odkryciu ostatniej karty nie może z nikim walczyć, musi czekać aż do momentu, gdy pojawi się na to szansa.

Wariant dla dwóch graczy
Najczęściej sięgam po gry, które umożliwiają rozgrywkę dla dwóch osób. Niestety w przypadku „Jungle Speed” wariant na parę nie do końca zdaje egzamin. Mamy tu drobną modyfikację zasad – każdy z graczy gra obiema rękami oddzielnie, co oznacza, że każda ręka ma swój własny stos i gra niezależnie od drugiej (trzeba więc uważać, by dobrą ręka chwytać totem). I choć urozmaica to grę, to niestety nie da się ukryć, że rozgrywka w dwie osoby ciągnie się zdecydowanie za długo i wcale nie sprawia takiej frajdy.


Podsumowanie
„Jungle Speed” to świetna gra imprezowa i doskonale zdaje egzamin w licznym gronie. Im więcej osób biorących udział w rozgrywce, tym lepiej. Trzeba tylko uważać, by w ferworze walki o totem nie potraktować przeciwników zbyt brutalnie. Niestety w grze na parę sprawdza się już średnio, ale przecież gry imprezowe najczęściej wyciągane są właśnie podczas imprez, gdzie z pewnością znajdzie się sporo osób chętnych do stoczenia walki.

Gra wymaga spostrzegawczości i refleksu, doskonale też sprawdza się zarówno jako rozrywka dla dzieci, jak i osób dorosłych. Zasady nikomu nie sprawią kłopotu i można je wytłumaczyć w kilka minut. Jednym słowem, jeśli szukacie dobrej i sprawdzonej gry imprezowej, serdecznie Wam ją polecam.

Liczba graczy: 2 - 20 osób
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 10-15 min. (przy wariancie dwuosobowym nawet pół godziny)
Wydawca: Rebel.pl
Projektant: Pierric Yakovenko, Thomas Vuarchex

Za egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Gier Rebel.

Komentarze

 1. Będę miała ją na uwadze na prezent, bo ja już rzadko gram w planszówki.

  OdpowiedzUsuń
 2. P. Kasiu czy książka dotarła? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam do Pani pisać. Tak, dotarła. Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
  2. Cieszę się . Przepraszam , że tak długo. Miłego czytania.

   Usuń

Prześlij komentarz