"English Matters" nr 46

W kioskach oraz salonach Empik można już kupić najnowszy, majowo-czerwcowy numer magazynu do nauki języka angielskiego "English Matters". 

Tym razem można w nim znaleźć czternaście artykułów podzielonych na siedem działów. I choć zawsze sięgam po niego z dużym zainteresowaniem, bieżące wydanie wyjątkowo mi się spodobało. 

This & That 
Na rozgrzewkę dostajemy dwa krótkie artykuły - jeden o quizach organizowanych w brytyjskich pubach, a drugi o niezwykłych, a jednocześnie nieco dziwacznych zwierzętach, takich jak dziobach czy palczak madagaskarski. 

People & Lifestyle 
Najciekawszymi artykułami z tego działu niewątpliwie są te poświęcone telewizyjnym programom typu reality show, podczas których uczestnicy walczą o przetrwanie na bezludnych wyspach (Survivors – an Encounter with Reality?), a także historii prostytucji oraz stosunku do "najstarszej z profesji" w różnych kulturach (Prostitution in the World). Z zainteresowaniem przeczytałam również tekst poświęcone wszechstronnie utalentowanej Vanessie Mae, która kilkanaście lat temu zachwyciła świat grą na skrzypcach, a w tym roku reprezentowała Tajlandię w narciarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi (Mae Heyday).

Culture
Cały dział w tym numerze jest świetny. Jako apperitif dostajemy artykuł, w którym opisane są poszczególne świadczenia socjalne w Wielkiej Brytanii oraz kontrowersje, jakie narastają wobec przyznawania ich imigrantom z zagranicy (For Whose Benefit?). Następny jest tekst poświęcony staronordyckiej mitologii, z którego można dowiedzieć się co nieco o najważniejszych bóstwach i dawnych wierzeniach Wikingów (The Norse Myths). A na koniec wisienka na torcie i jeden z moich ulubionych tematów - krótka biografia Elżbiety I (The Flame-Haired Monarch).

Kolejne trzy działy zawierają po jednym artykule. W sekcji Language przeczytamy artykuł poświęcony słowom określającym dźwięki onomatopeiczne w języku angielskim oraz ich zestawienie z ich odpowiednikami w innych językach. W dziale Science znajduje się tekst, który z entuzjazmem przywitają fani filmu "Jurassic Park" - jest w nim mowa o odkryciach, dzięki którym istnieje szansa na odrodzenia gatunków, które wyginęły już dawno temu. I w końcu dzięki kategorii Travel wzbijemy się aż do chmur i prześledzimy nie zawsze godne pochwały zachowanie pasażerów samolotów.

Leisure
Na zakończenie dostajemy dwa artykuły, jeden poświęcony gastronomii molekularnej, dzięki której można tworzyć prawdziwe cuda na talerzu. Jest w nim także zamieszczony przepis, jak stworzyć miodowy kawior (Molecular Cuisine - a Blend of Technology and Emotion). Drugi z kolei to szybki rzut oka na brazylijską piłkę nożną (Football in Brazil – a National Passion).

Jak w każdym numerze, tak i tym razem do każdego artykułu został dołączony słowniczek zawierający trudniejsze zwroty, a sześć artykułów można wysłuchać w wersji audio dzięki dołączonym do nich kodom. Wystarczy wpisać je na stronie wydawnictwa Colorful Media lub zeskanować przy użyciu odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze

  1. Do mnie jeszcze nie dotarł, a widzę kilka ciekawych tematów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię rosyjskie czasopisma, zawsze znajdzie się jakiś ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno kupię sobie ten numer. Najbardziej ciekawi mnie artykuł o Vanessie Mae.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz