Przejdź do głównej zawartości

"English Matters" nr 46

W kioskach oraz salonach Empik można już kupić najnowszy, majowo-czerwcowy numer magazynu do nauki języka angielskiego "English Matters". 

Tym razem można w nim znaleźć czternaście artykułów podzielonych na siedem działów. I choć zawsze sięgam po niego z dużym zainteresowaniem, bieżące wydanie wyjątkowo mi się spodobało. 

This & That 
Na rozgrzewkę dostajemy dwa krótkie artykuły - jeden o quizach organizowanych w brytyjskich pubach, a drugi o niezwykłych, a jednocześnie nieco dziwacznych zwierzętach, takich jak dziobach czy palczak madagaskarski. 

People & Lifestyle 
Najciekawszymi artykułami z tego działu niewątpliwie są te poświęcone telewizyjnym programom typu reality show, podczas których uczestnicy walczą o przetrwanie na bezludnych wyspach (Survivors – an Encounter with Reality?), a także historii prostytucji oraz stosunku do "najstarszej z profesji" w różnych kulturach (Prostitution in the World). Z zainteresowaniem przeczytałam również tekst poświęcone wszechstronnie utalentowanej Vanessie Mae, która kilkanaście lat temu zachwyciła świat grą na skrzypcach, a w tym roku reprezentowała Tajlandię w narciarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi (Mae Heyday).

Culture
Cały dział w tym numerze jest świetny. Jako apperitif dostajemy artykuł, w którym opisane są poszczególne świadczenia socjalne w Wielkiej Brytanii oraz kontrowersje, jakie narastają wobec przyznawania ich imigrantom z zagranicy (For Whose Benefit?). Następny jest tekst poświęcony staronordyckiej mitologii, z którego można dowiedzieć się co nieco o najważniejszych bóstwach i dawnych wierzeniach Wikingów (The Norse Myths). A na koniec wisienka na torcie i jeden z moich ulubionych tematów - krótka biografia Elżbiety I (The Flame-Haired Monarch).

Kolejne trzy działy zawierają po jednym artykule. W sekcji Language przeczytamy artykuł poświęcony słowom określającym dźwięki onomatopeiczne w języku angielskim oraz ich zestawienie z ich odpowiednikami w innych językach. W dziale Science znajduje się tekst, który z entuzjazmem przywitają fani filmu "Jurassic Park" - jest w nim mowa o odkryciach, dzięki którym istnieje szansa na odrodzenia gatunków, które wyginęły już dawno temu. I w końcu dzięki kategorii Travel wzbijemy się aż do chmur i prześledzimy nie zawsze godne pochwały zachowanie pasażerów samolotów.

Leisure
Na zakończenie dostajemy dwa artykuły, jeden poświęcony gastronomii molekularnej, dzięki której można tworzyć prawdziwe cuda na talerzu. Jest w nim także zamieszczony przepis, jak stworzyć miodowy kawior (Molecular Cuisine - a Blend of Technology and Emotion). Drugi z kolei to szybki rzut oka na brazylijską piłkę nożną (Football in Brazil – a National Passion).

Jak w każdym numerze, tak i tym razem do każdego artykułu został dołączony słowniczek zawierający trudniejsze zwroty, a sześć artykułów można wysłuchać w wersji audio dzięki dołączonym do nich kodom. Wystarczy wpisać je na stronie wydawnictwa Colorful Media lub zeskanować przy użyciu odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…