Przejdź do głównej zawartości

"Cięcie" Veit Etzold

Tytuł Cięcie
Autor Veit Etzold
Wydawnictwo Akurat
Rok wydania 2014

Stron 544
Jeśli nie ma tego na Facebooku, to czy wydarzyło się naprawdę? To co kiedyś było tylko żartem, staje się obecnie coraz bardziej realistyczne.  Masz nowego chłopaka, wyjeżdżasz z miasta, czy wychodzisz ze znajomymi do klubu – podziel się tym na „fejsie” i czekaj na „lajki”. Wielu ludzi przestało kontaktować się ze sobą inaczej niż poprzez maile i portale społecznościowe. Do listy znajomych przyłącza się rzesze osób, które czasem zna się tylko z widzenia. A co jeśli wśród nich kryje się morderca?

Pewnego dnia do siedziby Krajowej Policji Kryminalnej w Berlinie przychodzi niepozorna przesyłka, płyta CD adresowana do komisarz Clary Vidalis. Jest na niej tylko jeden plik – krótki film, na którym widać śmierć młodej dziewczyny, Jasmin Peters. Śmierć brutalną i okrutną. Tuż po tym, jak dziewczyna wypowiada złowieszcze słowa Nie jestem pierwsza i nie jestem ostatnia, skryty w mroku mężczyzna podrzyna jej gardło. I nie jest to makabryczny żart, ani doskonałe efekty specjalne. Jednak gdy policja odnajduje w mieszkaniu Jasmin jej zwłoki, okazuje się, że nie żyje ona już od… ośmiu miesięcy. Jak to możliwe, by nikt - ani rodzina, ani przyjaciele - nie zauważył jej zniknięcia? Rozwiązanie jest tyleż proste, co makabryczne – przez cały ten czas morderca aktualizował jej profil na FB, przekonując wszystkich, że Jasmin udała się w daleką podróż. A to dopiero pierwsza odnaleziona ofiara.


Drugim wątkiem, który co pewien czas przeplata się co pewien czas z główną osią fabuły, to historia niejakiego Alberta Torino, mającego aspiracje zrewolucjonizować świat rozrywki – najpierw niemiecki, a potem światowy. Stworzony przez niego program nowego formatu, „Shebay”, to wulgarna hybryda powstała z połączenia Top Model i aukcji internetowych. Występujące w niej dziewczyny walczą o tytuł Miss; wygrać mogą dzięki głosom internautów, z których jeden będzie miał szansę na główną nagrodę – noc spędzoną ze zwyciężczynią. 

„Cięcie” szokuje już od pierwszych stron – brutalnością, makabrą, przekraczaniem granic. Trudno uwierzyć, że jest to debiutancka powieść Veita Etzolda, który tak doskonale wypełnił ramy gatunku, że wielu starych wyjadaczy mogłoby się od niego uczyć. Porusza tematy kontrowersyjne – pedofilię, nekrofilię, tortury, brutalny, wyuzdany seks. I nie prześlizguje się po nich, o nie, wręcz przeciwnie, drąży je, wyciąga na światło sprawy, o istnieniu których wielu wolałoby nie wiedzieć. W świecie, w którym niewiele już szokuje, Etzold wyznacza nowe standardy.

Powieść jest przede wszystkim rasowym thrillerem i to wątek kryminalny, działania mordercy oraz tropiących go policjantów stoją tu na pierwszym miejscu. Niemniej jednak gdzieś w tle daje się dostrzec obraz współczesnego świata, który jest tak prawdziwy, że przeraża. Internet do tego stopnia wkroczył w nasze codzienne życie, że zmienił sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Jest idealnym środowiskiem dla psychopaty – dzięki kilku kliknięciom można zdobyć informacje na temat niemal każdego z nas, informacje, których dawniej nikomu byśmy nie ujawnili dobrowolnie. Jednocześnie zapewnia niemal absolutną anonimowość, jeśli ktoś naprawdę zna się na rzeczy, pozostaje nieuchwytny niczym duch, a jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny.

Jedynym zgrzytem, choć muszę zaznaczyć, że niewielkim, jest dosyć sztampowe powielenie schematu w kreacji dwojga głównych bohaterów. Tropiąca mordercę policjantka od lat próbuje uporać się z traumą związaną ze śmiercią młodszej siostry, topiąc ją w alkoholu i chorobliwym wręcz zaangażowaniu w prowadzone przez siebie śledztwa. Z kolei ścigany przez nią Bezimienny również ma w swoim życiorysie przeżycia, które naznaczyły go piętnem i sprawiły, że stał się tym, kim jest. Na tym polu autorowi zabrakło niestety oryginalności.

Po lekturze „Cięcia” miłośnicy mocnych wrażeń będą zachwyceni, osoby delikatne mogą dostać mdłości, ale nie sądzę, by ktokolwiek przeszedł koło tej powieści obojętnie. Skoro tak wygląda debiut, z niecierpliwością i gęsią skórką czekam na kolejne książki autora.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Akurat oraz firmie Business&Culture.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.