Przejdź do głównej zawartości

Wady i zalety audiobooków

Zdecydowana większość zapalonych czytelników twierdzi, że nic nie może zastąpić przyjemności czytania papierowej książki, szelestu kartek i zapachu papieru. Przez wiele lat byłam zdeklarowaną przeciwniczką książek elektronicznych oraz audiobooków, teraz jednak coraz bardziej się do nich przekonuję. Pisałam już na temat zalet i wad ebooków (Dobry e-book nie jest zły, czyli dlaczego pokochałam Kindle’a), dzisiaj pora wziąć na warsztat audiobooki.

Audioobook czy słuchowisko?
Audiobook to nagrana interpretacja książki w wykonaniu jednego lub większej ilości lektorów. Im jest ich więcej, im większy jest podział na role, tym łatwiejszy i przyjemniejszy w odbiorze jest efekt końcowy. Zdecydowanie preferuję też słuchowiska niż zwykłe audiobooki, w których – poza głosem lektora - pojawiają się wszelkie możliwe dźwięki otoczenia oraz muzyka.  Fenomenalnym przykładem takiego słuchowiska są pierwsze dwa tomy „Żywych trupów”. Początkowo myślałam, że pomysł zmiany komiksu w audiobooka jest co najmniej kuriozalny, ale efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Dobrze skomponowane słuchowisko zachwyca klimatem i potrafi wciągnąć równie mocno, co książka.

Lektor, czyli pierwszy klucz do sukcesu
Jak wspomniałam, audiobook to nie zwykłe odczytanie tekstu (choć i takie się zdarzają), a  jego interpretacja. Dobry lektor potrafi porwać słuchacza, nie pozwala na uciekanie myślami w kierunku innych spraw, przyciąga i po prostu gwarantuje świetną rozrywkę. Z drugiej strony, kiepsko dobrany lektor potrafi „położyć” nawet najbardziej pasjonującą książkę. I nie chodzi tu tylko o brak talentu aktorskiego czy dykcji, ale także o dopasowanie głosu lektora do danej książki.

Swego czasu miałam okazję wysłuchać dwóch audiobooków przygotowanych w oparciu o powieści o Sherlocku Holmesie. O ile interpretacja Janusza Zadury („Studium w szkarłacie”) totalnie mnie zachwyciła, o tyle młodziutki głos lektora w „Psie Baskerville’ów” nijak nie pasował do mojego wyobrażenia o doktorze Watsonie, choć sama interpretacja była naprawdę dobra.

Zalety:
  • świetnie wypełniają czas podczas wykonywania różnych prac domowych, spacerów lub podróży;
  • nie męczą wzroku;
  • audiobooki lektur szkolnych stanowią „ratunek” dla niektórych uczniów - o ile jestem zwolenniczką czytania, a nie odsłuchiwania, uważam, że „lepszy rydz niż nic”, a konkretnie lepszy audiobook niż streszczenie przeczytane na korytarzu przed lekcją;
  • audiobooki książek obcojęzycznych są świetną alternatywą dla płyt językowych dla osób pragnących utrzymać kontakt z językiem;
  • są wspaniałym rozwiązaniem dla osób mających poważne problemy ze wzrokiem oraz osób starszych;
  • w przeciwieństwie do książek tradycyjnych można je legalnie kopiować.
Wady:
  • nawet mimo uważnego słuchania często mogą nam umknąć niektóre szczegóły, na które zwrócilibyśmy uwagę podczas lektury tradycyjnej książki;
  • mogą rozpraszać uwagę podczas wykonywania różnych czynności, lepiej więc np. w podróży lepiej nadają się dla pasażera niż kierowcy
  • dość wysoka cena (choć na szczęście i tak są tańsze niż książki papierowe).
Kupić czy wypożyczyć?
Niemal każda księgarnia internetowa ma w swojej ofercie książki audio. Na wielu stronach można także znaleźć darmowe audiobooki lektur szkolnych. Ciekawą inicjatywą jest także strona Audioapp.pl, na której można wypożyczyć audiobooki za 50% ich ceny i korzystać z nich przez 30 dni.

Podsumowując, chociaż audiobook nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi ciekawą alternatywę, zwłaszcza dla osób zapracowanych i mających problem ze znalezieniem czasu na tradycyjną lekturę. A Wy co sądzicie o audiobookach? 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.