Przejdź do głównej zawartości

"Rook" Graham Masterton

Tytuł Rook
Autor Graham Masterton
Cykl Rook
Tom 1

Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2014

Stron 278
Grahama Mastertona nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi horroru. Pisarz to marka sama w sobie, zwykle gwarantuje krwistą, czasem brutalną, niemal zawsze okraszoną seksem, lekturę. Czasem niestety i jemu trafiają się książki słabsze – poprawne, ale nie zachwycające. Tak właśnie jest w przypadku powieści „Rook”, otwierającej cykl o tym samym tytule.

Tytułowy Jim Rook to nauczyciel języka angielskiego, prowadzący klasę specjalną w szkole średniej. Odkąd jako chłopiec niemal umarł z powodu powikłań po zapaleniu płuc, jest znacznie bardziej wyczulony na świat pozazmysłowy niż większość ludzi. Widzi i słyszy rzeczy dla innych niedostrzegalne, potrafi także komunikować się z duchami, choć początkowo nie jest tego do końca świadomy.

Pewnego dnia Rook jest świadkiem bójki między dwoma uczniami ze swojej klasy. Mogłoby to wydawać się zwykłą kłótnią, gdyby nie fakt, że kilka godzin później Jim odnajduje w szkolnej kotłowni zwłoki jednego z nich. Wszystko wskazuje na to, że mordercą jest drugi uczeń. Rook nie wierzy w to - widział bowiem tajemniczego mężczyznę w czerni, który wychodził z kotłowni, a wcześniej obserwował bójkę. Problem w tym, że nikt inny go nie dostrzegł, mimo że zarówno korytarz, jak i boisko były pełne ludzi. 

„Rook”  to pierwszy z ośmiu tomów cyklu o bardzo specyficznym nauczycielu i jeszcze bardziej specyficznej, a przy tym przesympatycznej klasie. W kolejnych częściach muszą oni zmierzyć się z różnymi demonami, zjawami i duchami. Na początek, niejako na rozgrzewkę, dostają kapłana voodoo, który postanawia wprowadzić własne rządy w mieście i wykorzystać do tego celu Rooka i jego niezwykłe zdolności.

Książkę czyta się błyskawicznie, można spokojnie skończyć ją w jeden wieczór. Ma wszelkie cechy horroru – zjawiska paranormalne, czarną magię, duchy i ścielące się trupy, a jednak nie można powiedzieć, by wywoływała gęsią skórkę. Bardziej skojarzyła mi się z historiami w stylu „Opowieści z krypty” niż krwistym horrorem, po którego lekturze najlepiej chodzić wieczorem do toalety w towarzystwie. Owszem, akcja gna do przodu od samego początku, kilka jej zwrotów może zaskoczyć, jednak generalnie szału nie ma.

Na plus można natomiast policzyć autorowi obrazowo przedstawiony wątek voodoo. Zwykle kojarzy się one głównie z ucinaniem głowy kurczakom i zombie, dzięki Mastertonowi poznajemy jednak również kilka najważniejszych i najbardziej niebezpiecznych bóstw i demonów, a także niektóre rytuały wykonywane przez szamanów. Jest tu mowa o wędrówce dusz, śmiertelnie groźnym Dymie i lasce Loa, jednym słowem każdy zainteresowany tematem, będzie usatysfakcjonowany. 

Podsumowując, jest to lektura lekka, odprężająca i niewymagająca, jednak tylko pod warunkiem, że na taką właśnie prozę się nastawimy. Osobom szukającym krwawych jatek i mrożących krew w żyłach scen polecam inne książki autora. Liczę też na to, że kolejne tomy cyklu wywołają we mnie więcej emocji niż uprzejme zainteresowanie na miarę dobrze wychowanych bohaterek z powieści Jane Austen. Bo właśnie takie uczucia towarzyszyły mi podczas czytania „Rooka”. 

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.