Przejdź do głównej zawartości

"Mój Che. Bardzo intymnie" Aleida March (recenzja przedpremierowa)

Tytuł Mój Che. Bardzo intymnie
Autor 
Aleida March

Wydawnictwo Sine Qua Non
Rok wydania 2014
Stron 256
Che Guevara. Dla jednych bojownik o wolność, bohater, któremu stawa się pomniki, dla innych pozbawiony skrupułów zbrodniarz, mający na sumieniu tysiące ludzkich istnień, z kolei dla setek nastolatków pozbawiona nazwiska twarz na modnej koszulce.

Niewątpliwie Che Guevara jest postacią kontrowersyjną i wzbudzającą skrajne emocje.  Przy całej jednak komercjalizacji jego osoby, niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Zmienić to może książka, która już niedługo ukaże się nakładem Wydawnictwa SQN. „Mój Che. Bardzo intymnie” to wspomnienia jego drugiej żony i wieloletniej towarzyszki, Aleidy March.

Aleidę poznajemy jako małą dziewczynkę, najmłodsze dziecko starszego już małżeństwa rolników, mieszkającą na głębokiej kubańskiej prowincji. Jako nastolatka angażuje się w działalność Ruchu 26 lipca, podziemnej organizacji założonej przez Fidela i Raula Castro, która odegrała czołową rolę w obaleniu dyktatury Batisty. To podczas jednego z wyjazdów w teren po raz pierwszy spotyka Che Guevarę, który jest już wówczas chodzącą legendą. Wkrótce zwykłe zafascynowanie przeradza się w gorące uczucie, a Aleida i Che stają się parą nie tylko na gruncie prywatnym, ale i zawodowym (przez wiele lat sekretarką i osobistą asystentką Guevary była jego małżonka).

Rewolucja widziana oczami Aleidy, a przynajmniej przedstawiona z jej punktu widzenia, była powiewem wolności dla Kubańczyków, końcem uciemiężenia pod rządami Batisty. Kobieta nie dostrzega żadnych wad nowego systemu, jest dumna z osiągnięć męża i jego działalności. Jest mu ślepo oddana i – jak sama przyznaje – bez większego wahania akceptuje i popiera większość jego poglądów. Przemawia przez nią miłość i ślepa wiara w szlachetność jego pobudek. Kłóci się to nieco z obiektywną opinią historyków na temat działalności Guevary, no ale cóż, takie prawo zakochanej kobiety, by patrzeć na swego wybranka przez różowe okulary.

Choć polityka i czynna walka stanowią stałe tło dla związku Aleidy i Che, wspomnienia autorki dotyczą w znacznej mierze ich relacji i życia prywatnego. W książce znaleźć można liczne wiersze oraz jedno opowiadanie napisane przez Guevarę dla żony, a także kilka krótkich liścików, które przesyłał jej podczas wyjazdów za granicę. Che widziany oczami żony to mężczyzna pełen kontrastów. Z jednej strony wrażliwy, czuły mąż i ojciec, a z drugiej człowiek tak silnie oddany idei rewolucji, że bez większych skrupułów zostawił rodzinę, by dołączyć do walk toczących się w Afryce czy krajach Ameryki Południowej. Nie da się też nie dostrzec, że to ona była stroną bardziej kochającą i oddaną, wierną, ślepo posłuszną mężowi kobietą, czekającą cierpliwie na swoją kolej w jego napiętym grafiku.

Największą zaletą publikacji są liczne fotografie, które ukazują Che i Aleidę zarówno w sytuacjach oficjalnych, jak i prywatnych, bardzo rodzinnych. Rewolucjonista w otoczeniu piątki swoich dzieci lub zajadający tort ślubny zyskuje nagle ludzką twarz i okazuje się zwykłym człowiekiem. Ponadto, na niektórych z kilkudziesięciu fotografii można także zobaczyć młodego, uśmiechniętego Fidela Castro, jednego z najbliższych przyjaciół autorki i samego Che, przynajmniej w pierwszych latach po przejęciu władzy.

„Mój Che” jest niewątpliwie książką ciekawą, choć nie nazwałabym jej porywającą. Ukazuje kubańską rewolucję oraz jej największego bojownika oczami kobiety pełnej miłości i przekonania o słuszności zachodzących zmian. I mimo że jestem przeciwna lansowaniu Che Guevary na bohatera, z przyjemnością przeczytałam wspomnienia jego żony.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Book-Trotter.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.