Przejdź do głównej zawartości

"Krwawy szlak" Moira Young

Tytuł Krwawy szlak
Autor Moira Young
Seria Kroniki Czerwonej Pustyni
Tom 1
Wydawnictwo Egmont
Rok wydania 2014
Daleka przyszłość. Świat to jedna wielka pustynia, na której przeżyć mogą tylko najtwardsi i najsprytniejsi. Osiemnastoletnia Saba mieszka wraz z ojcem, bratem bliźniakiem Lugh oraz młodszą siostrą Emmi w niewielkiej, rozpadającej się chacie u brzegu wyschniętego jeziora. 

Ich życie toczy się powoli bez większych problemów aż do dnia, w którym czterech nieznanych jeźdźców porywa brata i zabija ojca dziewczyny. Od tej pory głównym celem Saby jest odnalezienie i uwolnienie Lugh. Wyrusza w niebezpieczną podróż przez gorące pustkowia, podczas której przyjdzie jej się zmierzyć z różnej maści zbirami, groźnymi stworami i swoją własną słabością.

Podczas wędrówki Saby przez pustynię do Miasta Nadziei nasunęło mi się skojarzenie z filmem „Mad Max. Pod Kopułą Gromu”, które pogłębiło się z chwilą, gdy główna bohaterka już do niego dotarła. Świat zniszczony w wyniku nieokreślonej katastrofy, pustynne przestrzenie i ludzie wiodący albo życie nomadów, albo mieszkańców obozowisk, wobec których „plugawe” brzmi jako komplement – brzmi znajomo? Dodatkowo mamy jeszcze walki na śmierć i życie w klatce, dzięki którym kwitnie hazard i zaspokajane są najbardziej prymitywna żądza krwi otumanionego narkotykiem tłumu. Z tym, że zamiast Gibsona mamy tu młodą twardzielkę, dla której złamać komuś szczękę, to jak splunąć.

Połączenie motywu rodem z Mad Maksa, nastoletniej bohaterki i wątku romantycznego brzmi nieco karkołomnie, ale o dziwo zaowocowało naprawdę przyjemnym w odbiorze rezultatem. W dodatku będący pozytywnie zaskakującą odskocznią od schematu powieści młodzieżowych, w których bohaterki szukają przede wszystkim miłości u boku cud-chłopaka. Saba nie szuka tego jedynego, skupia się przede wszystkim na przetrwaniu oraz poszukiwaniu brata. Choć w książce pojawia się wątek miłosny, ogranicza się on raczej do flirtu i stanowi jeden z elementów tła, a nie główną oś fabuły.

Moira Young stworzyła ciekawą protagonistkę – twardą, bezwzględną, przez długi czas wręcz antypatyczną. Początkowo odstręcza obsesyjnym zapatrzeniem w Lugha, które wykracza poza zwykłą siostrzaną miłość, oraz wrogim, brutalnym wręcz traktowaniem Emmi. Niemniej jednak wraz z rozwojem akcji, Saba zmienia się, z jednej strony staje się coraz twardsza i niezależna, a z drugiej pozbywa się nieco emocjonalnej skorupy i otwiera się na innych ludzi.

Niestety nie brak tu także pewnych mankamentów, które nieco tłumią entuzjazm. Dotyczy to m.in. braku racjonalnego wytłumaczenia dla niektórych wydarzeń, jak choćby niespodziewanej reakcji pewnego Tontona w scenie kulminacyjnej. Zastanawiać można się także nad niezwykłymi umiejętnościami Saby, która wychowując się na odludziu tylko z dwojgiem rodzeństwa i lekko szalonym ojcem, nagle okazuje się niezrównaną wojowniczką. Przede wszystkim jednak, brakowało mi wytłumaczenia realiów świata przedstawionego – co spowodowało katastrofę, w wyniku której świat przypomina pustynię oraz kim są Tontoni. Mam nadzieję, że informacje to pojawią się w kolejnym tomie.

Podsumowując, „Krwawy szlak” to bardzo dobra młodzieżówka, która świetnie wpisuje się w nurt tak popularnych obecnie dystopii, a jednocześnie pozytywnie wyróżnia się na ich tle oryginalnym pomysłem i postacią głównej bohaterki. Jestem bardzo ciekawa dalszych części „Kronik Czerwonej Pustyni” i liczę na to, że nie będziemy musieli na nie zbyt długo czekać.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…