Przejdź do głównej zawartości

"Kiedyś Cię odnajdę" Małgorzata Rogala

Tytuł Kiedyś Cię odnajdę
Autor Małgorzata Rogala
Wydawnictwo Replika
Rok wydania 2014

Stron 280
Przed laty życie Weroniki legło w gruzach. Jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu, a sprawcy nigdy nie ujęto. Teraz koszmar powrócił – współlokatorka i najbliższa przyjaciółka dziewczyny, Olga, zostaje zabita w ten sam sposób, gdy wraca pewnej nocy do domu.

Wkrótce okazuje się, że ofiar jest więcej. Nie mogąc znieść braku efektów oficjalnego śledztwa, Weronika postanawia przeprowadzić własne. Trop prowadzi ją do szkoły, w której zatrudniona była Olga. Dziewczyna nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że morderca jest naprawdę blisko i że już zwróciła na siebie jego uwagę.

„Kiedyś Cię odnajdę” jest świetnym dowodem na to, że polska literatura kryminalna ma się doskonale. Książkę czyta się z zapartym tchem i trudno się od niej oderwać. Dzieje się tak z trzech powodów. Pierwszym jest bardzo sprawnie poprowadzona intryga. Akcja zawiązuje się już od pierwszych stron, a napięcie wzrasta z każdym kolejnym rozdziałem. Podejrzanych jest wielu, jedni mniej, drudzy bardziej rzucający się w oczy, a jednak na sam koniec autorka i tak serwuje czytelnikowi niespodziankę, ujawniając, kto jest gwałcicielem i mordercą.

Po drugie, powieść Małgorzaty Rogali to także dobrze przedstawiony portret dziewczyny, która zamyka się przed światem po krzywdzie, jaka ją spotkała. Na pozór zwykła, młoda, niezależna kobieta skrywa w sobie ból i strach przed zaangażowaniem z obawy, by ponownie nie została zraniona. Wyzwolona i nowoczesna, traktuje związki z mężczyznami jak przelotne przygody, które kończy, gdy tylko zaczynają przeradzać się w coś poważniejszego. To jednak ma się zmienić za sprawą pewnego komisarza.

Ponadto dużym atutem książki jest rewelacyjne zobrazowanie szkolnego piekiełka, co wskazuje na kontakt autorki z polską szkołą. Z jednej strony pokazane zostały aspekty pracy nauczyciela, które często umykają otoczeniu. Mnożenie bezsensownej papierkologii, tworzenie dokumentów, planów wynikowych i analiz, których nikt nie czyta. Bezproduktywne, wielogodzinne rady szkoleniowe mające w założeniu podnieść kwalifikacje, a będące jedynie stratą czasu i pieniędzy. Przepychanki z rodzicami uczniów, którzy wciągają szkołę w rodzinne konflikty lub zrzucają całą odpowiedzialność za wychowanie dziecka na jego nauczycieli. Taka właśnie rzeczywistość wita na dzień dobry Weronikę, która trafia do placówki, w której pracowała wcześniej Olga.

Z drugiej jednak strony, przedstawiony został także nauczycielski świat, który zwykle kryje się przed okiem postronnego obserwatora, a zdecydowanie nie będący powodem do chluby. Pedagodzy z prawdziwego zdarzenia, czujący pasję i pragnący po prostu dobrze wykonywać swoją pracę to zatrważająca mniejszość. Małgorzata Rogala pokazuje, jakim szambem potrafi być szkoła, wraz z przedkładaniem wyników egzaminów lub olimpiad nad dobro dziecka, intrygami knutymi w zaciszu pokoju nauczycielskiego, zmowami czy romansami. I ze smutkiem muszę przyznać, że jest to obraz bardzo wiarygodny.

„Kiedyś Cię odnajdę” to świetny kryminał, który polecam z czystym sumieniem wszystkim miłośnikom gatunku. Czekam też na kolejne książki autorki i mam nadzieję, że będą równie pasjonujące.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.