Przejdź do głównej zawartości

"Hiszpański kot" I.Chodorek, P.Chodorek, A.Trojanowska

Tytuł Hiszpański kot
Autorzy I.Chodorek, P.Chodorek,
A.Trojanowska

Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania 2014

Stron 304
Obok „Hiszpańskiego kota”, kontynuacji powieści „Nieczynne do odwołania” nie sposób przejść obojętnie. Wystarczy spojrzeć w zielone oczy kociska na okładce, by dać się zahipnotyzować i bez chwili wahania sięgnąć po książkę.

Jest to dalsza część losów młodego weterynarza Wojtka, który po tragicznej śmierci rodziców musiał przejąć ich klinikę dla zwierząt, a także opiekę nad młodszym bratem, Mikołajem. Od tamtych wydarzeń minęło już kilka miesięcy, obydwaj bracia powoli układają sobie życie na nowo. Wojtek boryka się nie tylko z problemami finansowymi i wyzwaniami, jakie pociąga za sobą praca w lecznicy, lecz również osobistymi – jego związek z Agą zostaje wystawiony na próbę przez jej kilkumiesięczny wyjazd do Hiszpanii. Z kolei przed niepokornym i zbuntowanym Mikim staje wizja matury, która wcale nie rysuje się w kolorowych barwach.

Powieść można podzielić na dwie części. Pierwsza opisuje przede wszystkim perypetie Wojtka w lecznicy, cienie i blaski pracy weterynarza. Młody mężczyzna musi zmagać się nie tylko z trudnymi przypadkami, czasem wymagającymi podjęcia trudnych decyzji, lecz również przepychankami, wręcz użeraniem się z właścicielami niektórych czworonogów oraz konkurencją w postaci wielkiej, nowoczesnej Megakliniki. Nie da się ukryć, że jest to piękny zawód, mogący dać wiele satysfakcji, jednak jest on równie wspaniały, co niestety niewdzięczny. Z pewnością w pisaniu tej części książki nieoceniona była wiedza i doświadczenie państwa Chodorków, lekarzy weterynarii prowadzących od trzydziestu lat Lecznicę dla Małych Zwierząt w warszawskim Aninie.

Podczas lektury „Nieczynne do odwołania” niezbyt podobał mi się wątek pewnej rodzinnej tajemnicy związanej ze starą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie książką Silva rerum. Mógł on być interesujący, jednak w poprzednim tomie autorzy jedynie go zaakcentowali, nie podając zbyt wielu detali. Nadrabiają to z nawiązką w „Hiszpańskim kocie”, a właściwie w jego drugiej połowie. Opowiada ona o wyprawie Wojtka do Hiszpanii, gdzie ma on zamiar połączyć przyjemne z pożytecznym – spędzić wakacje z Agą, a jednocześnie podążyć tropem rodzinnej zagadki, która prowadzi go właśnie na Półwysep Iberyjski. Podczas wspólnej wędrówki szlakiem świętego Jakuba, Aga i Wojtek odkrywają uroki małych hiszpańskich miasteczek i starych klasztorów, a czytelnik podziwia je wraz z nimi.

Cały czas zastanawia mnie, w jaki sposób autorzy podzielili się pracą, podczas lektury nie dostrzegłam bowiem gwałtownych zmian w stylu czy sposobie prowadzenia akcji. Całość czyta się płynnie i szybko, choć niektóre dialogi, zwłaszcza te między Wojtkiem a Mikim i Agą wydają mi się niezbyt naturalne, nieco zbyt wygładzone.

Podsumowując, nie mogę niestety powiedzieć, by powieść mnie porwała czy zachwyciła, niemniej jednak spędziłam z nią bardzo przyjemne popołudnie i wieczór. Jest to ciepła opowieść, która stanowiła odprężającą odskocznię od krwistych horrorów i thrillerów. Polecam wszystkim miłośnikom zwierząt i powieści obyczajowych.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.