Przejdź do głównej zawartości

"Dziecko szczęścia" Philippa Gregory

Tytuł Dziecko szczęścia
Autor Philippa Gregory
Cykl Saga rodu Laceyów
Tom 2
Wydawnictwo Książnica
Rok wydania 2014

Stron 593
W „Dziedzictwie” Philippa Gregory odkryła przede mną świat intryg i obsesyjnej miłości do ziemi. „Dziecko szczęścia” to drugi tom opowiadający o losach potomków ambitnej, ale i zepsutej Beatrice Lacey.

Na skutek działań Beatrice Wideacre popadło w ruinę. Dwór został spalony, a Laceyowie zmuszeni są mieszkać w niewielkim domku w ogrodzie. Z kolei mieszkańcy pobliskiej wioski, Acre, cierpią głód i żyją w skrajnej nędzy. Po śmierci poprzednich dziedziców, Beatrice i Harry’ego, majątek przechodzi w ręce Julii i Richarda, nowego pokolenia rody Laceyów. Choć wychowują się razem, nie wiedzą o łączącym ich bliskim pokrewieństwie i już od najwcześniejszych lat planują, że w przyszłości pobiorą się, by wspólnie zarządzać Wideacre. Takie przynajmniej plany snuje Julia, nieprzytomnie zakochana w swoim kuzynie. Gorące, zaślepiające uczucie nie pozwala jej jednak dostrzec, jak z rozpieszczonego chłopca wyrasta podły i okrutny młodzieniec o sadystycznych skłonnościach.

Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tutaj wraz z rozwojem akcji obserwujemy zmiany zachodzące w głównej bohaterce. Jednak o ile w przypadku Beatrice było to staczanie się po równi pochyłej ku zatraceniu i zepsuciu, tak w przypadku Julii jest to zmiana na plus. Z cichej, wtłoczonej w ścisłe ramy konwenansów dziewczynki stopniowo przeistacza się w pewną siebie młodą kobietę. Ożywają w niej najlepsze cechy Laceyów, miłość do Wideacre i jej mieszkańców. Niestety niemal do samego końca pozostaje pod tak silnym wpływem Richarda, że jej potulność względem niego wielokrotnie wzbudzała czystą irytację. Z kolei młody Lacey to typowy psychopata, co w przeciwieństwie do jego rodziny, czytelnik może dostrzec już od pierwszej chwili. Jest egoistyczny, zadufany w sobie i chorobliwie zazdrosny o rzeczy materialne oraz uwagę otoczenia.  Z roku na rok jego degeneracja pogłębia się i niemal z góry wiadomo, że eskalacja jego okrucieństwa i żądzy władzy w końcu doprowadzi do tragedii.

„Dziecko szczęścia” jeszcze w większym stopniu niż pierwszy tom pokazuje, jak krzywdzące i niesprawiedliwe było osiemnastowieczne prawo dziedziczenia ziemi i majątku. Było to prawo stworzone przez mężczyzn dla mężczyzn. Niezależnie od swojej inteligencji czy talentu kobieta nigdy nie mogła odziedziczyć ziemi, z kolei największy opój czy hazardzista bez problemu mógł przejąć majątek, tylko dlatego, że nosił spodnie. Zasadę majoratu można było wprawdzie zmienić ponosząc olbrzymie koszty (jak uczyniła to Beatrice w „Dziedzictwie”), były to więc sytuacje naprawdę sporadyczne. Podejrzewam także, że nawet gdyby nie kosztowało to fortuny, niewielu ówczesnych ojców zdecydowałoby się na taki krok, wierząc, że miejsce kobiety jest przy dzieciach lub w salonie przy robótce.

Z przyjemnością muszę stwierdzić, że „Dziecko szczęścia” nie ustępuje poziomem pierwszemu tomowi, w dalszym ciągu jest to pasjonująca i pełna pasji opowieść o różnych obliczach miłości i poszukiwaniu własnego szczęścia. Zakończenie jest zaskakujące i już nie mogę doczekać się lektury ostatniej części trylogii, „Meridon”, która czeka już na półce, a Was tymczasem serdecznie zachęcam do poznania całej Sagi o rodzie Laceyów.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica, wchodzącemu w skład Grupy Wydawniczej Publicat

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.