Przejdź do głównej zawartości

"Czerwień rubinu" Kerstin Gier

Tytuł Czerwień rubinu
Autor Kerstin Gier
Seria Trylogia czasu
Tom 1
Wydawnictwo Egmont
Rok wydania 2014
Gwendolyn Shepherd to pozornie typowa brytyjska szesnastolatka. Wraz z mamą i dwojgiem młodszego rodzeństwa mieszka w rezydencji swej arystokratycznej babki, lady Aristy. Jej rodzina nie jest jednak zwyczajna, od kilku stuleci niektórzy jej członkowie ujawniają niezwykłą zdolność – potrafią przenosić się w czasie.

Wszystko wskazuje na to, że w pokoleniu Gwen szczęśliwą (lub wręcz przeciwnie) posiadaczką niezwykłego genu, który ujawnia się w pełni w wieku szesnastu-siedemnastu lat, jest jej kuzynka Charlotta. Od wczesnego dzieciństwa jest więc przygotowywana do podróży, które przyjdzie jej wykonać – pobiera lekcje historii, uczy się języków obcych, fechtunku, dawnych tańców i etykiety. Dlatego wszyscy przeżywają szok, gdy pewnego dnia okazuje się, że zaszła ogromna pomyłka – to Gwen została obdarzona zdolnością podróży w czasie i teraz, zupełnie do tego nieprzygotowana, będzie musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dziewczyna zostaje wprowadzona do tajemnego stowarzyszenia, gdzie poznaje Gideona de Villiers, z którym ma za zadanie wykonać niezwykłą misję w przeszłości.

„Czerwień rubinu” otwiera cieszącą się dużą popularnością „Trylogię czasu”. Wśród licznych romansów paranormalnych i młodzieżowych dystopii, wyróżnia się ona interesującym motywem podróży w czasie. Nie są to ze strony bohaterów zaplanowane wędrówki w przeszłość dzięki wehikułowi czasu, lecz spontaniczne przeskoki, które można nieco kontrolować dzięki tajemniczemu wynalazkowi, przypominającemu zwykły chronometr. Autorka w ciekawy sposób pokazała, jak delikatne nawet ingerencje w przeszłość mogą wpływać na teraźniejszość, choć przyznaję, że czasem można poczuć się nieco zagubionym w chronologii wydarzeń.

Akcja pierwszego tomu trylogii skupia się przede wszystkim na oswojeniu się głównej bohaterki z nową sytuacją i wprowadzeniu czytelnika w temat podróży w czasie. Gwen poznaje szczegóły swojej misji i wraz z Gideonem odbywa kilka skoków w przeszłość. Powoli nawiązuje się także między nimi nić porozumienia, ze strony dziewczyny wzmocniona młodzieńczym zadurzeniem. Uczucia chłopaka pozostają natomiast niewiadomą zarówno dla niej, jak i dla czytelnika. Wraz z rozwojem akcji pojawiają się także mroczne sekrety związane ze stowarzyszeniem, do którego oboje należą. Okazuje się, że intencje jego założyciela wcale nie są tak szlachetne, jak mogłoby się wydawać.

Główna bohaterka wpisuje się w schemat, zgodnie z którym przedstawiana jest zdecydowana większość dziewczęcych postaci w powieściach dla nastolatków, zwłaszcza tych należących do młodzieżowych romansów. Nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie poraża urodą czy intelektem, jest nieco niezdarna, a jednocześnie słodka i urocza. Błyskawicznie daje się przy tym zauroczyć przystojniakowi, który na przemian flirtuje z nią bądź traktuje ją zupełnie chłodno. Nie brzmi to zachęcająco, a jednak muszę przyznać, że o ile z przymrużeniem oka patrzę na emocjonalne rozterki takich bohaterek, Gwendolyn szczerze polubiłam – za jej poczucie humoru i pełną samoświadomość. Nie mogę natomiast powiedzieć tego samego na temat Gideona, który ze strony na stronę drażnił mój system nerwowy – ot, zadufany w sobie młody przystojniaczek, któremu dziewczęta podają się na tacy i który w pełni zdaje sobie sprawę z wrażenia, jakie wywołuje.

Podczas lektur takich książek jak „Czerwień rubinu” na nowo odkrywam w sobie młodziutką dziewczynę, która z przyjemnością śledzi romantyczną historię z domieszką fantastyki i tajemnicy. Kerstin Gier stworzyła historię lekką, przyjemną, zabarwioną nutką tajemnicy i przygody. Czyta się ją błyskawicznie i naprawdę z żalem odkłada się książkę na półkę. Na szczęście na podorędziu są jeszcze dwa kolejne tomy trylogii. 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.