Przejdź do głównej zawartości

Uniwersum Metro 2033: W blasku ognia

Tytuł W blasku ognia
Cykl Uniwersum Metro 2033
Autor praca zbiorowa

Wydawnictwo Insignis
Rok wydania 2014

Stron 160
Uniwersum Metro 2033 to fenomen. Swoją powieścią i projektem na niej opartym Dymitr Głuchowski wywołał prawdziwą lawinę, która pochłania coraz więcej osób na całym świecie. Powstało już kilkadziesiąt książek, których akcja toczy się w świecie stworzonym przez rosyjskiego pisarza. „W blasku ognia” to efekt zaangażowania polskich fanów cyklu skupionych wokół portalu metro2033.pl. Jest to zbiór dwunastu krótkich opowiadań wyłonionych w ramach konkursu i opublikowanych w formie darmowego ebooka.

Wszystkie teksty to opowieści snute przy ognisku przez mieszkańców stacji, przypadkowych wędrowców lub stalkerów odpoczywających po wyprawie na powierzchnię. Różni je wiele – tematyka, sposób prowadzenia narracji i nacisk na poszczególne aspekty życia w tunelach metra, od zwykłej walki o przetrwanie po wątki polityczne. Jedno trzeba jednak autorom przyznać – udało im się świetnie oddać mroczny klimat podziemi, w których nikt nie może czuć się bezpiecznie.

Niestety, jak to zwykle z antologiami bywa, zbiór jest bardzo nierówny, a nawet w tych dobrych opowiadaniach czasem rzuca się w oczy brak warsztatowego przygotowania ich autorów. Najbardziej spodobały mi się „Nocny taniec” Macieja „doctora” Kóski, opowiadający o dwóch stalkerach, którzy spotkali na powierzchni coś, co nawet ich wprawiło w osłupienie, oraz mające w sobie sporą dawkę grozy „Pazury i kły” malegonosorozca.

Spory potencjał krył się w „Płomieniu” autorstwa Akuumo, z którego można by zaczerpnąć pomysł na całą powieść. Niestety w skrótowym, kilkustronicowym wydaniu, opowieść nie zachwyca. Ciekawostką jest także ostatni tekst w zbiorze (Rafał „Rafen” Górniak: Nie wierzę w Boga), którego akcja – w przeciwieństwie do pozostałych, rozgrywających się na terenie moskiewskiego metra – toczy się w Łodzi. Ot, kolejny przyjemny polski akcent.

Niezbyt przypadły mi natomiast do gustu opowiadania, w których pojawiają się elementy paranormalne, które raczej trudno wytłumaczyć radiacją, jak „Królowa tuneli” Michała Serwina oraz „Na Poliance” Katarzyna Auguścik.

Podsumowując, „W blasku ognia” to przede wszystkim propozycja dla fanów Uniwersum Metro 2033, którzy znają przynajmniej kilka książek wchodzących w jego skład. Z pewnością nie jest to natomiast pozycja, od której należałoby zacząć przygodę z tym uniwersum. Jednak mimo niedociągnięć warsztatowych, a czasem fabularnych, doceniam ogromne zaangażowanie i pasję autorów opowiadań.

W tym roku portal ponownie ogłosił konkurs na najlepsze opowiadanie, którego akcja toczy się w świecie Metro 2033, a najlepsze prace zostaną opublikowane w kolejnym ebooku. Może też weźmiecie w nim udział? :)

Opowiadania przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.