Przejdź do głównej zawartości

"Uniwersum Metro 2033: Dziedzictwo przodków" Suren Cormudian

Projektu „Uniwersum Metro 2033” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Świat po wojnie nuklearnej stworzony przez Dymitra Głuchowskiego zainspirował wielu pisarzy do spróbowania swoich sił i opowiedzenia własnej historii, toczącej się na skażonej Ziemi oraz pod jej powierzchnią. „Dziedzictwo przodków” to już szósta z kolei powieść wchodząca w skład serii wydana w Polsce. Warto wspomnieć, że w Rosji wydano ich już ponad czterdzieści!

Tym razem akcja powieści nie toczy się nie w podziemiach metra rosyjskich metropolii, a w okolicach dawnego Kaliningradu, w starych, poniemieckich tunelach i bunkrach pamiętających jeszcze czasy II Wojny Światowej. I to właśnie na wydarzeniach związanych z nazistami, a nie na wojnie nuklearnej sprzed dwudziestu lat, skupia się główna oś fabuły. Niektórzy narzekają, że Suren Cormudian zbyt daleko odszedł od pierwowzoru stworzonego przez Głuchowskiego, mnie jednak taka odskocznia przypadła do gustu, przełamuje bowiem pewien schemat, w który zaczynają wpadać autorzy kolejnych części cyklu.

W dawnym Obwodzie Kaliningradzkim ludzie stworzyli trzy kolonie, z których liczą się głównie dwie – liczna i rozległa Wspólnota Piątego Fortu oraz niewielka, złożona głównie z dawnych żołnierzy, Kolonia Krasnotorowska. Mieszkańcom tej ostatniej coraz bardziej daje się we znaki zagrożenie ze strony popromiennej mgły nadchodzącej regularnie ze strony morza oraz niewielka powierzchnia, której stopniowo zaczyna brakować. Dlatego też dowodzący nią major Stieczkin nie ustaje w wysiłkach, by doprowadzić do przymierza z przywódcą Piątego Fortu.

Plany te wkrótce zostają usunięte w cień poprzez pojawienie się licznej grupy przybyszów, którzy bunkrują się niedaleko Krasnotorowki i oznaczają go czarną swastyką. Dysponują też znacznie lepszym uzbrojeniem i szybko przechodzą do ofensywy, atakując Rosjan. Co ich tu sprowadziło? Czego tak usilnie szukają w starych bunkrach sprzed kilkudziesięciu lat? Co takiego ukryli w nich naziści podczas II Wojny Światowej?

Suren Cormudian przez szesnaście lat służył w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w jego powieści. W znacznej mierze jego bohaterowie to żołnierze, dla którzy nawet w postapokaliptycznej rzeczywistości nie zapomnieli o takich wartościach jak honor, lojalność i wierność swoim ideałom. Brzmi nieco pompatycznie? Nie da się tego ukryć. Pod tym względem książka jest dosyć czarno-biała. Odważni i mężni mieszkańcy Krasnotorowki przeciwstawieni są zarówno zepsutemu i żądnemu władzy dowództwu Piątego Fortu, jak i kultywującym dawne, nikczemne tradycje, nazistom. Nie wchodzą w konszachty z wrogiem, plują na nazistowską flagę i biją się do upadłego. I muszę przyznać, że przyjemnie czytało się o ich walkach ze spadkobiercami idei Hitlera.

Poza wartką akcją i scenami walki, w powieści nie brak też mrocznego wątku, który prowadzi innego, niezwiązanego z wojskiem, bohatera, w głąb bunkrów i starych, poniemieckich tuneli. Okazuje się, że największym zagrożeniem nie zawsze jest to, co zamieszkuje ciemne labirynty, ale to co kryje się w duszy człowieka. Do czego posunąć się może odrzucony, ogarnięty zazdrością kochanek? Co oznaczają tajemnicze odgłosy dochodzące z oddali? Czy to kroki towarzyszy, czy może czegoś innego, znacznie starszego i bardziej przerażającego? O tak, są tu fragmenty, które naprawdę przyprawiają o ciarki!

Na końcu książki zamieszczono miłą niespodziankę dla polskich czytelników - kilka ciepłych słów od autora skierowanych właśnie do nas. Jak się okazuje, Polska jest pierwszym krajem, w którym (poza Rosją naturalnie) ukazało się „Dziedzictwo przodków”.

Podsumowując, śmiało mogę stwierdzić, że powieść Cormudiana to jedna z lepszych części cyklu, jakie do tej pory ukazały się na naszym rynku wydawniczym. Mimo pewnych mankamentów, zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i liczę na to, że wkrótce będzie mi dane cieszyć się lekturą kolejnej powieści autora. Polecam wszystkim fanom Uniwersum Metro 2033.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.