Przejdź do głównej zawartości

"Tonąca dziewczyna" Caitlin R. Kiernan

„To będzie historia o duchach”, napisała.
„Historia o duchach, w której wystąpią syrena i wilk”, napisała dalej.
Ja napisałam.

Poznajcie Indię Morgan Phelps, dla przyjaciół Imp. Malarkę z zamiłowania, pisarkę z przypadku, na co dzień pracującą w sklepie z materiałami dla grafików. Będącą w dosyć trudnym związku z transseksualną Abalyn. Schizofreniczkę, ogarniętą manią liczenia i powtarzania codziennych czynności, nie ufającą własnym myślom i wspomnieniom.

Imp to jednocześnie bohaterka i narratorka „Tonącej dziewczyny”, która przyjmuje formę pamiętnika/powieści, którą dziewczyna pisze w formie swoistej autoterapii. Ma pełną świadomość swoich problemów z postrzeganiem świata, mało tego, doskonale zdaje sobie sprawę, że jej matka i babka doświadczyły tego samego. Obie popełniły też samobójstwo, choć tylko jedna oficjalnie. Czy to predestynuje Imp do takiego samego rozstania się z życiem?

Wejście w umysł osoby cierpiącej na schizofrenię paranoidalną jest ogromnym wyzwaniem, nietrudno otrzeć się o kicz, łatwo popaść w przesadę. Caitlin R. Kiernan poradziła sobie z tym znakomicie. W rozważaniach snutych przez Imp można się momentami pogubić, jej opowieść nie jest chronologiczna, wręcz przeciwnie. Dziewczyna nie ufa własnym wspomnieniom, obrazy, jakie podsuwa jej pamięć zdają się nie mieć pokrycia w faktach. Czasem przeczy sama sobie, przywołując się do porządku i nakazując nie kluczyć, nie kłamać, przejść do sedna.

Książka ma niesamowitą atmosferę, mroczną, niepokojącą, oniryczną. Nie wiadomo, co jest prawdą, a co jedynie wytworem wyobraźni. Główny wątek, spotkanie Imp z niejaką Evą Canning (a może raczej z dwiema Evami?), zahacza o motywy baśniowe, nie mające jednak nic wspólnego ze słodkimi opowieściami z happy endem, a raczej pierwotnymi, brutalnymi wersjami Czerwonego Kapturka i Małej Syrenki. Czy syrena może ukazać się pod postacią zwykłej kobiety? Czy napotkany człowiek może nosić w sobie duszę wilka? A raczej dzikiej wilczycy?

Kim jest tytułowa tonąca dziewczyna? Czy jedynie bohaterką obrazu, który zrobił na Imp tak niesamowite wrażenie, że pogłębił jej obsesję? Mityczną syreną, której celem jest doprowadzenie do upadku każdego, kto wpadnie w jej ręce? A może Evą Canning, która kryje w sobie trudną do zdefiniowania tajemnicę?

Powieść Kiernan pozostawia po sobie gonitwę myśli i niepokój. Jest niesamowita i trudna do sklasyfikowania, a tym bardziej prostej i jednoznacznej oceny. Uczta Wyobraźni po raz kolejny nie zawodzi, dopieściła mnie czytelniczo i zasługuje na wysoką notę. Polecam!

Za egzemplarz powieści serdecznie dziękuję Wydawnictwu MAG

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.