Przejdź do głównej zawartości

"Pokój" Gene Wolfe

„Pokój” to jedna z tych książek, które odkrywa się na nowo z każdą kolejną lekturą. I nieważne, jak uważnym czytelnikiem jesteś, jak bardzo zagłębiałeś się w szczegóły, pewne wątki i wydarzenia można w pełni zrozumieć dopiero po poznaniu zakończenia. Warto wrócić zwłaszcza do pierwszych stron, które nabierają nowego znaczenia, gdy znamy już zakończenie.

W pułapkę łatwego zaklasyfikowania powieści Wolfe’a wpadł także Neil Gaiman, do czego przyznał się w dołączonym na końcu posłowiu. Podczas pierwszego spotkania, książkę odebrał jako nieco melancholijne, ale i ciepłe wspomnienia i anegdotki z życia starszego pana. Dopiero kolejna lektura sprawiła, że tam, gdzie wcześniej dostrzegał jedynie pogodne historyjki, zauważył mrok i niepokój. Jak sam ostrzega czytelnika, podczas zmierzania się z „Pokojem”, należy zaufać jego autorowi, a jednocześnie nie dać mu się zwieść i cały czas patrzeć mu bardzo czujnie na ręce.

O czym jest książka, która od blisko czterdziestu lat wywołuje tyle emocji wśród czytelników, a przez Gaimana określana jest mianem jednej z najlepszych współczesnych powieści? Wbrew pozorom nie jest łatwo opowiedzieć o tym w kilku słowach. Są to wspomnienia snute przez Aldena Dennisa Weera, którego poznajemy jako starca po udarze. A przynajmniej tak sam się nam przedstawia. Szybko bowiem można się przekonać, że w jego rozważaniach brak jest chronologii, a czas jest pojęciem względnym.

Wspomnienia chłopca dorastającego w niewielkim amerykańskim miasteczku w latach 20. przeplatają się z wydarzeniami widzianymi oczami młodego mężczyzny, biznesmena w średnim wieku, a wreszcie schorowanego staruszka. Ale czy na pewno to, co mówi nam Weer jest prawdą? Czy naprawdę mamy do czynienia z cierpiącym, starszym mężczyzną? A może z człowiekiem w średnim wieku przechodzącym załamanie nerwowe lub wykazującym objawy choroby psychicznej? A może Alden już dawno zmarł i nawiedza własne wspomnienia jako duch? A może…? Interpretacje można mnożyć, a i tak nie będziecie mieć stuprocentowej pewności, że któraś z nich jest prawdziwa.

W książce nie brak także anegdotek przytaczanych przez bohaterów wspominanych przez Weera oraz przez niego samego – o przeszukiwaniu starych jaskiń, cyrkowcach czy tajemniczym aptekarzu. Czuć w nich magiczną, niesamowitą i niepokojącą aurę, podkreślającą niezwykłość i grozę czającą się za pozornie zwykłymi wydarzeniami.

Polskie tłumaczenie nadaje tytułowi podwójne znaczenie, świetnie pasujące do powieści (tytuł oryginalny powieści to „Peace”). Z jednej strony, główny bohater i narrator poszukuje pokoju z samym sobą, spokoju myśli i wspomnień. Z drugiej jednak strony, snując swoją opowieść, Weer często nawiązuje do swego domu i pokoi, które się w nim znajdują. Pokoi, które kryją swoje tajemnice i których zawartość mogłaby rzucić nieco światła na niektóre z opowiadanych przez niego historii.

Jedno jest pewne, obok „Pokoju” trudno przejść obojętnie, trzeba go smakować i nie dać się zwieść pozorom, nic nie jest w nim takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Polecam!

Za egzemplarz powieści serdecznie dziękuję Wydawnictwu MAG

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.