Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o... Andrzeju Sapkowskim

Andrzej Sapkowski to człowiek-legenda polskiej sceny fantastycznej, twórca kultowego Wiedźmina. To od niego rozpoczęła się moja przygoda z fantastyką w ogóle, gdy mając lat kilkanaście trafiłam na "Ostatnie życzenie". Zakochałam się od pierwszego wejrzenia i miłość ta kwitnie po dziś dzień. 

Choć nikt nie kwestionuje jego dokonań na polu literatury fantasy, nie da się ukryć, że jako człowiek i pisarz wzbudza nie słabnące kontrowersje. W latach 90. uwielbiany przez wszystkich niemal bez wyjątku, od kilku lat krytykowany jest przez niektórych czytelników za swoje wypowiedzi, a ostatnio także za odcinanie kuponów od sukcesu Wiedźmina i "popełnienie" Sezonu burz.

Osobiście należę do przeciwległego bieguna. Doceniam nie tylko jego powieści oraz opowiadania (zawiodłam się jak dotąd tylko na Żmii), ale także inteligencję oraz ironiczny, cięty język i niepokorność.

Dzisiaj zamiast ciekawostek będzie kilka cytatów pochodzących z różnych wywiadów z pisarzem:

Zacznijmy od tego, że pisarz w zasadzie nie ma wyjścia. Musi tworzyć literaturę popularną, bo za niepopularną nikt nie płaci. (źródło)

W Polsce jest tylko dwóch specjalistów od fantasy: jeden to Andrzej Miszkurka z wydawnictwa Mag, a drugiego przez wrodzoną skromność nie wymienię. 
(źródło)

Fani to przekleństwo i dopust Boży. Z drugiej jednak strony, serdecznie współczuję pisarzowi, który nie ma ani jednego fana. Naprawdę żal mi człowieka. 
(źródło)

Terry Pratchett miał bezwzględną rację, gdy kiedyś mówił, że tylko głupi pisarz nie słucha tego, co mówią fani, ale że tylko supergłupi pisarz robi to, czego oni chcą. 
(źródło)

JD: Dlaczego nie lubi pan być określany jako postmodernista? 
AS: Dla tych samych powodów, dla których nie lubię być określany jako pederasta. Bo nim nie jestem. (źródło)

Zainteresowanie rzecz miła, ale unikajmy przesady. I śmieszności. A pytanie w stylu "co czuje pisarz" śmiesznym jest i basta. (źródło)

Krótka notka biograficzna (źródło: ciocia Wikipedia):
Andrzej Sapkowski
(źródło)
Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Od 9 lipca 2008 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Z wykształcenia jest ekonomistą. 
Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w „Fantastyce”. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku „Fantastyka”). 
Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki oraz laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (drugi, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzany autor w historii tej nagrody).

Bibliografia (bez opowiadań)

Zbiory opowiadań
Wiedźmin 

Coś się kończy, coś się zaczyna 
Opowieści o wiedźminie, tom 1 (wznowienie dawniejszych opowiadań)
Opowieści o wiedźminie, tom 2 (wznowienie dawniejszych opowiadań)
Maladie i inne opowiadania 

Powieści
Saga o wiedźminie
Ostatnie życzenie 
Miecz przeznaczenia 
Krew elfów 
Czas pogardy 
Chrzest ognia 
Wieża Jaskółki 
Pani Jeziora 
Sezon burz 

Trylogia husycka
Narrenturm 
Boży bojownicy 
Lux perpetua 

Inne powieści
Żmija 

Inne książki
Oko Yrrhedesa
Świat króla Artura. Maladie
Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini 
Historia i fantastyka 

A oto i mój zbiorek, z którego jestem bardzo dumna:


A Wy co sądzicie o Andrzeju Sapkowski i jego książkach?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…