Przejdź do głównej zawartości

"Slavika" (recenzja gry)

Mityczna słowiańska kraina staje w obliczu poważnego zagrożenia. Amulet, do tej pory chroniący ją przed siłami zła, stracił moc po śmierci Księcia, a rytuał, dzięki któremu ponownie odzyska on swe właściwości, odbędzie się dopiero za kilka miesięcy. Do tego czasu obroną Slaviki muszą zająć się jej mieszkańcy. Stawką w grze jest nie tylko obrona królestwa przed potworami wypełzającymi z mokradeł, ale także ręka księżniczki.


Cel gry
Każdy z graczy staje na czele jednego z potężnych rodów, które walczą nie tylko z potworami zagrażającymi Slavice, ale także między sobą. Wygrywa ten, kto po odkryciu czterech kart miesiąca, będzie miał na swoim koncie najwięcej punktów chwały za pokonane stwory i przejęte skarby.


Opakowanie i zawartość
Niewielkie pudełko ozdobione przyjemną, klimatyczną grafiką mieści w sobie naprawdę bogatą zawartość:
·         30 kart bohaterów (5 zestawów po 6 kart)
·         6 dwustronnych kart krain
·         54 karty potworów
·         15 kart skarbów
·         5 kart miesiąca
·         5 plansz punktowych
·         żetony graczy (5 zestawów po 2 żetony)
·         żetony szeptuch
·         karty pomocy wyjaśniające zdolności bohaterów i potworów
·         instrukcję w języku polskim i angielskim
Zauroczyły mnie ilustracje zdobiące karty, przede wszystkim karty krain oraz potworów, wśród których znajdziemy zarówno swojskie strzygi, rusałki i wiły, jak i wilkołaki i wampiry.


Ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie pełnej instrukcji oraz kart pomocy w języku angielskim. Dzięki temu gra z powodzeniem może konkurować z podobnymi pozycjami na rynku zagranicznym.Rozgrywka
Pierwszy rzut oka na instrukcję może nieco przerazić ilością rodzajów kart i zasad, jednak szybko okazuje się reguły gry są banalnie wręcz proste. Każdy z graczy dysponuje sześcioma bohaterami pochodzącymi z danego rodu, wśród których znajduje się dwóch Wojowników, Łucznik, Guślarz, Tropiciel i Złodziej. Mają oni swoje specjalne zdolności, z których naprawdę warto rozważnie korzystać. Ponadto gracze dysponują pięcioma losowo wybranymi potworami, które muszą umieszczać w wybranych przez siebie krainach.


Gra toczy się wokół kart krain, których liczba waha się od 4 do 6 w zależności od liczby osób uczestniczących w rozgrywce. Karty krain ustawiane są w jednej kolumnie. W każdej turze gracze muszą przeprowadzić trzy działania: wystawić dwóch bohaterów i jednego potwora lub – jeśli to niemożliwe – jednego bohatera i dwa potwory. Naszych ludzi ustawiamy z prawej, natomiast stwory z lewej strony kart krain. W każdej krainie może jednocześnie znajdować się określona liczba potworów i bohaterów. Gdy limit tych pierwszych zostanie osiągnięty, następuje walka – gracze sumują punkty mocy każdej ze stron i wybierają zwycięzcę.


W przeciwieństwie do wielu gier, w których stawia się przede wszystkim na budowanie własnej silnej armii, w przypadku „Slaviki” bardzo istotne i często kluczowe do osiągnięcia wygranej jest przeszkadzanie innym graczom poprzez udaremnianie ich akcji.

Choć zasady gry są proste, nieco czasu może zająć zapamiętanie wszystkich właściwości poszczególnych potworów oraz bohaterów. Jestem jednak pewna, że już po pierwszej rozgrywce, nie będzie to stanowiło dla Was najmniejszego problemu.


Podsumowanie
„Slavika” to pierwsza gra, w której w znacznej mierze liczy się negatywna interakcja, w jaką miałam okazję grać i muszę przyznać, że… bardzo mi się spodobała. Nawet w ostatniej chwili jednym posunięciem można zepsuć przeciwnikowi szyki i do samego końca nie wiadomo, kto okaże się zwycięzcą. Niestety, jeśli kilkukrotnie w ostatniej chwili wejdziemy komuś w paradę i zepsujemy plan przygotowywany mozolnie przez kilka rund, może to obudzić w przeciwniku mordercze instynkty…. Ale to już zupełnie inna bajka.


Gra spodobała mi się także za klimat i nawiązanie do słowiańskiej mitologii, którą uwielbiam. Choć jej zasady są proste, wymaga sporo kombinowania i zapewnia świetną rozrywkę. Dzięki różnorodnym potworom i właściwościom bohaterów każda rozgrywka jest inna, więc gra nie nuży nawet po rozegraniu kilku partii. Serdecznie polecam! 

Liczba graczy: 2 - 5 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok. 30 - 45 minut (przy 2 graczach może się przeciągnąć nawet do 2 godzin)
Wydawca: Rebel.pl
Projektant: Marcin Wełnicki 

Za egzemplarz gry do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Gier Rebel.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.