Przejdź do głównej zawartości

"English Matters" nr 45

Najnowszy numer magazynu językowego "English matters" (marzec/kwiecień) jest już dostępny w sprzedaży. Tym razem znajdziemy w nim trzynaście artykułów podzielonych na siedem działów.

This & That
Na rozgrzewkę otrzymujemy dwa krótkie teksty. Pierwszy bierze pod lupę najnowszą listę bestsellerów New York Timesa, drugi natomiast krótko opowiada o liczbach uznawanych w różnych kulturach za pechowe lub przeklęte.


People & Lifestyle
O marzeniu wielu imigrantów przybywających do USA, tzw Zielonej Karcie, słyszał chyba każdy. Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o okolicznościach jej powstania, na pewno zainteresuje Was tekst Going Green. Z kolei Happy Sweet Sixteen opisuje brytyjski i amerykański zwyczaj hucznego świętowania szesnastych urodzin, który zwykle na głowę bije uroczystości i przyjęcia organizowane u nas z okazji osiemnastek. A na koniec działu, w nieco poważniejszym już duchu, znajdziemy artykuł poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku Nelsonowi Mandeli (A Long Walk to Freedom).

Culture
W jednym poprzednich numerów EM opisana została pokrótce dworska etykieta. Tym razem, dzięki How to Survive... a British Dinner Party dowiecie się, jak uniknąć faux pa pośród "zwykłych" Brytyjczyków. Kolejny artykuł, poświęcony współczesnej angielskiej poezji, nie do końca wprawdzie wpisuje się w moje zainteresowania, nie wątpię jednak, że część czytelników przeczyta go z przyjemnością. Natomiast następny tekst to dla kontrastu najbardziej interesujący artykuł tego numeru. Growing Pains opowiada o wybranych rytuałach, jakie w różnych częściach świata młodzi ludzie muszą przejść, by oficjalnie zostać uznanymi za dorosłych. To zdecydowanie mój ulubiony dział EM.

Language
Z zainteresowaniem przeczytałam 24/7 Teaching Emergency, który opisuje niedocenianą jeszcze powszechnie korzyść, jaką daje serwis YouTube. Może on być rewelacyjnym sposobem do nauki różnych umiejętności, przede wszystkim zaś językowych, i to w sposób nienachalny i rozrywkowy.

Science
Zainteresowanych nowinkami technicznymi zapraszam do przeczytani artykułu Eye-tractkng -to Look Means to See?, z którego dowiecie się co nieco o... okulografach!

Travel
Tym razem dział ten zabiera nas na okraszoną pięknymi zdjęciami wyprawę po Irlandii (The Heartbeat of Ireland), a następnie rozkłada na czynniki pierwsze tekst piosenki U2 "Beautiful Day".

Leisure
Dosyć nietypowo w dziale tym znajdziemy opowiadania The Noise Of Silence o 46-letnim Nathanie Victorze, który pewnego dnia ulega pozornie nieznacznemu wypadkowi we własnym ogrodzie. Z tekstem tym wiąże się także pewien konkurs, ale po szczegóły zapraszam Was już do magazynu.

Tradycyjnie już do każdego artykułu został dołączony słowniczek zawierający trudniejsze zwroty. Coraz bardziej jednak brakuje mi w nim zapisu ich wymowy... Ponadto sześć artykułów można wysłuchać w wersji audio dzięki dołączonym do nich kodom. Wystarczy wpisać je na stronie wydawnictwa Colorful Media lub zeskanować przy użyciu odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.