"English Matters" nr 45

Najnowszy numer magazynu językowego "English matters" (marzec/kwiecień) jest już dostępny w sprzedaży. Tym razem znajdziemy w nim trzynaście artykułów podzielonych na siedem działów.

This & That
Na rozgrzewkę otrzymujemy dwa krótkie teksty. Pierwszy bierze pod lupę najnowszą listę bestsellerów New York Timesa, drugi natomiast krótko opowiada o liczbach uznawanych w różnych kulturach za pechowe lub przeklęte.


People & Lifestyle
O marzeniu wielu imigrantów przybywających do USA, tzw Zielonej Karcie, słyszał chyba każdy. Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o okolicznościach jej powstania, na pewno zainteresuje Was tekst Going Green. Z kolei Happy Sweet Sixteen opisuje brytyjski i amerykański zwyczaj hucznego świętowania szesnastych urodzin, który zwykle na głowę bije uroczystości i przyjęcia organizowane u nas z okazji osiemnastek. A na koniec działu, w nieco poważniejszym już duchu, znajdziemy artykuł poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku Nelsonowi Mandeli (A Long Walk to Freedom).

Culture
W jednym poprzednich numerów EM opisana została pokrótce dworska etykieta. Tym razem, dzięki How to Survive... a British Dinner Party dowiecie się, jak uniknąć faux pa pośród "zwykłych" Brytyjczyków. Kolejny artykuł, poświęcony współczesnej angielskiej poezji, nie do końca wprawdzie wpisuje się w moje zainteresowania, nie wątpię jednak, że część czytelników przeczyta go z przyjemnością. Natomiast następny tekst to dla kontrastu najbardziej interesujący artykuł tego numeru. Growing Pains opowiada o wybranych rytuałach, jakie w różnych częściach świata młodzi ludzie muszą przejść, by oficjalnie zostać uznanymi za dorosłych. To zdecydowanie mój ulubiony dział EM.

Language
Z zainteresowaniem przeczytałam 24/7 Teaching Emergency, który opisuje niedocenianą jeszcze powszechnie korzyść, jaką daje serwis YouTube. Może on być rewelacyjnym sposobem do nauki różnych umiejętności, przede wszystkim zaś językowych, i to w sposób nienachalny i rozrywkowy.

Science
Zainteresowanych nowinkami technicznymi zapraszam do przeczytani artykułu Eye-tractkng -to Look Means to See?, z którego dowiecie się co nieco o... okulografach!

Travel
Tym razem dział ten zabiera nas na okraszoną pięknymi zdjęciami wyprawę po Irlandii (The Heartbeat of Ireland), a następnie rozkłada na czynniki pierwsze tekst piosenki U2 "Beautiful Day".

Leisure
Dosyć nietypowo w dziale tym znajdziemy opowiadania The Noise Of Silence o 46-letnim Nathanie Victorze, który pewnego dnia ulega pozornie nieznacznemu wypadkowi we własnym ogrodzie. Z tekstem tym wiąże się także pewien konkurs, ale po szczegóły zapraszam Was już do magazynu.

Tradycyjnie już do każdego artykułu został dołączony słowniczek zawierający trudniejsze zwroty. Coraz bardziej jednak brakuje mi w nim zapisu ich wymowy... Ponadto sześć artykułów można wysłuchać w wersji audio dzięki dołączonym do nich kodom. Wystarczy wpisać je na stronie wydawnictwa Colorful Media lub zeskanować przy użyciu odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze

 1. Jak ja uwielbiam ten magazyn.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do mnie wczoraj dotarło moje rosyjskie czasopismo, więc i ja jestem go bardzo ciekawa. Angielskie niestety nie są dla mnie, bo nie za wiele bym zrozumiała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja z kolei zrobiłam dwa podejścia do Ostanowki, ale niestety moja znajomość rosyjskiego jest zbyt mała by móc ją swobodnie czytać...

   Usuń
 3. Ja dziś dostałam, już nie mogę się doczekać lektury! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz