Przejdź do głównej zawartości

"Rycerz Siedmiu Królestw" George R.R. Martin

Tytuł Rycerz Siedmiu Królestw
Autor George R.R. Martin
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania 2014

Stron 300
„Ten, kto tańczy ze smokami, musi się liczyć z tym, że spłonie.”

„Pieśń Lodu i Ognia” to jedna z moich ulubionych serii fantasy. Pokochałam ją od pierwszych stron, dając się porwać rozmachowi, z jakim George R.R. Martin stworzył swój świat i pełnokrwistych, wielowymiarowych bohaterów (których swoją drogą nie miał skrupułów masowo pozbawiać potem życia). Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po „Rycerza Siedmiu Królestw”, który ponownie przeniósł mnie do Westeros i zapewnił doskonałą rozrywkę.

Książka składa się z trzech opowiadań, których akcja toczy się około sto lat przed wydarzeniami przedstawionymi w „Pieśni Lodu i Ognia”. Ich bohaterami są wędrowny rycerz Dunk, zwany także ser Dunkanem Wysokim, oraz jego giermek Jajo, późniejszy król Aegon V Targaryen.

Dzięki Wędrownemu Rycerzowi dowiemy się, jak obdarzony gigantycznym wzrostem, a jednocześnie niezwykle prawym charakterem i podwójną dawką honoru, Dunk stał się rycerzem i w jakich okolicznościach jego giermkiem został syn najpotężniejszego człowieka w całym królestwie. Dwa kolejne teksty, Zaprzysiężony miecz oraz Tajemniczy rycerz, opowiadają o kolejnych przygodach Dunka i Jaja, którzy zostaną wplątani w intrygi lordów oraz przepychanki między pomniejszymi szlachcicami.

Nie sposób nie polubić głównych bohaterów, zwłaszcza Dunka, który zdaje się być ostatnim rycerzem wiernym ideałom. Choć nie może pochwalić się znamienitym rodowodem (a wręcz przeciwnie, bo wychował się w warunkach gorszych niż złe), reprezentuje sobą znacznie więcej niż tuzin wysoce utytułowanych arystokratów. Jest szlachetny, prawy, honorowy, choć czasem także nieco naiwny. Z kolei Jajo to rezolutny i wygadany chłopiec, który z własnej woli postanawia tułać się u boku wędrownego rycerza zamiast oddawać się błogiemu lenistwu w królewskim pałacu. Świetnie czyta się ich słowne przepychanki, a jeszcze lepiej patrzy się na dowody prawdziwej przyjaźni, która połączyła tych, pozornie tak odmiennych, ludzi.

Opowiadania utrzymane są w znacznie lżejszym klimacie niż cykl PLiO, choć i tutaj co pewien czas krew się leje, a bohaterom przychodzi zmierzyć się z różnymi przeciwnościami. Z jednej strony „Rycerza…” można potraktować jako aperitif przed sięgnięciem po pełną serię, dając sobie tym samym szansę wkroczyć w świat Westeros powoli, wręcz delikatnie. Z drugiej jednakże strony, wydaje mi się, że znacznie bardziej przypadnie on do gustu fanom PLiO, opowiadania te świetnie uzupełniają bowiem sagę. Choć ich akcja toczy się znacznie wcześniej i nie ma bezpośredniego związku z wydarzeniami toczącymi się wokół walki o Żelazny Tron, rzucają wiele światła na sytuacje, które w poszczególnych tomach cyklu są zaledwie wspomniane.

Z perspektywy osoby absolutnie zakochanej, zauroczonej doszczętnie Siedmioma Królestwami, muszę przyznać, że pomysł stworzenia takiego spin-offu to strzał w dziesiątkę. Niektórzy mogą stwierdzić, że jest to jedynie odcinanie kuponów od sukcesu, jaki odniosła „Gra o tron” i kolejne tomy cyklu, jednak absolutnie się z tym nie zgadzam. „Rycerz Siedmiu Królestw” jest wprawdzie świetnym uzupełnieniem serii, ale broni się także jako niezależna historia, będąca po prostu pełnokrwistą przygodową  opowieścią, pełną zwrotów akcji i świetnie przedstawionych bohaterów. Mnie zachwyciła i mam nadzieję, że z Wami będzie podobnie.

Moja ocena: 5+/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Book-Trotter (literatura amerykańska).

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.