Przejdź do głównej zawartości

"Carcassonne. Kupcy i budowniczowie"

„Carcassonne” doczekało się kilkunastu dodatków. Niedawno opisywałam pierwszy z nich („Karczmy i katedry”), dzisiaj nadeszła kolej na drugi „Kupcy i budowniczowie”.Zawartość pudełka i instrukcja
Rozmiar pudełka jest taki sam, jak w przypadku „Karczm i katedr”. I tym razem zostało ono solidnie wykonane, podobnie zresztą jak wszystkie elementy gry. W poręcznym opakowaniu znajdziemy:
·         24 nowe płytki terenu
·         20 żetonów dóbr (towarów)
·         6 budowniczych
·         6 świnek
·         1 torba wykonana z materiału do przechowywania żetonów
·         polska instrukcjaWspaniałym pomysłem, który naprawdę ułatwia grę, było dołączenie materiałowego woreczka, w którym można przechowywać i losować płytki terenu. Naturalnie można go wykorzystywać nie tylko, gdy w użyciu jest bieżący dodatek. W moim przypadku woreczek od razu trafił pudełka z wersją podstawową.


Nowe zasady gry
Podstawowe zasady gry pozostały niezmienione – naszym celem nadal jest rozbudowa terenu poprzez dostawianie kolejno losowanych płytek terenu, na których znajdują się fragmenty miast i dróg oraz klasztory. Jednak ze względu na wprowadzenie trzech świeżych elementów, gracze zyskali nowe możliwości.

Po pierwsze, w miastach pojawiły się towary (wino, ziarno, sukno), dzięki którym można zdobyć dodatkowe punkty. Warunkiem jest ukończenie i zamknięcie danego miasta. Niby proste zadanie, haczyk tkwi jednak w tym, że dobra te zgarnia nie osoba, do której dana osada należy, a ta, która je zamknie. Warto więc „wspomóc” przeciwnika i dokończyć za niego budowę. Czy będzie nam za to wdzięczny, to już inna sprawa.


Po drugie, dzięki nowym pionkom, tzw. budowniczym, możliwe jest podwójne losowanie płytki terenu w tej samej kolejce. Wystarczy umieścić marker budowniczego w danym mieście lub na trakcie – w każdej turze, podczas której rozbudujemy taki element, zyskujemy dodatkową kolejkę.

I wreszcie po trzecie, na łąkach Carcassonne pojawiły się także… świnie, a właściwie małe, kolorowe świnki, którymi możemy wspomóc naszych chłopów. Dzięki nim na koniec gry każde zamknięte miasto, do którego przylega łąka zasiedlona świniakiem, warte jest 5 punktów, a nie 4.


Podsumowanie
„Kupcy i budowniczowie” to jak dotąd mój ulubiony dodatek do podstawy „Carcassonne”. Dzięki niemu rozgrywka jest znacznie bardziej interesująca i wymagająca. Dużą zaletą (pozostałych jak i pozostałych dodatków) jest to, że można je swobodnie łączyć nie tylko z podstawą, ale także innymi rozszerzeniami. Polecam wszystkim, dla których podstawa gry to już za mało!

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.