Przejdź do głównej zawartości

"Zombiefilia"

Tytuł Zombiefilia
Autor praca zbiorowa
Wydawnictwo wydaje.pl
Data wydania 2013-06-29
Stron 366
Styczeń rozpoczął się u mnie pod znakiem mniej lub bardziej wysublimowanej grozy, o czym mogliście przekonać się czytając moje wrażenia z lektury „13 ran” oraz „Siostrzycy”. Tym razem nadeszła kolej na książkę, o której głośno było w książkowej blogosferze kilka miesięcy temu. „Zombiefilia”, reklamowana jako pierwsza polska antologia zombie, przyjemnie mnie zaskoczyła wywołując dreszcze strachu, obrzydzenia (co w przypadku opowiadań o zombie poczytywać należy na plus), a czasami czkawkę ze śmiechu.

„Zombiefilia” to zbiór 25 opowiadań, które łączy wprawdzie motyw przewodni (wszelkiej maści ożywione truposzczaki), jednak które zaskakują różnorodnością wykonania oraz tematyki. Znaleźć tu można zarówno dosyć klasyczne historie o powracających do życia zombie, nieco obrzydliwego i ociekającego posoką gore, a także absurdalne bizarro. Są tutaj zarówno formy bardzo krótkie, zaledwie kilkustronicowe, jak i dosyć długie podzielone na podrozdziały. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Przy takiej obfitości zawartych w zbiorze tekstów, omawianie każdego z nich z osobna mija się z celem. Jak to zwykle bywa w przypadku antologii, nie wszystkie opowiadania utrzymują równy poziom, choć trzeba przyznać, że w ogólnej ocenie całość wypada nad wyraz korzystnie.

 Kilka tekstów wyróżnia się na tle innych, są to przede wszystkim:
  • „Inspekcja” Marcina Podlewskiego to zdecydowanie najlepszy tekst w tym zbiorze. Autor świetnie przedstawił świat po zagładzie, w którym ludzie ukrywają się pod powierzchnią opanowaną przez ożywione trupy. Fabuła świetnie przemyślana, intryga dobrze skrojona, wszystko zapięte na ostatni guzik. Brawo!
  • „RPG” Magdaleny Marii Kałużyńskiej to z kolei historia o dzieciach, którym przychodzi zmierzyć się z atakami zombie, które dawniej byli ich rodzicami i sąsiadami. Opowiadanie porusza, ale i daje do myślenia.
  • „Jak ja ich nie cierpię” Marcina Rojka różni się od dwóch poprzednich absurdalnym, ale oryginalnym pomysłem na smerfy-zombie, którym autor kupił mnie już od pierwszego akapitu.
W każdym zbiorze znajdą się jednak jednostki słabsze, w tym przypadku są to:
  • „Deux ex machina” Aleksandry Zielińskiej, który mógłby być niezłym pomysłem na powieść, jednak w dość krótkim opowiadaniu sprawiło wrażenie mieszanki różnych motywów okrojonych niemal maksymalnie. Mamy tu nie tylko zombie, ale także tajemniczą wieszczkę, demony i sekciarzy. Co za dużo, to niezdrowo.
  • „Gajusz” Roberta Kusika, który łącząc śmierć Jezusa z motywem zombie miał chyba na celu wzbudzenie jedynie kontrowersji. Pewnych granic nie powinno się przekraczać.
  • „Kto pyta, ten błądzi” Macieja Kaźmierczaka, czyli połączenie ożywionych truposzy z motywem kryminalnym. Pomysł wprawdzie nie był najgorszy, zawiodło jednak wykonanie, zwłaszcza dialogi, czy wręcz monologi głównego bohatera, przez które trudno było momentami przebrnąć.
Niemniej jednak, tak jak już wspomniałam, jako całość zbiór prezentuje się naprawdę dobrze i z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom opowieści o zombie. Tym bardziej, że można pobrać go za darmo stąd.

Moja ocena: 4+/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z półki 2014

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.