Przejdź do głównej zawartości

"Ślepowidzenie" Peter Watts

Chociaż uwielbiam fantasy i opowieści o nowych, niezwykłych światach mogłabym jeść łyżkami, z science fiction jakoś nigdy nie było mi po drodze. Wprawdzie tych kilka lektur, z jakimi miałam okazję się zmierzyć, pozostawiło raczej dobre wspomnienia (jak choćby świetny cykl o Enderze), to jednak fanką twardego s-f nie jestem i chyba długo nie zostanę. Powoli jednak coraz bardziej zmierzam w tym kierunku, a krokiem milowym okazało się „Ślepowidzenie” Petera Wattsa.

Powieść powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zyskała status kultowej, zbierając entuzjastyczne recenzje zarówno ze strony profesjonalnych krytyków, jak i całej rzeszy zauroczonych prozą Wattsa czytelników. Temat, którego podjął się autor, nie zaskakuje oryginalnością – na tapetę został wciągnięty pierwszy kontakt mieszkańców Ziemi z obcą cywilizacją. A jednak pozornie oklepany i wybebeszony w każdą możliwą stronę motyw w „Ślepowidzeniu” zaskakuje świeżym i oryginalnym podejściem.

Na dzień dobry otrzymujemy wizję nie tak dalekiej przyszłości (koniec XXI wieku), w której rozwój technologii pozwolił nie tylko na wyeliminowanie chorób genetycznych, ale także na modyfikowanie ludzkiego mózgu tak, by jego właściciel mógł wyzbyć się niepożądanych cech. To jednak nie wszystko, możliwe okazało się także wskrzeszanie gatunków uznanych za wymarłe lub wręcz legendarne, jak wampiry. I to nie te z gatunku wymiętych wymoczków szturmujących większość romansów paranormalnych, ale najprawdziwsze drapieżniki - bezwzględne, wyrachowane, liczące się tylko z własnymi potrzebami. Jednocześnie jednak diablo inteligentne i przewyższające ludzi pod względem wiedzy i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wspominam o tym nieprzypadkowo, bowiem jeden z nich odgrywa w powieści jedną z kluczowych ról.

„Ślepowidzenie” nie jest książką łatwą, przez którą można prześlizgnąć się w jeden wieczór, a potem zapomnieć. Fabuła intryguje, ale to nie tempo akcji czy zaskakujące zwroty wydarzeń nadają jej charakteru, wręcz przeciwnie – przez większość czasu akcja toczy się raczej powoli, pozwalając czytelnikowi wsiąknąć w ten futurystyczny świat i realia życia toczonego na statku kosmicznym „Tezeusz”. Autor snuje liczne rozważania nie tylko na temat rozwoju technologicznego i genetyki (terminologia może stanowić pewien problem dla osób nie do końca „czujących” ten temat). Przede wszystkim jednak, pojawiają się tu kwestie dotykające etyki i filozofii. Gnając na ślepo ku udoskonaleniu samych siebie, ludzie w powieści Wattsa zatracili samych siebie, usprawnili ciało i umysł kosztem uczuć i zdolności empatii. Miłość czy przyjaźń to jedynie puste słowa, współczucie nie istnieje. Człowiekowi przyszłości bliżej do bezdusznej maszyny niż do żywej, czującej istoty.

Rzadko zdarza się, bym nie potrafiła w pełni oddać wrażeń, jakie wywarła na mnie jakaś lektura. Tym razem tak się właśnie stało i to w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym. „Ślepowidzenie” to książka niezwykła, której nie trzeba zachwalać, bo broni się sama. Dla fanów science fiction to pozycja obowiązkowa.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z półki.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.