Przejdź do głównej zawartości

"Nowy drapieżnik" Zbigniew Zborowski

Nowy drapieżnik - Zbigniew Zborowski
Nowy drapieżnik, Zbigniew Zborowski
Zysk i S-ka, 
2013
Gdy na warszawskiej Pradze zostają znalezione zwłoki znanego bandziora, nikt nie jest specjalnie poruszony, czy zaskoczony. Może wykończyła go konkurencja? Albo niezadowolony szef postanowił zrobić czystki w szeregach?

Dlatego szokiem zarówno dla policji, jak i stołecznego półświatka są wyniki sekcji, które mówią jasno i klarownie, że Żyła – „twardziel, recydywa, sztywniacha i kizior” – zszedł z tego padołu łez na udar mózgu. Tak po prostu, w samym środku przeprowadzanej akcji. I mogłoby to zostać uznane za zwykły przypadek, gdyby wkrótce bliski kumpel Żyły nie pożegnał się z życiem dokładnie w ten sam sposób. Tylko stary, uchodzący za nieudacznika, gliniarz Madejski dostrzega związek między tymi zgonami a wydarzeniami, których był świadkiem dwadzieścia lat wcześniej również na Pradze.

Na taką powieść czekałam od dawna – wartka akcja, świetny pomysł, doskonale poprowadzona intryga i narracja. Całość doprawiona szczyptą grozy oraz ironicznym, miejscami czarnym, humorem. Nie sposób bowiem nie skwitować szerokim jak banan uśmiechem, chociażby wielce obiecującej ustawki w lesie czy wyczynów agenta Gonta, który z całych sił próbuje przekonać otoczenie oraz siebie samego, że jego wysoki iloraz inteligencji i policyjny nos nie są jedynie mrzonkami.

„Nowy drapieżnik” to mieszanka thrillera i powieści sensacyjnej z elementami horroru. Autor oparł pomysł na fabułę na stosunkowo wiarygodnej hipotezie, że ewolucja człowieka jeszcze się nie zakończyła. Wręcz przeciwnie, w sytuacji, gdy z braku naturalnego wroga populacja ludzkości nieustannie się zwiększa, siłą rzeczy powstać musi gatunek, który tę lukę wypełni. W końcu natura nie znosi próżni. Na szczęście Zborowski puścił wodze swojej wyobraźni bardzo subtelnie, popierając swoje pomysły naukowymi teoriami, które brzmią całkiem logicznie i składnie.

Sięgając po „Nowego drapieżnika” aż trudno uwierzyć, że to powieść debiutancka. Swoją drogą autor ma tak bogaty życiorys, że czytając jego notkę biograficzną, właściwie przestajemy się czemukolwiek dziwić. Z zamiłowania reporter, pracował także jako robotnik leśny, podróżował z plecakiem po Azji, a na przełomie lat 80. i 90. parał się przemytem z Berlina Zachodniego. Co ciekawe, w chwili obecnej jest zastępcą redaktor naczelnej… „Pani domu”.

Podsumowując, powieść ta dostarczyła mi świetnej rozrywki, przykuła uwagę, a w pewnym momencie – nieco paradoksalnie biorąc pod wagę jej tematykę i gatunek – nawet wzruszyła. Zakończenie daje nadzieję na kontynuację i trzymam kciuki, że wkrótce ona powstanie. Jestem absolutnie na „tak”, dlatego bez skrupułów polecam Wam „Nowego drapieżnika”.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.