Przejdź do głównej zawartości

"Jonathan Strange i pan Norrell" Susanna Clarke

W XIX-wiecznej Anglii  magia to dziedzina nauki jak najbardziej poważana, ale jedynie w aspekcie teoretycznym. W Yorku grupa gentelmanów regularnie spotyka się, by studiować magiczne księgi i prowadzić dyskusje na temat historii magii. Użycie zaklęć w praktyce byłoby poniżej ich godności, praktykowanie magii kojarzy się bowiem z ulicznymi szarlatanami i kuglarzami.

Od ponad dwustu lat angielska magia pozostawała w uśpieniu, dlatego wszyscy przeżywają szok, gdy niejaki pan Norrell okazuje się najprawdziwszym magiem z krwi i kości, nie mającym żadnych skrupułów co do stosowania zaklęć. Nie ma również żadnych skrupułów, by pozbyć się wszystkich rywali i pretendentów do zgłębiania sztuk tajemnych. To właśnie od niego, a także od jego ucznia Jonathana Strange’a, zależeć będzie odrodzenie się nowoczesnej magii. Nie będzie to zadanie łatwe, bowiem zdziwaczały i zawistny Norrell nie ma zamiaru dzielić się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami, nawet gdy w grę wchodzić będzie życie innych ludzi.

Trudno jest oddać treść fabuły w kilku zaledwie zdaniach. Mnogość wątków i postaci połączonych delikatną pajęczyną zależności i związków może przyprawić o lekki zawrót głowy. Jednocześnie sprawia to, że książka nie jest jednowymiarowa i można ją odczytywać na wielu płaszczyznach.

Susanna Clarke stworzyła powieść niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju. Z niezwykłą pieczołowitością oddała realia społeczne XIX-wiecznej Anglii, a jednocześnie wplotła w nie magię i czary w sposób tak naturalny, że aż trudno uwierzyć, że  wydarzenia te nie są rzeczywiste. Historia miesza się tu z fikcją – z jednej strony mamy wojny napoleońskie, w których niemałą rolę odgrywają magowie i przyczyniają się do klęski Francji, a z drugiej szczegółowo przedstawioną historię magii. Zafascynowała mnie opowieść o legendarnych Królu Kruków oraz licznie przytaczane przez autorkę historie o magicznych przedmiotach i ludziach obdarzonych niezwykłymi zdolnościami.

Pierwsze rozdziały powieści mogą wydać się nieco rozczarowujące, zwłaszcza jeśli spodziewacie się szybkiej akcji i ekscytujących wydarzeń. Autorka stopniowo wprowadza nas w stworzony przez siebie świat, daje szansę poznać pana Norrella (niekoniecznie z dobrej strony), a także jego otoczenie. Akcja rozwija się powoli i znacząco przyspiesza dopiero w drugiej połowie książki. Wraz z każdym kolejnym rozdziałem pojawia się coraz więcej magii, tej codziennej, ale i tej mrocznej, związanej z wskrzeszaniem umarłych i klątwami.

Angielska magia nie istniałaby bez obecności mieszkańców krainy Faerie. Elfy, które pojawiają się na kartach powieści nie przypominają jednak szlachetnych, choć nieco wyniosłych postaci znanych z prozy Tolkiena. Wręcz przeciwnie, są kapryśne, złośliwe i okrutne, hołdują krwawym obrzędom i rytuałom, liczy się dla nich jedynie rozrywka i folgowanie własnym przyjemnościom. Jednocześnie władają potężną magią, znacznie przewyższającą zdolności ludzi, przynajmniej dopóki ktoś nie odnajdzie zaklęcia, które zmusi je do posłuszeństwa. Ich obecność, zwłaszcza pewnego gentelmana „o włosach jak puch ostu” dodaje tej historii smaczku i baśniowego, niezwykłego posmaku.

„Jonathan Strange i pan Norrell” nie jest powieścią, którą można pochłonąć w jeden czy dwa wieczory, i to nie tylko ze względu na jej objętość. Lepiej smakować ją powoli, zwracając uwagę na różne szczegóły i niuanse, i dając się porwać pięknemu językowi, jakim posługuje się autorka. To prawdziwa Uczta Wyobraźni.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Z półki".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.