Przejdź do głównej zawartości

Gra na piątek: "Famiglia"

Kto nie chciałby choć przez chwilę wcielić się w Ojca Chrzestnego i stanąć na czele mafijnej rodziny? Dwuosobowa gra karciana „Famiglia” może Wam to umożliwić.


O czym jest gra?
Każdy z graczy jest nowym mafioso wkraczającym do miasta. By zyskać przewagę nad przeciwnikiem, należy zwerbować w szeregi swojej mafii członków czterech istniejących już gangów – Kasjerów, Brutali, Najemników i La Famiglia. Każda z band posiada inne właściwości, które można wykorzystać w procesie werbowania kolejnych gangsterów. Wygrywa gracz, który zbierze najmocniejszą ekipę, najczęściej z bossem do złudzenia przypominającym Don Corleone na czele.

Opakowanie i zawartość
W niewielkim, poręcznym pudełku znajdziemy 60 kart (po 15 na każdą gangsterską rodzinę) oraz instrukcję. Bardzo podoba mi się wykonanie kart i komiksowe przedstawienie wszystkich postaci. Ponadto zostały wykonane solidnie i nie zaszkodziło im nawet dostanie się w ręce dwuletniego dziecka, które pracowicie ustawiało z nich własne konstrukcje.


Instrukcja
Choć instrukcja jest napisana dosyć jasno i klarownie, a same zasady nie są zbyt skomplikowane, dopiero przy drugiej rundzie zagraliśmy bez zerkania i sprawdzania drobnych niuansów, które stawały się problematyczne podczas rozgrywki. Niestety, jakość wykonania samej instrukcji nie jest najlepsza. Aby zmieściła się do małego pudełka, składa się ją w harmonijkę i po pewnym czasie na zagięciach pojawiły się przetarcia i białe plamy.


Rozgrywka
Gdy przystępujemy do gry, każdy z graczy trzyma w ręku zestaw startowy składający się z czterech gangsterów o najniższej wartości – po jednym z każdej rodziny. Następnie dobierając kolejnych członków gangu dostępnych na „Ulicy”, można skompletować własną mafię. Gangsterzy podzieleni są nie tylko ze względu na przynależność do jednej z czterech grup, ale jak w każdej mafijnej rodzinie, znajdziemy wśród nich zarówno płotki, jak i grube ryby. Początkowe tury zależą w znacznej mierze od szczęścia, lecz po zebraniu kilku nowych gangsterów, trzeba obrać właściwą strategię, by przejąć tych najwięcej znaczących.


Podsumowanie
„Famiglia” to lekka i nieskomplikowana gra dla dwóch osób, która zapewni dobrą zabawę. Wprawdzie nie da się w nią grać bez końca, stanowi jednak niezobowiązującą odskocznię od bardziej wymagających karcianek lub planszówek. Rozgrywka trwa zwykle około 30 minut, w ciągu jednego wieczoru można rozegrać ich kilka. To także dobry pomysł na rozpoczęcie przygody z grami karcianymi.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…