Przejdź do głównej zawartości

Gra "Agenci"

„Agenci” to już klasyka wśród planszówek, choć w Polsce ukazała się dopiero teraz nakładem wydawnictwa Egmont. W Niemczech i Szwajcarii zdobyła prestiżowe nagrody (Gra Roku oraz najlepsza gra rodzinna). Co ciekawe, to właśnie ta ona zrewolucjonizowała system liczenia punktów w grach planszowych, gdy w 1986 roku po raz pierwszy użyto w niej toru punktacji wokół głównej planszy gry.


O czym jest gra?
Każdy z graczy wciela się w postać tajnego agenta, który stara się rozbić sejf, nie ujawniając przy tym swojej prawdziwej tożsamości. Poruszając się po planszy różnymi pionkami należy zmylić przeciwników tak, by do końca rozgrywki nie odkryli, kim naprawdę jesteśmy. A jeśli będziemy naprawdę sprytni, możemy zmusić innych graczy, by zdobywali punkty dla nas samych. Innymi słowy, jest to pozornie nieskomplikowana gra, ale niosąca wiele możliwości i wymagająca tęgiego główkowania.

Opakowanie i zawartość
Duże opakowanie kryje w sobie:

  • składaną planszę
  • 7 kart agentów 
  • 7 pionków 
  • 7 znaczników punktów
  • 26 kart Ściśle tajne
  • instrukcję
  • kostkę 
  • „sejf”. 
Trzeba pochwalić solidne wykonanie zarówno drewnianych pionków, jak i pozostałych elementów gry, które z pewnością długo nam posłużą.


Instrukcja
Kolorowa instrukcja ma formę 8-stronicowej, kolorowej książeczki, ale nie martwcie się – to nie ze względu na skomplikowane reguły jest tak obszerna! W „Agentów” można grać na dwa sposoby – podstawowy oraz wariant „Ściśle tajny”. Każdy z nich został precyzyjnie wyjaśniony, a opisanym zasadom gry towarzyszą ilustracje, na których zostały zaprezentowane przykładowe manewry.


Rozgrywka
Znamy już cel gry, pooglądaliśmy sobie kolorowe pionki i karty z agentami w ciemnych prochowcach, czas więc przystąpić do gry. Bardzo podoba mi się fakt, że w „Agentów” można zagrać zarówno w dwie, trzy, jak i siedem osób. Im mniej jest graczy, tym więcej dodatkowych agentów występujących niejako incognito bierze udział w rozgrywce. Uczestnicy gry po kolei rzucają kostką i przesuwają pionki na planszy o liczbę zgodną z wyrzuconą cyfrą. Brzmi niezbyt odkrywczo, prawda? I tu się zdziwicie, ponieważ ruszając jedynie swojego agenta, szybko ujawnilibyśmy swoją tożsamość. Dlatego też warto poruszać się różnymi pionkami, tak lawirując i tak zwodząc przeciwników, by ci nie zorientowali się, kim naprawdę jesteśmy. Gwarantuję, że zabawa jest naprawdę wyśmienita, zwłaszcza przy większej liczbie grających.


Podsumowanie
„Agenci” zapewniają naprawdę świetną rozrywkę niezależnie od wieku graczy. Dużym plusem gry jest jej uniwersalność – sprawdzi się zarówno jako gra dla pary, dla całej rodziny, albo pomysł na zabawienie gości podczas imprezy. Polecam!

Liczba graczy: 2 - 7 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 minut 
Wydawca: Egmont
Projektant:  Wolfgang Kramer

Za udostępnienie egzemplarza gry serdecznie dziękuję Wydawnictwu Egmont.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.