Przejdź do głównej zawartości

"Carcassonne"

„Carcassonne” to już klasyka gier planszowych, znana przynajmniej ze słyszenia wszystkim fanom tego rodzaju rozrywki. Cieszy się tak dużą popularnością, że powstało już kilkanaście dodatków, które wzbogacają jej przebieg i urozmaicają kolejne rozgrywki. Jednak dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam jedynie zestaw podstawowy.


O czym jest gra?
„Carcassonne” to gra strategiczna, której głównym celem jest rozbudowanie terenu wokół tytułowego miasta, wzbogacając go o nowe trakty, miasta i klasztory. Dzięki umieszczeniu na nowo powstałych elementach własnych rycerzy, zbójców, chłopów i mnichów, gracze zbierają punkty, a osoba, która zgromadzi ich najwięcej zwycięża.

Opakowanie i zawartość
W pudełku znajdziemy 72 płytki terenu, które przedstawiają segmenty miast, traktów i pól oraz klasztory, a także 40 pionków w pięciu kolorach, których każdy z graczy może użyć jako wspomnianych wcześniej podwładnych. Ponadto znajduje się tu także tor punktacji oraz szczegółowa instrukcja. Wszystkie elementy zostały wykonane solidnie i nawet po wielokrotnym użytkowaniu nie mają najmniejszych nawet śladów używania.Instrukcja
Chyba nie ma większej zbrodni niż dołączenie do gry zbyt zawiłej lub nieczytelnej instrukcji. Na szczęście nie dotyczy to „Carcassonne”. Zasady gry są naprawdę proste, a ponadto na czterostronicowej instrukcji wszystko zostało przedstawione w bardzo czytelny i obrazowy sposób. Dzięki licznym ilustracjom można szybko zrozumieć przebieg gry oraz system punktacji, nie ma więc potrzeby nieustannego wracania do treści instrukcji w trakcie rozgrywki.Rozgrywka
Kiedy wszystkie zasady są już jasne, pora zaczynać. Każdy gracz po kolei losuje jedną płytkę terenu i dostawia ją do tych znajdujących się już na stole. Punkty zdobywa się przejmując kontrolę nad nowo powstałymi miastami i traktami poprzez ustawianie na nich swoich pionków. I tylko od graczy zależy, na ile czysta będzie to rozgrywka, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, by dany element przejąć i zagarnąć punkty dla siebie. W przypadku większej liczby grających, można także nawiązywać sojusze mające na celu pozbawienie przeciwnika szans na zdobycie nowych włości. Pozornie prosta gra wymaga główkowania i obrania właściwej strategii – czy rozbudowywać miasta i drogi ryzykując, że ich nie dokończymy lub ktoś je przejmie, czy też zadowolić się budowaniem licznych, ale drobnych elementów. I uwierzcie mi, doświadczeni gracze wcale nie mają większych szans niż początkujący. Mając do dyspozycji zestaw podstawowy rozgrywka trwa dosyć krótko i kończy się zwykle po około 30-40 minutach, gdy wszystkie płytki terenu zostaną wykorzystane.


Podsumowanie
„Carcassonne” to świetna gra zwłaszcza dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z planszówkami. Dzięki nieskomplikowanym zasadom mogą w nią grać również dzieci. Nie oznacza to jednak, że dorośli będą się przy niej nudzić, czego jestem najlepszym przykładem. Dodatkowym plusem jest także to, że z równie dużym zaangażowaniem i przyjemnością można w nią grać zarówno w parach, jak i w grupie pięcioosobowej. Jedynym minusem jest natomiast fakt, że mając jedynie pakiet podstawowy, rozgrywki kończą się szybko i po kilku rundach mogą stać się nieco nużące. Na szczęście, twórcy gry pomyśleli także i o tym, przygotowując liczne dodatki. Przeczytacie o nich już wkrótce!

Liczba graczy: 2 - 5 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 - 45 minut (przy 2 graczach może się przeciągnąć się dłużej)
Wydawca: Bard
Projektant: Klaus-Jurgen Wrede

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.