Przejdź do głównej zawartości

"Upadające królestwa" Morgan Rhodes

Tytuł: Upadające królestwa
Cykl Falling Kingdoms
Tom 1
Autor: Morgan Rhodes
Wydawnictwo: Gola
Data wydania: 2013-11-06
Stron 510
Królestwa stojące na granicy wojny, zanikająca magia oraz bohaterowie odkrywający w sobie niezwykłe moce to motywy tak często wykorzystywane przez autorów fantasy, że mogłoby się wydawać, iż nic nowego ani świeżego nie da się z nich wycisnąć. Błąd! „Upadające królestwa” to najlepszy dowód na to, że nawet powszechnie znane czy wręcz oklepane schematy można przekuć w coś fascynującego.

Akcja powieści toczy się na wyspie Mytica podzielonej na trzy królestwa. Znajdujący się na północy Limeros to nieprzyjazna, mroźna kraina, której władcą jest despotyczny i bezwzględny Krwawy Król, Gaius. Na południu leży żyzny i bogaty Auranos, którego mieszkańcy słyną z buty i arogancji. Leżąca pomiędzy potężnymi sąsiadami Paelsia to z kolei kraj biedny, uzależniony od Auranosu i utrzymujący się jedynie z upraw winorośli i produkcji wina. Dawniej mieszkańcy całej Mytiki żyli w spokoju i dostatku, jednak od konfliktu dwóch bogiń, podczas którego zaginęły magiczne kryształy, Parantele, magia zaczęła zanikać, a świat chylić się ku upadkowi.

Relacje między poszczególnymi królestwami już od lat stawały się coraz bardziej napięte, a iskrą, która doprowadziła do wybuchu otwartego konfliktu, było zamordowanie młodego mieszkańca Paelsii przez aurańskiego arystokratę. Wydarzenia te poznajemy z perspektywy czworga młodych bohaterów znajdujących się po różnych stronach barykady, ale odgrywających kluczowe znaczenie w losach Mytiki.

Cleo to rozpieszczona, przyzwyczajona do życia w luksusie księżniczka, której będzie musiała wykazać się odwagą i siłą w chwili, gdy straci to, co najbardziej kocha. Lucia, wychowana w królewskiej rodzinie, odkrywa swoje prawdziwe pochodzenia oraz niezwykłe zdolności, które mogą stać się niebezpieczną bronią w ręku jej szalonego ojca. Magnus, syn i następca Krwawego Króla, za wszelką cenę stara się udowodnić samemu sobie, że nie ma w sobie nic z ojca. Niestety, na próżno… Z kolei sensem życia Jonasa staje się żądza zemsty za śmierć brata, którego pragnie pomścić bez względu na cenę, jaką przyjdzie mu za to zapłacić.

Już pierwsze strony dają przedsmak tego, co czeka na nas w kolejnych rozdziałach powieści. Krew leje się tu wartkim strumieniem, autorka nie oszczędza nawet głównych bohaterów, pozbawiając ich życia w najmniej spodziewanych momentach. Dzięki temu zabiegowi, swoistej bezwzględności pisarki wobec wykreowanych przez nią postaci – w dodatku wzbudzających niekłamaną sympatię – nic nie jest tu oczywiste, a zwroty akcji mogą wielokrotnie zaskoczyć.

Na pochwałę zasługują główni bohaterowie, którzy zostali dopracowani w najdrobniejszych szczegółach. Przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia każdego z nich umożliwia poznanie zarówno ich własnych odczuć i emocji, jak i ich postępowania widzianego oczami osób trzecich. Każde z nich ma coś na sumieniu, nierzadko mało chwalebne czyny, a jednak znając motywy ich postępowania, trudno ich jednoznacznie potępić. Z drugiej strony, nie sposób w pełni zaakceptować ich uczynków, niejednokrotnie brutalnych i okrutnych.

Królowie walczący między sobą o władzę, magia, w którą już nikt nie wierzy, ale która nadal istnieje, upadające królestwa, spiski, intrygi, eliminacja czołowych postaci, a nawet wątek kazirodczy – wszystko to nasuwa pewne skojarzenia z „Grą o tron” George’s R.R. Martina. Warto przy tym nadmienić, że powieść Morgan Rhodes plasuje się przede wszystkim w kategorii Young Adult, dlatego też podane jest to w wersji nieco łagodniejszej, przynajmniej pod względem erotyki, której właściwie tu nie znajdziecie. Bohaterowie kochają i to gorąco, ogranicza się to jednak w głównej mierze do sfery platonicznej okraszonej mniej lub bardziej gorącymi pocałunkami.

Podoba mi się wydanie książki – poczynając od ciekawie wyglądającej okładki ze skrzydełkami, a na dużym, wyraźnym druku kończąc. Rozdziały są wyraźnie od siebie oddzielone, a ich pierwsze strony zdobi delikatna grafika. Szkoda tylko, że to dobre wrażenie psują liczne literówki, będące właściwie jedynym mankamentem książki, jaki dostrzegłam. Ich ilość jest na tyle znaczna, że po pewnym czasie same wyraźnie rzucają się w oczy – najbardziej absurdalnym był targający piersią jednej bohaterki germańsko wyglądający „schloch”.

Błędy edytorskie można jednak z czystym sumieniem wybaczyć, ponieważ fabuła jest świetna i całość czyta się po prostu rewelacyjnie. Jestem naprawdę zachwycona „Upadającymi królestwami”, które mogę ze szczerym sumieniem polecić wszystkim miłośnikom fantasy.

Moja ocena: 6/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję pani Annie Trzewiczyńskiej ze Strefy 101.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.