Przejdź do głównej zawartości

"Smocza cesarzowa" Juraj ČervenákOsoby, które regularnie tu zaglądają, z pewnością nie będą zaskoczone wyznaniem, że fantastyka należy do moich ulubionych gatunków. Jednak tym, co wywołuje u mnie reakcję pozytywnie histeryczną jest słowiańskie fantasy, bogato czerpiące z naszych rodzimych legend i mitologii. A już smoki, strzygi i upiory, a na dokładkę kilku walecznych, mężnych wojaków, którzy stal gną jak plastelinę, a miód piją całymi garncami, to zdecydowanie coś, co tygrysy lubią najbardziej. I właśnie to dostałam w drugim tomie cyklu „Bohatyr” Juraja Červenáka.

„Smocza cesarzowa” to kontynuacja przygód Ilii Muromca i jego wiernych druhów, którzy razem tworzą najsłynniejszą i najskuteczniejszą drużynę kijowskiego księcia Światosława. Podążając za swym zwycięskim wodzem osiadają tymczasowo w Bułgarze, gdzie mają umacniać jego władzę. Jednak gdy wpadają na trop znienawidzonego czarownika Tugarina, odpowiedzialnego za śmierć ich towarzyszy, wyruszają w głąb terytorium plemienia Czeremisów, by w końcu dopełnić zemsty. Nie przypuszczają nawet, że podczas tej wyprawy przyjdzie im się zmierzyć nie tyko z potężnym magiem, ale także stworami, które dotąd znali jedynie z legend.

Juraj Červenák po raz kolejny w rewelacyjny sposób wykorzystał ruskie byliny, tradycyjne epickie opowieści o średniowiecznych bohatyrach, łącząc je i przekuwając na własną modłę. Ilia Muromiec, Wołch Wsiesławiewicz i Mikuła Sielaninowicz, wokół których kręci się cała fabuła powieści, to postaci legendarne, powszechnie znane za naszą wschodnią granicą. Jednak wykorzystanie sylwetek słynnych bohatyrów to nie jedyny motyw związany ze słowiańską mitologią i podaniami, który pojawia się w książce. Znajdziecie tu także Babę Jagę, w wersji która z pewnością Was zaskoczy, a także nową wersję narodzin Kościeja Nieśmiertelnego.

W porównaniu z pierwszym tomem cyklu („Żelazny kostur”), w którym otrzymaliśmy dość znaczną dawkę historii wczesnośredniowiecznej Rusi, fabuła „Smoczej cesarzowej” skupia się przede wszystkim na wątkach fantastycznych. Nie brak tu także licznych opisów potyczek i walk stoczonych przez bohatyrów z różnorodnymi przeciwnikami – od okrutnych, lecz jak najbardziej ludzkich Czeremisów poczynając, a na bagiennych stworach, strzygach i smoku kończąc. Krew się leje, wnętrzności nie zawsze pozostają tam, gdzie ich miejsce, czyli jednym słowem dzieje się dosyć sporo.

Wydanie powieści nawiązuje do poprzedniej części, dzięki czemu obydwa tomy świetnie się komponują. Wydawnictwo zaliczyło jednak drobną wpadkę w opisie zamieszczonym na końcu książki, z którego możemy wyczytać, że jest to pierwszy – a nie drugi – tom cyklu.

„Smocza cesarzowa” to bardzo udana kontynuacja świetnego cyklu, którego mogę ze szczerym sumieniem polecić wszystkim miłośnikom słowiańskiego fantasy. Mam nadzieję, że na trzeci tom trylogii nie będziemy musieli czekać zbyt długo!


Za udostępnienie książki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Book-Trotter (literatura słowacka).

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.