Przejdź do głównej zawartości

"Historie, które napisało życie" Dorota Sumińska

Tytuł Historie, które napisało życie
Autor Dorota Sumińska
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2013-11-07

Stron 192
„Historie, które napisało życie” to zbiór krótkich opowiadań autorstwa Doroty Sumińskiej, pisarki z dość  znacznym dorobkiem, jednak do tej pory skupiającej się na dłuższych formach. Właściwie trudno nazwać zawarte w książce teksty opowiadaniami – liczą zaledwie kilka stron i przypominają raczej szkice, migawki z życia, czasem wręcz pojedyncze sceny, które wprawdzie zawierają pewien morał, jednak pozostawiają uczucie niedosytu, a czasem niedowierzania.

Trudno jednoznacznie określić tematykę zbioru, znajdującym się w nim tekstom brak motywu przewodniego, który nadałby całości bardziej czytelny i wyrazisty kształt. Dotykają różnorodnych tematów – poczynając od nieporozumień w rodzinie, poprzez pogoń za marzeniami aż po męską prostytucję wśród ubogich mieszkańców Indii. W wielu z nich pojawiają się zwierzęta przedstawione jako światełko w naszym życiu, potrafiące wydobyć ludzkie odruchy z największego nawet drania.

W przypadku niektórych trudno z kolei jednoznacznie stwierdzić, o czym właściwie są. Kończą się zanim na dobre się zaczęły, brakuje im puenty, która dawałaby jasny obraz tego, co autorka chciała przekazać. Kilka tekstów mogłoby przerodzić się w ciekawe opowiadania, gdyby poświęcono im więcej uwagi, rozbudowano fabularnie i dodano głębi ich bohaterom. W znacznej mierze jednak nie przyciągają one uwagi i prowadzą do pytania „ale o co właśnie chodzi?”

Dorota Sumińska jest autorką kilku bardzo ciepło przyjętych powieści i poradników, w głównej mierze poświęconych zwierzętom. Żałuję, że moje pierwsze spotkanie z jej twórczością to zbiór niezbyt udanych opowiadań, które – nie ma co ukrywać – zawiodły moje oczekiwania. Wierzę, że jest to jedynie błąd w sztuce, który może zdarzyć się każdemu, jednak nie nastraja mnie to entuzjastycznie do sięgnięcia po inne książki autorki.

Moja ocena: 2/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.