"Historie, które napisało życie" Dorota Sumińska

Tytuł Historie, które napisało życie
Autor Dorota Sumińska
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2013-11-07

Stron 192
„Historie, które napisało życie” to zbiór krótkich opowiadań autorstwa Doroty Sumińskiej, pisarki z dość  znacznym dorobkiem, jednak do tej pory skupiającej się na dłuższych formach. Właściwie trudno nazwać zawarte w książce teksty opowiadaniami – liczą zaledwie kilka stron i przypominają raczej szkice, migawki z życia, czasem wręcz pojedyncze sceny, które wprawdzie zawierają pewien morał, jednak pozostawiają uczucie niedosytu, a czasem niedowierzania.

Trudno jednoznacznie określić tematykę zbioru, znajdującym się w nim tekstom brak motywu przewodniego, który nadałby całości bardziej czytelny i wyrazisty kształt. Dotykają różnorodnych tematów – poczynając od nieporozumień w rodzinie, poprzez pogoń za marzeniami aż po męską prostytucję wśród ubogich mieszkańców Indii. W wielu z nich pojawiają się zwierzęta przedstawione jako światełko w naszym życiu, potrafiące wydobyć ludzkie odruchy z największego nawet drania.

W przypadku niektórych trudno z kolei jednoznacznie stwierdzić, o czym właściwie są. Kończą się zanim na dobre się zaczęły, brakuje im puenty, która dawałaby jasny obraz tego, co autorka chciała przekazać. Kilka tekstów mogłoby przerodzić się w ciekawe opowiadania, gdyby poświęcono im więcej uwagi, rozbudowano fabularnie i dodano głębi ich bohaterom. W znacznej mierze jednak nie przyciągają one uwagi i prowadzą do pytania „ale o co właśnie chodzi?”

Dorota Sumińska jest autorką kilku bardzo ciepło przyjętych powieści i poradników, w głównej mierze poświęconych zwierzętom. Żałuję, że moje pierwsze spotkanie z jej twórczością to zbiór niezbyt udanych opowiadań, które – nie ma co ukrywać – zawiodły moje oczekiwania. Wierzę, że jest to jedynie błąd w sztuce, który może zdarzyć się każdemu, jednak nie nastraja mnie to entuzjastycznie do sięgnięcia po inne książki autorki.

Moja ocena: 2/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

Komentarze

 1. Oj, wielka szkoda...Czasem warto byłoby przełożyć termin publikacji i dopracować to i owo. Mam nadzieję, że autorka przeredaguje swoje teksty i stworzy z nich coś naprawdę wyjątkowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że przeredagowanie niewiele da, ponieważ to są zaledwie pomysły na opowiadania, szkice...

   Usuń
 2. Intuicja mi podpowiedziała w porę, żeby sobie dać spokój...

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś czułam, żeby nie tracić na nią czasu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie też książka bardzo zawiodła, tym bardziej, że czytałam wcześniejsze książki Sumińskiej. Rozczarowanie było wieeeeekie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już wspomniałam, to było moje pierwsze spotkanie z autorką i żałuję, bo jak widzę, jej pozostałe książki są naprawdę dobre

   Usuń
 5. I właśnie dlatego odwlekam lekturę tej pozycji... Nie dość, że nie przepadam za krótkimi formami wypowiedzi to jeszcze piszesz, że są słabiutkie... Ech.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz