Przejdź do głównej zawartości

"Uniwersum Metro 2033: Za horyzont" Andriej Diakow

Tytuł Za horyzont
Tytuł oryginału:
 Mempo 2033: За горизонт
Cykl Uniwersum Metro 2033
Autor: 
Andriej Diakow

Wydawnictwo Insignis
Data wydania 2013-10-09

Stron 480
Wielu fanów Uniwersum Metro 2033 ucieszyła wiadomość, że wbrew początkowym zapewnieniom, Andriej Diakow postanowił napisać kontynuację losów Tarana i Gleba, a tym samym zakończyć trylogię o petersburskim stalkerze i jego przybranym synu. Po świetnych pierwszych tomach („Do światła” oraz „W mrok”) moje oczekiwania odnośnie powieści „Za horyzont” były naprawdę wysokie. Niestety, jak to zwykle bywa, gdy człowiek spodziewa się czegoś wyjątkowego, po zakończonej lekturze pozostaje niedosyt i pewien niesmak.

Taran i jego towarzysze znani z poprzedniego tomu stają w obliczu jednego z najtrudniejszych, a jednocześnie najważniejszych zadań w swoim życiu. Podczas gdy petersburskie metro pogrąża się w wojnie wywołanej przez wegan, oni wyruszają w pozornie straceńczą podróż do Władywostoku, gdzie mają nadzieję odnaleźć ślady projektu Alfejos. Gdyby udało się wprowadzić go w życie, byłoby możliwe usunięcie z powierzchni ziemi skutków promieniowania. Śmiałkowie mają do przemierzenia kilka tysięcy kilometrów przez kraj opanowany przez zmutowane potwory oraz pozbawionych sumienia ludzi, którym udało się przeżyć katastrofę nuklearną. Czy ich misja ma jakiekolwiek szanse na powodzenie?

W przeciwieństwie do większości powieści wchodzących w skład Uniwersum Metro 2033, z wyjątkiem pierwszego krótkiego rozdziału, akcja „Za horyzont” toczy się wyłącznie na powierzchni. W drodze przez całą niemalże Rosję, bohaterowie napotykają wiele przeszkód i trudności, a liczyć mogą jedynie na siebie. Raczej trudno mówić tu o zaskakujących zwrotach akcji, niemniej jednak pod względem fabularnym książka całkiem dobrze uzupełnia całą trylogię. Na tym niestety kończą się jej plusy, bowiem niezły pomysł i dosyć sprawne wykonanie nie wystarczą, by móc nazwać powieść dobrą.

Z wielkim żalem dostrzegłam zmiany, jakie zaszły w głównych bohaterach. I raczej trudno wytłumaczyć je przeżytymi doświadczeniami, a raczej nietrafionym pomysłem autora, który znienacka postanowił obdarzyć stworzone przez siebie postaci nowymi charakterami. Taran zmienił się z twardego, bezkompromisowego stalkera w niezdecydowanego faceta, którego coraz trudniej darzyć sympatią. Dla odmiany nastoletni Gleb zaskakuje spostrzegawczością i inteligencją, których nie wykazywał wcześniej w aż tak znaczącym stopniu. Zdawać by się mogło, że to on powinien stać na czele grupy weteranów i komandosów, co zakrawa na prawdziwą ironię i trąci naiwnością. Relacje między Taranem i Glebem uległy znaczącej zmianie i przyznam szczerze, że szczerze męczyły mnie ich utarczki, które przypominały rozmowy młodocianego buntownika i jego nadto przewrażliwionego tatusia. Na dokładkę dostajemy jeszcze Aurorę, która z rezolutnego, inteligentnego dziewczęcia przeobraża się w nieustannie krzyczącą ze strachu, zahukaną dziewuszkę kryjącą się po kątach.

Zakończenia dwóch poprzednich tomów przypominały nieco sceny z filmów akcji klasy B, zaś w trzeciej części Diakow postanowił trzymać się tej konwencji wprowadzając przerysowaną postać arcyłotra - Sungata, przywódcy Stepowych Psów. Kierując się trudną do zrozumienia nienawiścią i zajadłą żądzą zemsty podąża on tropem Tarana, wyskakując niczym diabeł z pudełka w najmniej oczekiwanych momentach i uniemożliwiając głównym bohaterom osiągnięcie celu.

Ostatnią zaś rzeczą, która na przemian drażniła mnie, bądź też wywoływała pobłażliwy uśmieszek, był język, jakim napisana została książka. Z kolejnych stron atakowały mnie „złowieszcze cienie”, „krwiożerczy weganie” (sic!), „zdradziecki wróg” i inne krasomówcze twory, które zamiast budować nastrój grozy wywoływały efekt odwrotny do zamierzonego.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę powieść, bowiem stanowi integralną część trylogii. Naprawdę żałuję, że po dwóch rewelacyjnych tomach, ostatnia część mająca być zwieńczeniem całości wypada słabo. Myślę jednak, że - pomimo jej mankamentów - czytelnicy, którzy rozpoczęli przygodę z Taranem i Glebem, sięgną po nią choćby po to, by poznać ich dalsze losy. Czy żałuję spędzonego z nią czasu? Nie, natomiast szczerze żałuję, że nie dorównała swoim poprzedniczkom.

Moja ocena: 3+/6

Przeczytaj recenzje pozostałych tomów cyklu: 

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Book-Trotter oraz Rosja w literaturze.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.