Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie październikowej edycji wyzwania Book-Trotter i edycja listopadowa

Nadszedł 1 listopada, czas więc na krótkie podsumowanie październikowej edycji Book-Trottera. Literatura szwedzka okazała się strzałem w dziesiątkę, nie spodziewałam się takich wyników i serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom wyzwania. 

A teraz trochę konkretów:
  • Ilość uczestników, którzy z sukcesem ukończyli wyzwanie: 22
  • Łączna liczba przeczytanych książek: 43
  • Największą popularnością cieszyły się powieści Camilli Läckberg - łącznie przeczytaliście 13 książek jej autorstwa.


Po siedem książek przeczytały:

Kinga

Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren "Krąg"
Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren "Ogień"
Camilla Läckberg "Księżniczka z lodu"
Camilla Läckberg "Kaznodzieja" 
Camilla Läckberg "Kamieniarz"
Camilla Läckberg "Ofiara losu"
Camilla Läckberg "Niemiecki bękart"

Aine
Camilla Läckberg "Księżniczka z lodu"
Selma Lagerlöf "Legendy Chrystusowe"

Po trzy książki przeczytały:

Agata P.
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt "Grób w górach"
Rolf i Cilla Borjlind "Przypływ"
Mari Jungstedt "Czwarta ofiara"

Moje lektury
Hans Koppel "Ona już nie wróci"
Anders Roslund, Börge Hellström "Dziewczyna, która chciała się zemścić"
Kjell Eriksson "Księżniczka Burundi"


Po dwie książki przeczytały:

Plichcia
Marianne Fredriksson "Anna, Hanna i Johanna"
Camilla Läckberg "Księżniczka z lodu"

Gosia B.
Lena Oskarsson "Plac dla dziewczynek"
Anders Roslund, Börge Hellström "Dziewczyna, która chciała się zemścić"

Anetapzn
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt, Uczeń
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt, Grób w górachPo jednej książce przeczytali:

Agnieszka
Marie Hermanson "Himmelstal" (Rajska Dolina)

Viv

Arne Dahl "Sen nocy letniej"

Klaudyna Maciąg
Mats Strandberg, Sara B. Elfgren, "Ogień"

Sylwuch

Johan Theorin "Święty Psychol"

Dominika Anna

Mari Jungstedt "Słodkie lato"

piä
Astrid Lindgren "Ronja, córka zbójnika"

Witaminka

Mari Jungsted "We własnym gronie" 

Sebastian Kukla
Carl-Henning Wijkmark "Nadchodzi noc"

Zorija
Ninni Schulman "Dziewczyna ze śniegiem we włosach"

Jenny

Henning Mankell "Morderca bez twarzy"

Natanna

Ake Edwardson "Niech to się nigdy nie kończy" 

Dominika S.
Camilla Läckberg "Kamieniarz"

Anek7
Astrid Lindgren "Ronja, córka zbójnika"

Wiki
Marianne Fredriksson "Simon i dęby"EDYCJA LISTOPADOWA

Jak już wiecie listopadzie czytamy:

literaturę rosyjską

Serdecznie zapraszam Was do udziału w listopadowym wyzwaniu. Przykładowe lektury znajdziecie tutaj.
Nowym osobom, które chciałyby dołączyć, przypominam, że nie trzeba brać udziału w każdym miesiącu. Nie musicie także posiadać bloga. Szczegółowe zasady znajdziecie tutaj.

Linki do recenzji książek możecie zamieszczać pod tym postem. Możecie też nadal podsyłać linki do recenzji książek, które przeczytaliście w poprzedniej edycji.
Bardzo proszę także o podklejenie pod banery na Waszych blogach linka albo do tego posta, albo do strony głównej wyzwania (KLIK)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.