Przejdź do głównej zawartości

"Lewiatan" Boris Akunin

Tytuł Lewiatan
Tytuł oryginału 
Левиафан
Seria: Przygody Erasta Fandorina
Tom 3

Autor Boris Akunin
Wydawnictwo Świat Książki
Data wydania 2011

Stron 208
„Lewiatan” to trzecia odsłona przygód Erasta Fandorina, rosyjskiego detektywa łączącego w sobie cechy Sherlocka Holmesa i Herculesa Poirota. Jak dotąd, było to moje najprzyjemniejsze spotkanie z prozą Borisa Akunina, przywodzące na myśl kryminały Agathy Christie.

Rok 1878. Paryżem wstrząsa okrutna zbrodnia  - ktoś z zimną krwią morduje domowników i służbę znanego kolekcjonera wschodnich dzieł sztuki i kradnie złoty posążek Śiwy zawinięty w jedwabną chustę. Zabójca pozostawił jednak ślad, który jednoznacznie sugeruje, że jest pasażerem pierwszej klasy luksusowego statku „Lewiatan”, który właśnie rusza w swój dziewiczy rejs. Śledztwo na statku prowadzi francuski komisarz Gauche, który dość szybko ogranicza grono podejrzanych do zaledwie kilku osób. Wśród nich znajduje się także… Erast Fandorin.

„Lewiatan” to klasyczny kryminał i znaczący ukłon w stronę twórczości brytyjskiej mistrzyni gatunku. Mamy tu więc wąskie grono podejrzanych skrywających własne sekrety i nie będących do końca tymi, za kogo się podają, zamkniętą przestrzeń , więc jednocześnie brak ingerencji osób trzecich, a także genialnego, spostrzegawczego detektywa (którym - jak łatwo się domyśleć - z pewnością nie jest francuski detektyw). Brzmi znajomo? Oczywiście! Schemat ten, skądinąd świetny, pojawia się w większości powieści Agathy Christie. Dodatkowo miejsce akcji przywodzi na myśl kryminał „Śmierć na Nilu”. Czy można poczytać to za wadę „Lewiatana”? Absolutnie nie! Książkę czyta się świetnie, urzeka klimatem dziewiętnastowiecznych konwenansów, wartką akcją i postaciami głównych bohaterów.

W porównaniu z pierwszym tomem przygód Fandorina („Azazel”), narracja poprowadzona jest w znacznie lżejszej i bardziej dowcipnej formie. Wydarzenia poznajemy z punktu widzenia różnych postaci, z których każda jest oryginalna, a przy tym nieco przerysowana. Jest to zabieg ciekawy i urozmaicający lekturę, jednocześnie jednak sprawia, że postać Erasta schodzi na dalszy plan. Jego działania poznajemy przede wszystkim tak, jak widzą go pozostali współpasażerowie, każdy z nich snuje przy okazji własne podejrzenia i teorie na temat postaci mordercy (na marginesie, sam morderca także to robi, co z jednej strony doprowadza do mylenia tropu, z drugiej jednak jest nieco absurdalne). Akunin bawi się konwencją, puszcza oko do czytelnika, jednocześnie wodząc go za nos i kierując podejrzenia ku kolejnym osobom. Trzeba przyznać, że robi to nad wyraz sprawnie, bo trudno jest jednoznacznie wskazać winnego aż do samego końca.

Podsumowując, „Lewiatan” to bardzo przyjemna, lekka lektura, świetna dla miłośników klasycznych kryminałów. Choć nie jest to może dzieło ambitne, z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się jako relaksująca lektura na jesienny wieczór.

Moja ocena: 5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Z półki, Book-Trotter oraz Rosja w literaturze.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.