English Matters. Customs and Traditions of Great Britain


Magazynu "English Matters", który ukazuje się co dwa miesiące nakładem wydawnictwa Colorful Media raczej nie trzeba Wam przedstawiać. Nie ukrywam, że bardzo go sobie cenię i chętnie wykorzystuję w pracy. Jednak jeszcze bardziej lubię wydania specjalne, które ukazują się co kilka miesięcy. "Customs & Traditions of Great Britain" to już ósmy, najnowszy numer.

Czym różni się wydanie specjalne od zwykłego? Przede wszystkim tematyką - o ile dwumiesięcznik porusza tematy od sportu, poprzez historię i turystykę, a na popkulturze kończąc, o tyle każde wydanie specjalne poświęcone jest tylko jednemu zagadnieniu.


"Customs & Traditions of Great Britain" składa się z jedenastu obszernych artykułów, bogato zdobionych zdjęciami. Pięć z nich można dodatkowo odsłuchać w formie MP3. Znajdziecie w nim:

"A Gut-Busting Year", czyli przegląd różnorodnych świąt i festiwali, które co miesiąc odbywają się w różnych brytyjskich miastach i miasteczkach. Niektóre są naprawdę niezwykłe, jak choćby wyścig z naleśnikami czy konkurs na największego kłamcę.

"Notes of Discord in the British National Anthem". Wiecie, że większość Brytyjczyków opowiada się za zmianą narodowego hymnu, znanego chyba wszystkim "God Save the Queen"? W artykule przedstawione są przyczyny tej sytuacji oraz omówione różne alternatywy.

"I Will Survive", czyli rozłożenie na czynniki pierwsze piosenki Glorii Gaynor.

"Royal Etiquette", czyli kilka słów o królewskiej etykiecie. Wprawdzie nie spodziewam się zaproszenia na herbatkę od Elżbiety II, ale kto wie? Gdyby tak się stało, będę już przygotowana!

"Crossing the Oxbridge" czyli co nieco o historii najstarszych i najsłynniejszych brytyjskich uniwersytetów, Oxfordu i Cambridge", a także słówko o ich najsławniejszych absolwentach.

"Scotland - An Independent Perspective" - gratka dla osób zainteresowanych Szkocją i szkockim dialektem, czyli rozmowa z rodowitym Szkotem.  Żałuję tylko, że w nagraniu MP3 nie jest to rozmowa, a jedynie przeczytanie artykułu przez jednego lektora. 

"Rebels with a Cause". Czy Anglicy nie kojarzą wam się z zachowawczym, flegmatycznym i sztywnym zachowaniem? Sylwetki pięciu przedstawionych w artykule osób przeczą temu stereotypowi. 

"The City by the River Thames", czyli o historii londyńskiego City.

"Notting Hill Carnival", czyli co nieco o okolicznościach, w których narodziła się idea największego ulicznego festiwalu w Europie i jednego z największych na świecie.

"British Local Sporting Events", czyli krótko o niezwykłych wydarzeniach sportowych mających miejsce w niewielkich brytyjskich miasteczkach. Wyobrażacie sobie mecz piłki nożnej rozgrywanej przez blisko trzy tysiące ludzi jednocześnie? Nie? Przyjedźcie więc do Ashbourne.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze

 1. O królewskiej etykiecie bym poczytała z przyjemnością:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się uśmiechnąć do tego wydawnictwa bo wygląda interesująco i poczytnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W sam raz dla mnie, tematyka idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio polubiłam English Matters- zawsze jakiś ciekawy artykuł się znajdzie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne wydawnictwo trzeba przyznać. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz