Przejdź do głównej zawartości

English Matters. Customs and Traditions of Great Britain


Magazynu "English Matters", który ukazuje się co dwa miesiące nakładem wydawnictwa Colorful Media raczej nie trzeba Wam przedstawiać. Nie ukrywam, że bardzo go sobie cenię i chętnie wykorzystuję w pracy. Jednak jeszcze bardziej lubię wydania specjalne, które ukazują się co kilka miesięcy. "Customs & Traditions of Great Britain" to już ósmy, najnowszy numer.

Czym różni się wydanie specjalne od zwykłego? Przede wszystkim tematyką - o ile dwumiesięcznik porusza tematy od sportu, poprzez historię i turystykę, a na popkulturze kończąc, o tyle każde wydanie specjalne poświęcone jest tylko jednemu zagadnieniu.


"Customs & Traditions of Great Britain" składa się z jedenastu obszernych artykułów, bogato zdobionych zdjęciami. Pięć z nich można dodatkowo odsłuchać w formie MP3. Znajdziecie w nim:

"A Gut-Busting Year", czyli przegląd różnorodnych świąt i festiwali, które co miesiąc odbywają się w różnych brytyjskich miastach i miasteczkach. Niektóre są naprawdę niezwykłe, jak choćby wyścig z naleśnikami czy konkurs na największego kłamcę.

"Notes of Discord in the British National Anthem". Wiecie, że większość Brytyjczyków opowiada się za zmianą narodowego hymnu, znanego chyba wszystkim "God Save the Queen"? W artykule przedstawione są przyczyny tej sytuacji oraz omówione różne alternatywy.

"I Will Survive", czyli rozłożenie na czynniki pierwsze piosenki Glorii Gaynor.

"Royal Etiquette", czyli kilka słów o królewskiej etykiecie. Wprawdzie nie spodziewam się zaproszenia na herbatkę od Elżbiety II, ale kto wie? Gdyby tak się stało, będę już przygotowana!

"Crossing the Oxbridge" czyli co nieco o historii najstarszych i najsłynniejszych brytyjskich uniwersytetów, Oxfordu i Cambridge", a także słówko o ich najsławniejszych absolwentach.

"Scotland - An Independent Perspective" - gratka dla osób zainteresowanych Szkocją i szkockim dialektem, czyli rozmowa z rodowitym Szkotem.  Żałuję tylko, że w nagraniu MP3 nie jest to rozmowa, a jedynie przeczytanie artykułu przez jednego lektora. 

"Rebels with a Cause". Czy Anglicy nie kojarzą wam się z zachowawczym, flegmatycznym i sztywnym zachowaniem? Sylwetki pięciu przedstawionych w artykule osób przeczą temu stereotypowi. 

"The City by the River Thames", czyli o historii londyńskiego City.

"Notting Hill Carnival", czyli co nieco o okolicznościach, w których narodziła się idea największego ulicznego festiwalu w Europie i jednego z największych na świecie.

"British Local Sporting Events", czyli krótko o niezwykłych wydarzeniach sportowych mających miejsce w niewielkich brytyjskich miasteczkach. Wyobrażacie sobie mecz piłki nożnej rozgrywanej przez blisko trzy tysiące ludzi jednocześnie? Nie? Przyjedźcie więc do Ashbourne.

Za egzemplarz magazynu serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media

Komentarze

 1. O królewskiej etykiecie bym poczytała z przyjemnością:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się uśmiechnąć do tego wydawnictwa bo wygląda interesująco i poczytnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W sam raz dla mnie, tematyka idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio polubiłam English Matters- zawsze jakiś ciekawy artykuł się znajdzie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne wydawnictwo trzeba przyznać. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele