Przejdź do głównej zawartości

"Błazen królowej" Philippa Gregory

Błazen królowej, Philippa Gregory
Cykl tudorowski. Tom 4
Książnica, 2013
„Błazen królowej” to czwarty pod względem chronologicznym (powstało ich dotąd sześć) tom cyklu tudorowskiego pióra Philippy Gregory, a jednocześnie ostatni, po jaki miałam przyjemność sięgnąć. I aż mi się łezka w oku kręci, że to już koniec i na tym zakończy się moja przygoda z Tudorami w wykonaniu mojej ulubionej pisarki.

Autorka ponownie przenosi nas do szesnastowiecznej Anglii. Po śmierci Henryka VIII krajem włada jego syn Edward VI, kilkunastoletni, chorowity chłopiec – marionetka w rękach możnowładców. Wszystko wskazuje na to, że jego panowanie wkrótce się skończy. W kolejce do tronu stoją nie tylko jego dwie przyrodnie siostry, Maria i Elżbieta, ale także potężny ród Dudleyów, który korzystając z okazji chce uszczknąć coś dla siebie.

Główną bohaterką i narratorką powieści jest czternastoletnia Hanna, córka żydowskiego drukarza, która wraz z ojcem przybyła do Anglii uciekając przez falą represji ze strony Świętej Inkwizycji z ojczystej Hiszpanii. Inteligentna, rezolutna dziewczyna obdarzona niezwykłym darem, dzięki któremu potrafi przewidzieć przyszłość, ściąga na siebie uwagę Roberta Dudleya, który postanawia wykorzystać ją do własnych celów. Hanna trafia na dwór Edwarda jako jego błazen, święty głupiec, któremu z jednej strony wolno więcej niż innym, a z drugiej odbiera prawo do samodzielnego decydowania o swoim losie. Wplątana w sieć dworskich intryg dziewczyna stara się pozostać wierna swoim przekonaniom, co nie jest łatwe, gdy po jednej stronie stoi księżniczka Maria, a po drugiej Elżbieta, między nimi zaś lawiruje zabójczo przystojny Dudley.

Philippa Gregory po raz kolejny udowodniła, że potrafi w mistrzowski sposób splatać ze sobą fakty historyczne z fikcją literacką. Rewelacyjnie zobrazowała dworskie intrygi i bezpardonową walkę o tron, w której brak miejsca na skrupuły i chwile wahania. Przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia młodej, wykształconej, ale naiwnej dziewczyny sprawia, że niektórych rzeczy czytelnik musi domyślić się samodzielnie, bolejąc przy tym nad nieświadomością bohaterki.

Sama Hanna jest postacią wyróżniającą się na tle swojej epoki przede wszystkim wyjątkowo nowoczesnym i niezależnym sposobem myślenia. Nie chcąc pozwolić, by małżeństwo z mężczyzną wybranym przez ojca pozbawiło ją wolności decydowania o sobie, buntuje się przeciwko uznanym powszechnie normom społecznym. Jednocześnie jednak, przy całej swojej wyzwolonej naturze, pozostaje zwykłą nastolatką przeżywającą pierwsze zauroczenie przystojnym, bogatym mężczyzną i będącą pod wpływem charyzmatycznych następczyń tronu. Jej postępowanie i brak zdecydowania mogą chwilami irytować, lecz w końcu każdy z nas ma na sumieniu jakieś błędy młodości.

Do niewątpliwych plusów powieści należy stworzony przez autorkę portret Marii Tudor, która została zapamiętana przez potomnych jako „Krwawa Marią”, zagorzała katoliczka, paląca na stosach setki protestantów, którzy nie mieli zamiaru nawrócić się na „jedyną, słuszną wiarę”. Oczami Hanny widzimy zupełnie inną postać powszechnie znienawidzonej władczyni. Poznajemy ją jako księżniczkę, zmuszoną do walki o należne jej prawo do sukcesji po zmarłym bracie, kobietę nieszczęśliwą, zdradzoną przez własną siostrę, odrzuconą przez męża, otoczoną przez fałszywych pochlebców. Postać Marii budzi współczucie, choć Gregory daleka jest od jej wybielania, ukazując jednocześnie jej fanatyzm religijny i nienawiść do ludzi innego wyznania. Na przeciwległym biegunie znajduje się z kolei Elżbieta, łącząca w sobie wyzbytą zasad moralnych kokietkę i manipulatorkę, a jednocześnie lojalną swym przekonaniom i wierze, tolerancyjną względem innych następczynię tronu. To właśnie te dwie kobiety stanowią najbardziej fascynujący element tej powieści.

„Błazen królowej” to kolejna świetnie napisana i wciągająca powieść autorstwa brytyjskiej pisarki, choć niestety nie tak dobra jako choćby „Kochanice króla”, czy „Dwie królowe”. Niemniej jednak polecam wszystkim miłośniczkom prozy Philippy Gregory oraz powieści historycznych z nutką romansu.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.