Przejdź do głównej zawartości

"Spacer w parku" Jill Mansell

Tytuł Spacer w parku
Tytuł oryg. 
A Walk in the Park
Autor Jill Mansell
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2013-10

Stron 490
Ostatnio nurzałam się w krwawych opowieściach i mrocznych skandynawskich thrillerach, dlatego by oderwać się nieco od zbrodni i psychopatów, sięgnęłam po ciepłą i ze wszech miar uroczą powieść Jill Mansell „Spacer w parku”.

Trzydziestokilkuletnia Lara Carson wraz z córką Gigi powraca po latach do rodzinnego miasta. Opuściła je osiemnaście lat wcześniej po tym, jak jej ojciec wyrzucił ją z domu. Co więcej, opuściła je będąc w ciąży, o której nie powiedziała ani swojemu ówczesnemu chłopakowi, ani rodzinie. Powrót do Bath oznacza dla Lary spotkanie z ojcem Gigi, znienawidzoną macochą oraz przyjaciółką Evie, z którą straciła kontakt przed laty.


Sięgając po „Spacer w parku” spodziewałam się lekkiej, niewymagającej, romansowej opowieści, dlatego książka naprawdę bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Dziwi mnie, że przez niektórych została zakwalifikowana jako romans, bo z pewnością daleko jej do tandetnych i naiwnych opowiastek, jakich na pęczki można znaleźć na rynku. Czym więc jest „Spacer…”? Niezwykle ciepłą, wzruszającą, ale i zabawną opowieścią o miłości, przyjaźni i przebaczeniu, która nie powiela utartych schematów. Nie znajdziecie tu oklepanego motywu, w którym zagubiona Ona i zniewalający On schodzą się i rozchodzą przy akompaniamencie spazmów i szlochów, tudzież pseudo erotycznych łóżkowych scen.

Choć główną bohaterką jest Lara, to postaci drugoplanowe całkowicie mnie oczarowały. A tych jest tutaj niemało, poczynając od uciekającej panny młodej, niepoprawnego kobieciarza, przewrażliwionego, nieco zniewieściałego właściciela salonu jubilerskiego i szalonego rapera, a na zdziwaczałym producencie koszul dla farmerów i bezkompromisowej ciotce żyjącej w otoczeniu kóz i świń kończąc. I choć z uwagą śledziłam, jak rozwija się historia Lary, pozostałym kibicowałam równie mocno, by rozwiązali swoje problemy i znaleźli szczęście.

Podczas lektury wielokrotnie przyłapywałam się na szczerzeniu się do samej siebie, gdy główna bohaterka popełniała kolejną gafę lub gdy czytałam o niezrównanym brytyjsko-amerykańskim duecie. Autorka ma lekkie pióro, dzięki któremu zarówno humor sytuacyjny, jak i zabawne dialogi, udały się wręcz znakomicie. Jednak „Spacer…” to nie tylko salwy śmiechu, ale także nutka nostalgii i chwile wzruszenia, ponieważ – tak jak w życiu - nie wszystkie historie kończą się happy endem.

Ze względu na tematykę, klimat i wielowątkowość, powieść Jill Mansell skojarzyła mi się z filmem „To właśnie miłość” („Love Actually”). Jeśli lubicie tego rodzaju ciepłe, optymistyczne historie, będziecie tą książką zachwyceni. Z pewnością idealnie sprawdzi się ona jako poprawiacz nastroju i umilacz długich jesiennych wieczorów.


Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.