Przejdź do głównej zawartości

"Przegląd Końca Świata: Deadline" Mira Grant

Tytuł Przegląd Końca Świata: Deadline
Tom: 2
Autor Mira Grant
Wydawnictwo Sine Qua Non
Data wydania 2013-10-23
Stron 504
Zombie nadal święcą triumfy, a boom na historie o umarlakach ścigających świeże mięso trwa w najlepsze. Kolejne wydawnictwa serwują nam powieści, antologie opowiadań, komiksy, a nawet poradniki survivalowe na wypadek, gdyby żywe trupy znienacka pojawiły się na ulicach. 

Zastanawia mnie, na czym polega ten fenomen, bo w końcu ile oryginalności można spodziewać się po ożywionych, bezrozumnych zwłokach snujących się łamanym krokiem i jęczącym na widok potencjalnego dawcy mózgu. Tylko od wyobraźni i talentu autora zależy, czy stworzona przez niego historia będzie jedną z wielu w stylu „idą zombie – ratuj się, kto może”, czy też okaże się perełką, która nie da o sobie zapomnieć.

Mira Grant zdecydowanie należy do tych pisarzy, którzy nie podążają utartymi ścieżkami, ale wytyczają własne, pozostawiając czytelnika w stanie szoku i zachwytu jednocześnie. Pierwszy tom cyklu „Przegląd Końca Świata” zaskoczył mnie nowatorskim ujęciem tematu. „Feed” nie był jedynie prostą opowieścią o tym, jak radzą sobie ludzie w obliczu epidemii zmieniającej wszystkie żywe istoty w zombie, ale pełnokrwistym thrillerem, w którym umarlaki stanowiły zaledwie jedną z części składowych. Przeczytałam ją jednym tchem, a jej kontynuacji „Deadline” wypatrywałam równie intensywnie, co zombie świeżego móżdżku do przegryzienia.

Od wydarzeń opisanych w „Feed” minęło już kilka miesięcy, ale Shaun nadal nie może pogodzić się ze śmiercią siostry. Właściwie jedynym, co nadal utrzymuje go w stanie względnej używalności, jest żądza zemsty na wszystkich odpowiedzialnych za to, co spotkało Georgię, z którą nota bene nadal rozmawia we własnej głowie. Gdy pewnego dnia w siedzibie redakcji Przeglądu Końca Świata pojawia się Kelly Connolly, ceniony naukowiec, Shaun i jego współpracownicy nie zdają sobie sprawy, że zostają właśnie wciągnięci w intrygę, która może zmienić losy świata. A wszystko rozpoczyna się od telefonu Mahira, który informuje Shauna, że właśnie znaleziono zwłoki doktor Conolly. Tak, właśnie tej samej, która właśnie spokojnie popija sobie herbatkę w pokoju obok…

W porównaniu z poprzednim tomem, akcja „Deadline” przyspiesza i to już od pierwszych rozdziałów, a jej zwroty potrafią momentami wprawić w prawdziwe osłupienie. Intryga została świetnie przemyślana, autorka wodzi czytelnika za nos i w chwilach, gdy pozornie sytuacja się stabilizuje, spada bomba i wywraca wszystko do góry nogami. W znacznej mierze jest to powieść sensacyjna, wraz z pościgami i spiskami, na których brak naprawdę nie można narzekać.

Nieco przewrotnie walk z samymi zombie nie ma tu z kolei zbyt wiele. Czy jest to wada powieści? Absolutnie nie! O ile bowiem nie spotkamy licznie wyskakujących zza rogu chodzących truposzy, to ich obecność – a właściwie obecność wirusa Kellis-Amberlee – towarzyszy nam nieustannie. Jednym z najmocniejszych punktów cyklu jest niezwykła pieczołowitość, z jaką autorka przedstawiła przyczyny pojawienia się zombie. Uzasadnienie medyczne i naukowe dodaje całej sytuacji otoczkę wiarygodności i przeraża tym, jak bardzo scenariusz przedstawiony w książce jest prawdopodobny.

W przeciwieństwie do wielu opowieści o zombie, w których ludzie skupiają się w niewielkie grupy i po prostu starają się przeżyć kolejny dzień, w cyklu Miry Grant pod wieloma względami życie toczy się w miarę normalnym, ustabilizowanym trybem. Dzięki głównym bohaterom poznajemy także bardzo dokładnie świat blogerów, którzy w świecie po wybuchu epidemii urośli do rangi najbardziej wiarygodnego źródła informacji. To właśnie oni w głównej mierze narażają się na kontakt z zainfekowanymi, ożywionymi trupami i to oni informują opinię publiczną o przekrętach osób dzierżących najwyższe funkcje w państwie.

Podsumowując, „Deadline” to świetna kontynuacja cyklu, stanowiąca wybuchową mieszankę thrillera, postapokalipsy, zombie, nowinek technologicznych i świata blogerów. Pozornie połączenie to wydaje się szalone i nielogiczne, ale Mira Grant stworzyła z niego powieść, która wciąga i nie daje się od siebie oderwać. Polecam i to nie tylko fanom ożywionych trupów.

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu cyklu, "Feed".
A tutaj znajdziecie wywiad, jaki przeprowadziłam z autorką.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.