Przejdź do głównej zawartości

"Inspektor Kres i zaginiona" Agnieszka Turzyniecka

Tytuł Inspektor Kres i zaginiona
Autor Agnieszka Turzyniecka
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania 2013-10-08

Stron 256
Ile zbrodni może skrywać prowincjonalne polskie miasteczko? Czasem znacznie więcej niż jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić. I rzadko kiedy mamy do czynienia ze spektakularnymi dochodzeniami na miarę tych pokazywanych w telewizyjnych serialach, gdzie ekipa śledczych ma dostęp do najnowocześniejszego laboratorium, a nad każdą sprawą skupia się sztab co najmniej kilkunastu osób. Rzeczywistość wygląda znacznie mniej efektownie, o czym możecie przekonać się sięgając po debiutancką powieść Agnieszki Turzynieckiej „Inspektor Kres i zaginiona”.

Kiedy Marianna Suchocka zgłasza zaginięcie dwudziestoośmioletniej córki Basi, nikt nie spodziewa się, że sprawa okaże się jedną z trudniejszych w historii miejscowej policji. Prowadzący śledztwo Marian Kres postanawia za wszelką cenę odnaleźć dziewczynę, szybko jednak przekonuje się, że Basia prowadziła w tajemnicy przed najbliższymi drugie życie. Jednocześnie inspektor ma do rozwiązania kilka innych spraw, musi także zmierzyć się z problemami rodzinnymi i chorobą nowotworową żony.


Akcja powieści toczy się głównie w Piotrkowie, co stanowiło dla mnie dodatkową zaletę, ponieważ od mojego rodzinnego miasta dzieli go zaledwie sześćdziesiąt kilometrów. Pojawiały się więc w niej miejsca, które częściowo znam osobiście, co było ciekawym doświadczeniem. Jednakże nie wszystkie lokale opisane w książce istnieją naprawdę. Autorka przyznała, że wprowadziła fikcyjne restauracje i sklepy, ponieważ nie chciała, by ktoś miał do niej pretensje o to, że uczyniła z jego lokalu miejsce zbrodni.

Spodobał mi się główny bohater, ujął mnie swoją zwyczajnością i wiarygodnością. Nie jest superherosem, ani wybitnie przenikliwym śledczym. Kilkukrotnie ponosi porażkę, nie będąc w stanie zakończyć śledztwa w sposób satysfakcjonujący zarówno dla niego, jak i dla poszkodowanych. Niemniej jednak stara się, żyje swoją pracą, a jednocześnie stara się ją pogodzić z trudną sytuacją rodzinną. Naprawdę chciałabym, byśmy mieli właśnie takich policjantów w naszych komisariatach.

Ciekawym zabiegiem jest narracja poprowadzona z punktu widzenia różnych osób. Poza narracją trzecioosobową, poznajemy przemyślenia Kresa, Basi, a także sprawców przestępstw, nad którymi kolejno pracuje inspektor. Z jednej strony może to w pewnym momencie sprawiać wrażenie pewnego chaosu, ale z drugiej strony daje pełniejszy obraz opisywanych wydarzeń.

Autorce nie udało się niestety uniknąć pewnych wpadek. Z wyjątkiem głównego wątku, jakim jest poszukiwanie Basi, pozostałe sprawy, z którymi przychodzi się zmierzyć Kresowi, potraktowane zostały bardzo po macoszemu. Niektóre zajmują zaledwie kilka stron, mimo że przynajmniej jedna z nich jest poważniejsza niż śledztwo w sprawie zaginionej dziewczyny. Można by więc gdybać, czy nie lepiej byłoby skupić się na mniejszej ilości śledztw, ale za to poprowadzonych w sposób bardziej przemyślany i pełniejszy.

Podsumowując, jako debiut powieść Agnieszki Turzynieckiej prezentuje się naprawdę nieźle. Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem. Mam nadzieję, że następne tomy z cyklu o inspektorze Kresie (autorka właśnie pracuje nad kolejnym) będą jeszcze lepsze. Osobiście jestem ich ciekawa i z pewnością po nie sięgnę, jeśli nadarzy się okazja.


Moja ocena: 4/6

Informacje o planach autorki zaczerpnęłam stąd.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.