Przejdź do głównej zawartości

"Błękitny Zamek" Lucy Maud Montgomery

Tytuł Błękitny Zamek
Tytuł oryginału The Blue Castle
Autor Lucy Maud Montgomery
Stron 280

Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-09-25
Lucy Maud Montgomery zapisała się w pamięci wielu pokoleń czytelników przede wszystkim jako autorka cyklu powieści o Ani z Zielonego Wzgórza. Będąc nastolatką zaczytywałam się w jej książkach i do tej pory jestem pod urokiem ich ciepła, nutki nostalgii i bohaterów, których nie sposób było nie polubić. Dlatego też z dużą przyjemnością sięgnęłam po nowe wydanie „Błękitnego Zamku”, które ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Egmont.

Główną bohaterką powieści jest dwudziestodziewięcioletnia Valancy Stirling. Jako niezamężna panna nieustannie pada ofiarą niewybrednych żartów ze strony rodziny, która wytyka jej staropanieństwo. Co więcej, mieszka z apodyktyczną i humorzastą matką oraz ciotką, które traktują ją jak dziecko nie pozwalając jej samodzielnie decydować nawet o rzeczy tak trywialnej jak wybór stroju. Jej jedyną ucieczką są marzenia o Błękitnym Zamku, w którym o jej rękę zabiegają przystojni rycerze, a ona sama jest najpiękniejszą damą. Wszystko zmienia się, gdy u Valancy zostaje zdiagnozowana nieuleczalna choroba serca, a lekarz twierdzi, że może nie przeżyć ona nawet roku. Wtedy kobieta postanawia odmienić swoje życie, usamodzielnić się i choć przez kilka miesięcy postępować zgodnie z własnymi pragnieniami, a nie z nakazami i wymogami narzuconymi jej przez otoczenie.

Ta pozornie banalna historia ma w sobie tak wielki urok i czyta się ją tak przyjemnie, że „Błękitny Zamek” przeczytałam błyskawicznie, za jednym podejściem. To ciepła i wzruszająca, ale i nie pozbawiona humoru opowieść o poszukiwaniu miłości i odkrywaniu samego siebie. Nieco paradoksalnie, diagnoza, która wielu pozbawiłaby nadziei i radości życia, sprawia, że Valancy przechodzi niesamowitą, pozytywną przemianę. W końcu czuje się wyzwolona i ma odwagę żyć tak, jak zawsze miała na to ochotę. Odnajduje w sobie siły, by przeciwstawić się nie tylko egoistycznej matce czy bogatemu stryjowi, straszącego wydziedziczeniem, ale także pruderyjnej i zakłamanej mentalności mieszkańców miasteczka.

Autorka z poczuciem humoru i dużą dawką ironii przedstawiła portret rodu Stirlingów, w którym na pierwszym miejscu stawia się zachowywanie pozorów. W nieco przejaskrawiony sposób wytknęła ich fałszywą bogobojność, hipochondrię, chciwość i zawiść. A jednak uczyniła to w takim stylu, że choć postępowanie krewnych Valancy wielokrotnie wzbudza irytację, wywołują oni także uśmiech pobłażania, a czasem nawet wzbudzają sympatię. Każdy bohater dostaje szansę na poprawę, nikt nie zostaje pozostawiony sam sobie.

Czytelnicy, którzy czytali poprzednie wydania „Błękitnego Zamku” z pewnością zauważyli zmianę imienia głównej bohaterki, która w starym tłumaczeniu widniała jako Joanna. Najnowsze wydanie powieści to pełny, nieskrócony przekład autorstwa Joanny Kazimierczyk.

Książki Lucy Maud Montgomery mają w sobie ponadczasowy urok i zawierają uniwersalne przesłanie. Nie inaczej jest w przypadku „Błękitnego Zamku”. Serdecznie polecam go wszystkim wielbicielom twórczości autorki, a także czytelnikom szukających ciepłej, klasycznej powieści.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.