Przejdź do głównej zawartości

"Jutro 4. Przyjaciele mroku" John Marsden

Tytuł Jutro 4. Przyjaciele mroku
Tytuł oryginalny Darkness, be my friend
Autor John Marsden
Seria Jutro
Tom 4 
Wydawnictwo Znak 
Data wydania 2011-11-14 
Stron 272
Seria „Jutro” autorstwa australijskiego pisarza Johna Marsdena cieszy się niesłabnącą popularnością i stanowi swoisty fenomen, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że powstała w latach dziewięćdziesiątych. Nie jest to więc jedna z kolejnych powieści młodzieżowych traktujących o apokalipsie, które jak grzyby po deszczu pojawiły się w ostatnim czasie. Pierwsze trzy części cyklu bardzo mi się podobały, choć nie ukrywam, że trzeci tom okazał się nieco słabszy od pozostałych i zaczęłam odczuwać znużenie powielanym przez autora schematem. Niemniej jednak po kolejną część sięgnęłam z zainteresowaniem i dość wysokimi oczekiwaniami.

Ellie oraz jej przyjaciele próbują dojść do siebie po traumatycznych przeżyciach, jakich doświadczyli w ciągu sześciu miesięcy partyzanckiej walki z najeźdźcami, którzy zaatakowali ich kraj. Zdawać by się mogło, że po dokonaniu kilku spektakularnych sabotaży, które byłyby powodem do chluby nawet dla zawodowych żołnierzy, nastolatkom będzie dane znaleźć chwilę wytchnienia. Nic z tego! Ponownie trafiają w samo centrum walki i ponownie zdani są tylko na siebie.

Już w poprzednim tomie można było dostrzec zmiany, jakie zaszły w głównych bohaterach pod wpływem wydarzeń, jakie rozegrały się od początku inwazji. Do głosu coraz częściej dochodzi zmęczenie, znużenie życiem w nieustannym strachu i gotowości do walki, a także wyrzuty sumienia. Wojna zmusiła ich do zabijania bez cienia litości, każda przeprowadzona akcja wiąże się ze śmiercią kilku lub kilkunastu żołnierzy, w których Ellie coraz częściej dostrzega zwykłych ludzi, a nie tylko wrogich najemników. Do tego dochodzi nieustanny strach o najbliższych, którzy wraz z z pozostałymi mieszkańcami trafili do obozów jako zakładnicy i darmowa siła robocza. Wszystko to sprawia, że główni bohaterowie powieści zaczynają popełniać błędy, a szczęście zdaje się ich opuszczać. Jak długo będą jeszcze w stanie prowadzić tę walkę?


Z przyjemnością muszę przyznać, że na tle nieco słabszego trzeciego tomu, czwarta część wypada znacznie lepiej. Akcja wyłamała się nieco z utartego schematu, a autor kilkukrotnie naprawdę mnie zaskoczył. Bardzo dobrze budowane napięcie oraz wiarygodne, a jednocześnie ciekawe sylwetki bohaterów sprawiają, że cała seria warta jest uwagi i naprawdę nie dziwi mnie jej międzynarodowy sukces. Jeśli więc jeszcze nie znacie historii stworzonej przez Marsdena, pora to zmienić. Może już jutro? :)

Moja ocena: 5/6

Przeczytaj także recenzje pozostałych tomów cyklu: 
  1. "Jutro. Nie ma już żadnych zasad"
  2. "Jutro 2. W pułapce nocy"
  3. "Jutro 3. W objęciach chłodu"

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.