Przejdź do głównej zawartości

"Odmieniec" Philippa Gregory

Tytuł Odmieniec
Tytuł oryginału Changeling
Autor Philippa Gregory
Cykl Zakon Ciemności
Tom 1
Stron 288

Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2013-05-08
Philippę Gregory pokochałam dzięki jej niezwykłemu talentowi do tworzenia pasjonujących powieści historycznych, w których fakty zgrabnie splatają się z fikcją literacką. Autorka zasłynęła przede wszystkim dzięki niezrównanemu cyklowi tudorowskiemu oraz nie mniej wciągającej serii Wojna Dwu Róż. Do tej pory jej twórczość skierowana była przede wszystkich do dorosłych czytelników, jednak najnowszy cykl pisarki „Zakon Ciemności” to już zdecydowany krok w stronę literatury młodzieżowej.

Otwierający serię „Odmieniec” przenosi czytelnika do roku 1453, w którym wielu spodziewało się nadejścia końca świata związanego z upadkiem Konstantynopola. Początkowo akcja toczy się dwutorowo skupiając się na dwóch głównych postaciach – Izoldzie, córce włoskiego szlachcica, oraz Luce, świeżo upieczonemu inkwizytorowi, członkowi tytułowego Zakonu. Dzięki niezwykłej inteligencji chłopak wyrusza z misją zbadania i wyjaśnienia tajemniczych zjawisk, jakie mają miejsce w różnych rejonach Europy. Jego pierwszym zadaniem jest przeprowadzenie śledztwa w klasztorze augustianek, w którym zakonnice wykazują oznaki obłędu. Dziwne zdarzenia zaczęły mieć miejsce, gdy stanowisko ksieni klasztoru objęła wbrew swojej woli Izolda.

Już od pierwszych stron widać różnicę pomiędzy „Odmieńcem” a zbeletryzowanymi biografiami, z których do tej pory słynęła Gregory. Dorośli czytelnicy, którzy spodziewają się kolejnej powieści na miarę „Kochanic króla” czy „Białej królowej” mogą poczuć rozczarowanie. Warto jednak pamiętać, że tym razem jest to książka skierowana do innej grupy odbiorców i jako powieść nie tyle stricte historyczna, a przygodowo-romansowa spełnia swoje zadanie całkiem nieźle.

Główni bohaterowie, młodzi ludzie o świeżych i otwartych umysłach, muszą zmierzyć się z otaczającymi ich zabobonami i lękami, jakie trapiły ludzi przekonanych, że świat, jaki znają, wkrótce przestanie istnieć. Przyjdzie im stawić czoła polowaniu na czarownice oraz na wilkołaka, przede wszystkim jednak ludzkim uprzedzeniom i zakorzenionym głęboko obawom przed tym, co nieznane. Pomysł na fabułę jest interesujący, a akcja toczy się wartko, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę błyskawicznie.

To, czego mi zabrakło, to niestety klimat opisywanych przez autorkę czasów. Wprawdzie realia epoki nakreśliła całkiem zgrabnie, jednak śledząc rozmowy bohaterów nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia ze współczesnymi nastolatkami, a nie młodymi ludźmi wychowanymi w Wiekach Średnich. Kreacja głównych postaci to także niezbyt mocny punkt powieści – znacznie bardziej interesujący są ich towarzysze – pozornie mało rozgarnięty, posiadający niezwykłe podejście do zwierząt, Freize oraz inteligentna i wykształcona, pochodząca ze Wschodu, Iszrak.


Podsumowując, „Odmieniec” to dość interesująca młodzieżowa powieść przygodowo-historyczna z silnie zarysowanym wątkiem romantycznym. Książka powinna spodobać się przede wszystkim młodym czytelnikom szukającym tajemnic i zagadek podanych w lekko zaserwowanej historycznej otoczce. Natomiast osoby zainteresowane solidną porcją historycznych faktów zachęcam do sięgnięcia po pozostałe powieści autorki.

Moja ocena: 4+/6

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literacki Egmont


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…