Przejdź do głównej zawartości

"Bezcenny" Zygmunt Miłoszewski

Portret Młodzieńca Rafaela Santi to najważniejsze i najcenniejsze dzieło, które zaginęło w trakcie II Wojny Światowej z polskich muzeów. Do tej pory jego los pozostaje nieznany, nie wiadomo, czy został zniszczony, czy też przetrwał i cieszy oko prywatnego kolekcjonera. 

Jego odnalezienie to najważniejsze zadanie, jakie stoi przez doktor Zofią Lorentz, urzędniczką MSZ odpowiedzialną za odzyskiwanie zaginionych zbiorów. Gdy Młodzieniec zostaje w końcu namierzony, staje ona na czele czteroosobowego – niezwykle barwnego trzeba przyznać - zespołu i rusza na drugą stronę Atlantyku, by go odzyskać. Problem polega na tym, że jedynym sposobem, by tego dokonać, jest włamanie i kradzież.

Główni bohaterowie stanowią tak wybuchową mieszankę, że nie sposób przejść koło nich obojętnie. Poza rozkochaną w sztuce, a jednocześnie twardą i nie uznającą kompromisów Zofią, w skład grupy wchodzą także cyniczny marszand o złotym sercu (swoją drogą jej dawny kochanek), emerytowany komandos, będący jednocześnie jednym z najlepiej wyszkolonych polskich szpiegów, a także szwedzka złodziejka dzieł sztuki, zwolniona na tę okazję z grudziądzkiego więzienia. Każda z postaci jest barwna, nie sposób ich nie polubić i im nie kibicować. Zwłaszcza trudno nie dać się porwać urokowi skandynawskiej arystokratki, która polski opanowała biegle, jednak w wersji grypsującej.

Na pierwszy rzut oka można by wpisać „Bezcennego” w nurt thrillerów, których wysyp nastąpił po sukcesie „Kodu…” Dana Browna. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom. Owszem, mamy tu tajemnicę, która sprawi, że historię dwudziestego wieku trzeba będzie napisać na nowo. Owszem, jest i ekipa poszukiwaczy, którzy z jednych kłopotów pakują się w kolejne, ale cudem niemalże udaje im się wyjść z nich obronną ręką. Owszem, wszystko kręci się wokół jednego z najbardziej poszukiwanych i tajemniczych obrazów, notabene pochodzącego z tego samego okresu co „Ostatnia Wieczerza”, która wywołała tyle sensacji w „Kodzie…”. Gdyby spojrzeć na fabułę jedynie pod kątem tych – nie ma co ukrywać - sztampowych pomysłów, ujrzymy jedynie kolejny brownopodobny thriller.

„Bezcenny” to jednak znacznie więcej! Miłoszewski bawi się schematami, żongluje nimi wzbogacając je o własne pomysły, dzięki którym najbardziej odtwórcze sceny staje się majstersztykiem. Rewelacyjny warsztat pisarski autora, ironia oraz czarny humor, jakie przebijają z każdej niemalże strony sprawiają, że książkę po prostu chce się czytać i trudno się od niej oderwać. To co w wykonaniu pośledniego pisarza trąciłoby wtórnością i kiczem, w wykonaniu Miłoszewskiego rozkwita świeżością i pełnią barw.

Przy okazji, niejako mimochodem, autor bez skrupułów i cienia litości, a jednocześnie w pełnym kpiarskiego uroku tonie, wytyka ślepe zapatrzenie naszych najwyższych władz w Stany Zjednoczone, wielkiego „sojusznika zza oceanu”. Dostaje się także i to solidnie naszej scenie politycznej - i to zarówno tym stojącym u steru władzy, jak i opozycji, a nawet mniej znaczącym szaraczkom. Oczywiście wszystko bez nazwisk, ale łatwo domyśleć się, o kogo chodzi. Do moich ulubionych scen zdecydowanie należały rozmowy doktor Zofii z premierem, które są mistrzostwem samym w sobie.

Podsumowując, nie zawaham się stwierdzić, że „Bezcenny” to jedna z lepszych książek, jakie czytałam w ostatnim czasie. Ubawiłam się setnie, gdzieniegdzie wzruszyłam, a w jeszcze innych momentach pokiwałam w zadumie głową nad przenikliwością autora w obserwowaniu współczesnego świata. Miłoszewski zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie, dlatego też z pełną odpowiedzialnością polecam i to nie tylko fanom gatunku.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.