Przejdź do głównej zawartości

"Assassin's Creed: Porzuceni" Oliver Bowden

Tytuł Assassin's Creed: Porzuceni
Tytuł oryg.
Assassin's Creed: 
Forsaken
Cykl Assassin's Creed

Tom 5
Autor: Oliver Bowden
Wydawnictwo Insignis
Data wydania 2013-06-19

Stron 445
„Assassin’s Creed: Porzuceni” to piąta już z kolei powieść stworzona w oparciu o kultową serię gier firmy Ubisoft, w tym przypadku o „Assassin’s Creed III”.  Autorem książkowego cyklu jest brytyjski pisarz Anton Gill, kryjący się pod pseudonimem „Oliver Bowden” i trzeba przyznać, że nazwisko to nierozerwalnie już kojarzone jest z opowieściami o zmaganiach Asasynów i Templariuszy.

Akcja „Porzuconych” toczy się w osiemnastym wieku na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Powieść ma formę dziennika Haythama E. Kenwaya, którego poznajemy jako kilkuletniego chłopca, pochodzącego z zamożnej rodziny. Od najmłodszych lat jest on uczony fechtunku i walki, co okazuje się niezwykle pomocne, gdy pewnej nocy dom Kenwayów zostaje zaatakowany przez tajemniczych napastników. Wprawdzie Haythamowi udaje się uratować matkę, jednak jego ojciec ginie, a przybrana siostra zostaje uprowadzona. Od tej pory poświęca on całe swoje życie na odnalezieniu zabójców i odkryciu prawdziwych przyczyn ataku. W tym celu młody Kenway przystępuje do Templariuszy, gdzie pod nadzorem przyjaciela rodziny, staje się jednym z najsprawniejszych i najbardziej niebezpiecznych Rycerzy Zakonu.

Autor pozwolił sobie na znaczne poszerzenie powieści w stosunku do gry, dzięki czemu fabuła znacznie zyskała na znaczeniu. Czytając poprzedni tom cyklu, „Objawienia”, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mam przed sobą grę komputerową ubraną w słowa i przelaną na papier. Wiele scen przypominało zaliczanie kolejnych misji i raziło brakiem wiarygodności, przez co książka traciła nieco ze swego uroku. Jednakże podczas lektury „Porzuconych” szybko zauważyłam dużą zmianę na lepsze – fabuła jest lepiej przemyślana i spójna. I choć nadal można dopatrzeć się scen narzucających bezpośrednie skojarzenie z grą i wykonywaniem kolejnego zadania, nie ma ich aż tylu, co wcześniej.

Co więcej, w przeciwieństwie do poprzednich książek, których główni bohaterowie to pierwszoplanowe postaci znane z gier, w tym przypadku historię poznajemy z punktu widzenia ojca głównego bohatera „Assassin’s Creed III”. Kolejną różnicą jest także fakt, że historia opowiedziana zostaje z perspektywy Templariusza, a nie Asasyna, jak do tej pory. Może być to pewnym szokiem dla czytelników przyzwyczajonych, że Zakon to uosobienie Zła i niegodziwości, tymi dobrym zawsze jak dotąd byli Asasyni. Z drugiej strony jednak, pozwoliło to na pewne odświeżenie fabuły, pokazanie, że świat (nawet ten wirtualny, stworzony ręką człowieka) nie jest czarno-biały oraz że pozory mogą  bardzo często mylić.

Po książkę z powodzeniem mogą sięgnąć osoby nieznające gry, a ja jestem tego najlepszym dowodem. Nie grałam i raczej nie zamierzam tego zmieniać w najbliższej przyszłości, niemniej jednak ponownie z przyjemnością zagłębiłam się w powieściowy świat Templariuszy i Asasynów. „Porzuceni” to interesująca mieszanka przygody, historii i krwawych pojedynków z domieszką spiskowej teorii dziejów. Jednym słowem – każdy powinien odnaleźć w niej coś dla siebie. Dla fanów serii – lektura obowiązkowa.

Moja ocena: 5-/6

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.