Przejdź do głównej zawartości

Uniwersum Metro 2033: "Korzenie niebios" Tullio Avoledo

Tytuł Korzenie niebios
Tytuł oryginału:
 Le radici del cielo
Cykl Uniwersum Metro 2033
Autor: Tullio Avoledo

Wydawnictwo Insignis
Data wydania 2013-05-08

Stron 608
Już po lekturze pierwszych stron powieści Andrieja Diakowa „Do światła”, byłam przekonana, że Uniwersum Metro 2033 zawładnie moją wyobraźnią i sercem. Tak też się stało – świat stworzony przez Dymitra Głuchowskiego w powieści „Metro 2033” ma w sobie to „coś”, obok czego po prostu nie można przejść obojętnie. 

W Rosji ukazało się już ponad trzydzieści powieści autorstwa pisarzy pochodzących z różnych krajów, którzy postanowili dołożyć swoją cegiełkę do tego strasznego, lecz jednocześnie przyciągającego, świata. W Polsce jak dotąd – obok powieści Głuchowskiego, od których wszystko się zaczęło – opublikowano jedynie książki Szymuna Wroczka oraz Andrieja Diakowa. Na szczęście nakładem Wydawnictwa Insygnis systematycznie wydawane są kolejne pozycje wchodzące w skład tej serii. Kilka tygodni temu ukazała się powieść, na którą wielu czekało z utęsknieniem – „Korzenie niebios” – wyróżniająca się na tle innych tym, że jej autorem nie jest – jak do tej pory – Rosjanin, lecz rodowity Włoch.

Jak dotąd polscy czytelnicy mieli okazję dość dobrze poznać warunki życia w tunelach metra rosyjskich miast po wojnie nuklearnej, która zniszczyła cały świat i zamieniła go w piekło, jakiego nie powstydziłby się sam Dante. Książka Tulio Avoledo jest swoistą odskocznią od mrocznych głębin petersburskiego i moskiewskiego metra, i przenosi nas do Włoch – równie mrocznych, a może nawet bardziej przerażających.

Głównym bohaterem, a jednocześnie narratorem powieści, jest John Daniels, amerykański ksiądz, którego wybuch wojny zaskoczył w Watykanie. Od dnia Wielkiej Zagłady, w którym zginął ostatni papież (żadne imię wprawdzie nie pada na kartach książki, jednak z opisu łatwo można wywnioskować, że chodzi o Benedykta XVI), Kościół katolicki skurczył się do niewielkiej grupy wiernych skupionych wokół jedynego ocalałego kardynała. Kiedy pojawiają się pogłoski, że w Wenecji przetrzymywany jest jeszcze jeden wysoce postawiony duchowny, ojciec Daniels zostaje wysłany z misją, by go odnaleźć i sprowadzić do Rzymu. Wraz z grupą najemników – członkami Gwardii Szwajcarskiej – wyrusza on w niebezpieczną podróż przez pogrążone w nuklearnej zimie Włochy. Żaden z nich nie wie, czego można spodziewać się po drodze i czy będzie im dane dotrzeć do celu.

W przeciwieństwie do powieści Głuchowskiego i Diakowa, akcja „Korzeni niebios” toczy się nie w podziemiach metra czy katakumb, lecz przede wszystkim na powierzchni. Główni bohaterowie wędrują przez kraj niegdyś słoneczny, zielony i zachwycający starożytnymi zabytkami, teraz zaś szokujący ogromem zniszczeń, jakich dokonały wybuchy bomb oraz skutki promieniowania. Najbardziej uderzają wizje zdewastowanego Rzymu i Wenecji, obróconych w ruinę i coraz bardziej zmieniających się w miasta duchów.

Nie tylko zabójcze promieniowanie zagraża ludziom przebywającym na powierzchni. Na skutek różnych mutacji, powstały nowe, potworne gatunki. Jednakże, wbrew pozorom, znacznie bardziej niebezpieczne okazuje się to, co drzemie w człowieku postawionym w obliczu bezwzględnej walki o przetrwanie. Do czego zdolni posunąć się ludzie, jakie zło może się w nich narodzić? Nie po raz pierwszy okazuje się, że to człowiek jest najgorszą bestią, jaka kiedykolwiek stąpała po ziemi. Niektóre fragmenty powieści szokują brutalnością, okrucieństwem i naturalizmem, a część z nich z pewnością pozostanie w pamięci na długo.

Główny bohater jest księdzem, który w obliczu katastrofy i wszechobecnego Zła przechodzi kryzys wiary. W powieści nie brak polemiki na temat wiary, rozważań dlaczego Bóg pozwolił na zniszczenie świata, który stał się piekłem na ziemi. Zwłaszcza końcowe rozdziały skupiają się przede wszystkim na wewnętrznych rozterkach ojca Danielsa, a czytelnik do końca nie ma pewności, czy to co widzi i odczuwa mężczyzna ma miejsce naprawdę, czy są to jedynie halucyjnacje wywołane wycieńczeniem organizmu.

Ciekawostką z pewnością będzie niewielki polski akcent – podczas opisywania wyglądu jednego z bohaterów, Daniels twierdzi, że „ do złudzenia przypomina polskiego aktora z ubiegłego wieku Daniela Olbrychskiego”.

Podsumowując, powieść Tulio Avoledo to interesujące i oryginalne wykorzystanie możliwości, jakie stwarza świat Uniwersum Metro 2033. „Korzenie niebios” stanowią świetne uzupełnienie cyklu i z pewnością przypadną do gustu wielbicielom wizji przyszłości wykreowanej przez Dymitra Głuchowskiego. Polecam ją także wszystkim wielbicielom powieści postapokaliptycznych, nawet jeśli nie poznali wcześniej „Metra 2033”.

Przeczytaj także:

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Agencji AIM Media

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.