"Miasteczko Nonstead" Marcin Mortka

Tytuł Miasteczko Nonstead
Autor Marcin Mortka
Wydawnictwo Fabryka Słów
Stron 304

Data wydania 2012-01-27
W czasach licealnych i studenckich, a było to już dosyć dawno temu, zaczytywałam się w powieściach grozy i wszelkiej maści horrorach. King i Masterton regularnie gościli w moim pokoju, a po nocach nie dawała mi spać zbyt rozbudzona lekturami wyobraźnia. 

Co tu dużo kryć – choć z wielkimi oczami wpatrywałam się w kąt pokoju, w którym majaczyły dziwne cienie, tudzież zasypiałam z włączoną lampką (teraz poznaliście mój ściśle skrywany sekret…) – należę do typu, który po prostu lubi się bać! Dlatego też po dość długiej przerwie postanowiłam przeprosić się z gatunkiem. Tym razem sięgnęłam po „Miasteczko Nonstead” pióra polskiego pisarza, Marcina Mortki.

Nathaniel McCarnish, autor bestsellerowego zbioru opowiadań grozy, który zapewnił mu sławę i dość pokaźną fortunę, postanawia zaszyć się w miejscu, gdzie nikt go nie zna. Jego wybór pada na tytułowe Nonstead, niewielką mieścinę, w której swego czasu spędził najlepsze i najszczęśliwsze sześć dni swojego życia. Jednak już pierwszego dnia pobytu, mężczyzna przekonuje się, że decyzja ta nie należała do najtrafniejszych.

- Byłem tu parę lat temu – odezwał się Nathan, kiedy już opadli w fotele mustanga – Nonstead wydało mi się cichym, spokojnym miasteczkiem, w sam raz dla kogoś, kto chce zaznać ciszy i spokoju.
- Naprawdę? – skrzywił się Skinner […] – Toś się, kurwa, pomylił. Bo jest dokładnie odwrotnie.

Okazuje się, że wszyscy skrywają tu jakieś tajemnice, niemal każdy przyjmuje maskę lub pozę, pod którą kryje się mroczny sekret. Coś Złego zagnieździło się w miasteczku, prowadząc jego mieszkańców ku autodestrukcji. Co więcej, wydaje się, że nikt nie chce przyjąć do wiadomości, że coraz częstsze wypadki, zgony czy przypadki obłędu, nie są jedynie dziełem przypadku.

Marcin Mortka jest kolejnym, po Adamie Zalewskim, polskim pisarzem, który umiejscowił akcję swojej powieści w Stanach Zjednoczonych. Jest to zabieg o tyle ryzykowny, że grozi popadnięciem w przesadę, sztuczność czy zwyczajnie zaowocować może niewielką wiarygodnością w odzwierciedlaniu warunków i realiów życia. Na szczęście w przypadku „Miasteczka Nonstead” absolutnie nie ma o tym mowy - Autor świetnie odnalazł się w klimacie amerykańskiej prowincji.

Nietrudno dostrzec inspirację twórczością Stephena Kinga, zarówno pod wzdględem wyboru miejsca, w którym toczy sięakcja, jak i postaci głównego bohatera – pisarza. Zresztą nazwisko Kinga, Mastertona i Koontza pojawiają się na kartach powieści, podobnie jak – nieprzypadkowo - przyrównanie Nonstead do „Miasteczka Twin Peaks”. A jednak daleka jestem od zarzucenia Autorowi wtórności, czy odgrzewania starego kotleta, wręcz przeciwnie – stworzoną przez siebie historią porwał mnie od pierwszych stron i wbił w fotel tak, że nie mogłam oderwać się od lektury.

Książka zachwyciła mnie pod każdym względem - poczynając od świetnej, klimatycznej okładki, poprzez wciągającą fabułę i rewelacyjną, mroczną atmosferę, a na świetnie stworzonych postaciach kończąc. „Miasteczko Nonstead” to powieść grozy „pełną gębą” – lektura późnym wieczorem, a jeszcze lepiej nocą, gwarantuje gęsią skórkę!  Z pełną odpowiedzialnością i ogromną dawką entuzjazmu – polecam!

Komentarze

 1. No proszę, rzadko czytam powieści grozy, a już te, wychodzące spod pióra polskich autorów chyba jeszcze nigdy nie wpadły mi w ręce. Nie lubię co prawda tego umieszczania akcji gdzieś tam hen, bo Polska też jest wdzięcznym obiektem do opisywania, ale jeśli w tym przypadku książka dobrze na tym wyszła, to nie mam powodu do biadolenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z polskich autorów, którzy piszą niezłe powieści grozy mogę wymienić właściwie głównie Stefana Dardę (choć ostatnia książka niezbyt przypadła mi do gustu). Obiecująco zapowiada się też Anna Głomb. Powinnaś spróbować i sprawdzić, czy Ci się spodobają :)

   Usuń
 2. Niedawno przeczytałam tegoż autora "Listy lorda Bathursta" i bardzo mi się podobały :) I kiedy zobaczyłam jego nazwisko w Twojej recenzji musiałam ją przeczytać, a zaowocowało to tym, że teraz będę szukać tej książki, by móc zatracić się w jej lekturze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Listy..." czekają na półce na swoją kolej, niedługo się za nie biorę :)

   Usuń
 3. Po takiej recenzji trudno pozostać wobec książki obojetnym

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem niezła książka. Podobała mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno przeprosiłam się z powieściami grozy sięgając po powieść "On" Łukasza Henkela, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki za kolejną propozycję, bo zdaje się, że mój apetyt rzeczywiście rośnie w miarę jedzenia:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu Twojej recenzji, wiem że po Henkela też sięgnę :)

   Usuń
 6. Już sama nawiązanie do moich mistrzów grozy: Kinga, Mastertona i Koontza , zachęca mnie do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie sądziłam, że polscy pisarze piszą tak ciekawe powieści grozy, a tu proszę! Ja się horrorów naoglądałam we wczesnym dzieciństwie, a teraz nie mam już odwagi, by coś takiego zobaczyć lub przeczytać. Może kiedyś. :) Za Kinga się na pewno wezmę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. King to mistrz, ale i Mortce udało się tą książką sięgnąć wysokiego pułapu :)

   Usuń
 8. Powieść grozy nie jest do końca moim ulubionym gatunkiem, więc chyba podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś dla mnie, zdecydowanie :D Tytuł już zapisałam, nie mogę się doczekać jak przeczytam :) Uwielbiam atmosferę grozy zbudowaną na opisie małego miasteczka i jego pozornie spokojnych mieszkańców. Miodzio :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dotychczas od Mortki przeczytałem jedynie 'Martwe Jezioro'. Powieść mnie nie powaliła, ale przypadła do gustu. :)
  Z tego co teraz przeczytałem, ta zapowiada się bardzo fajnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie nie powaliło "Martwe Jezioro", ale na półce czeka jego kontynuacja i liczę, że będzie lepiej :)

   Usuń
 11. Czytałam tylko Listy Lorda Bathursta tego autora, więc zupełnie inna tematyka. Ale na tą pozycję też mam ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie jestem przekonany do tej książki, mimo że lubię ten gatunek. Jakoś ten tytuł nie przemawia do mnie :)

  http://recenzje-daniela.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. "Miasteczko" bardzo mi się podobało, może dlatego, że mało jest tego typu literatury na polskim poletku, a tutaj w dodatku autor wyjątkowko sprawnie rozprawił się z tematem. Szkoda tylko, że o kontynuacji cisza... bo przecież miała być?...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz